MENU
klinika

Nga Russian Today

Gjermania do taksojë importet e gazit amerikan

20.01.2021 - 10:29

Berlini duhet të futë tarifa ndëshkuese për importet e gazit natyror të lëngshëm të SHBA pasi Uashingtoni po ndjek qëllimet e veta duke vendosur sanksione kundër tubacionit Nord Stream 2, sipas një deputeti gjerman.

Klaus Ernst, kryetari i Komisionit të Parlamentit Gjerman për Çështjet Ekonomike dhe Energjisë tha se ndëshkimet ndaj korporatave të përfshira në projektin e furnizimit me gaz të drejtuar nga Rusia janë të papranueshme.

“Sanksionet e reja amerikane kundër kompanive që marrin pjesë në ndërtimin e Nord Stream 2 nuk do të çojnë në efektin e pritur, por përkundër kësaj, ato janë të papranueshme”, tha politikani. Ernst shtoi se SHBA nuk kishin të drejtë thjesht të promovonin interesat ekonomike të sektorit amerikan të gazit dhe në të njëjtën kohë të degradonin të ashtuquajturit aleatë të tyre. Kryetari gjithashtu nxiti qeverinë federale të thërrasë ambasadorin e përkohshëm të SHBA dhe të shpjegojë qartë pozicionin e SHBA.

“Është gjithashtu e nevojshme të futen detyra penale për importet e gazit nga SHBA”, tha Ernst, duke shprehur shqetësimin e thellë që presidenti i ardhshëm Joe Biden nuk do të ndryshonte “politikën agresive ekonomike” të Amerikës.

Thirrja vjen menjëherë pasi Shtëpia e Bardhë njoftoi kufizimet kundër anijes hedhëse me flamur rus Fortuna mbi përfshirjen e saj në ndërtimin e gazsjellësit Nord Stream 2 nga Rusia në Gjermani dhe Evropën Qendrore.

“Megjithëse nuk i komentojmë masat e ardhshme të sanksioneve, ne do të vazhdojmë të shkëmbejmë ide me aleatë dhe partnerë mbi çështjet e mundshme të sanksioneve,” tha një zëdhënës i ambasadës amerikane, duke u kërkuar autoriteteve gjermane të rishikojnë pozicionin e tyre në Nord Stream 2.

Masa erdhi një ditë para inaugurimit të Joe Biden. Presidenti i zgjedhur më parë ka kundërshtuar projektin, por mbetet e paqartë nëse ai do të ndjekë qëndrimin e ashpër të Presidentit Donald Trump për këtë çështje.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Russian Today/ Rrezikon ndalimin në tregun amerikan

Një tjetër firmë evropiane ‘i bindet’ SHBA-së

Nga Russian Today/ "Ne do të kemi nevojë për gaz në vitet e ardhshme..."

“Nord Stream 2 i Rusisë është i besueshëm për Evropën”


Periudha tranzitore e Fiskalizimit

Kur fillon lëshimi i faturave elektronike?

Nga Russian Today/ Kërkesa është ende e brishtë

Çfarë vendimi do të marr OPEC të enjten?

Pse ndaloi marrëveshjen e naftës me Kinën?

Çfarë loje po luan Iraku?

Nga AlJazeera/ E nominuara për përfaqësues të tregtisë në SHBA: Nuk do të hezitoj të...

Katherine Tai do të luftojë tregtinë ‘e padrejtë’ kineze

Nga Bloomberg/ "Ndërsa ai mendohet njerëzit kanë humbur punët..."

Zelli i Sunak për të riparuar financat noton kundër botës