MENU
klinika

Ndalimi i tubacionit rus, Nord Stream 2

Gjermania në presion nga PE dhe Administrata Biden

27.01.2021 - 18:05

Gazsjellësi i diskutueshëm Nord Stream 2 është edhe një herë shënjestër e kritikave nga politikëbërësit, si brenda dhe jashtë Bashkimit Europian.

Pas helmimit dhe burgosjes së shefit të opozitës Alexei Navalny, anëtarët e Parlamentit Europian votuan me shumicë dërrmuese pro një rezolute jo-detyruese që bën thirrje për një ndalim të menjëhershëm të projektit të infrastrukturës, i cili është 95% i përfunduar.

Gjatë një debati parlamentar javën e kaluar përqendruar në arrestimin e Navalny, eurodeputetët nga i gjithë spektri politik nuk hodhën fjalë kur përshkruanin kundërshtimin e tyre ndaj tubacionit.

Kati Piri, një eurodeputete holandeze nga grupi S&D, tha se “kushdo që ende beson se duhet të vazhdojmë me Nord Stream 2 është i verbër se me çfarë lloj regjimi kemi të bëjmë në Moskë”. Sergey Lagodinsky, një deputet gjerman nga grupi i Gjelbërve, argumentoi projektin se “minon demokracinë dhe solidaritetin” me shoqërinë ruse, ukrainase dhe polake. Dhe Urmas Peat, një përfaqësues Estonez i grupit liberal Rinovo Europën, i kërkoi BE të ishte e bashkuar në qasjen e saj ndaj Rusisë, përfshirë politikën e saj të energjisë.

Rezoluta e Parlamentit Europian, e miratuar me 581 vota pro dhe vetëm 50 kundër, përmban vlerësime të larta për Alexei Navalny dhe dënim të fortë të qeverisë së Presidentit Vladimir Putin. Duke kërkuar pa dyshim ndalimin e rrugës Nord Stream 2, eurodeputetët synojnë një nga pasuritë më të vlefshme të Rusisë: eksportet e saj fitimprurëse të gazit.

Markus Pieper, një eurodeputet gjerman nga EPP, është midis pakicës që mbështet tubacionin. Pieper mendon se nëse Gjermania dëshiron të heqë energjinë bërthamore dhe qymyrin në të njëjtën kohë, gazi natyror do të nevojitet si një urë në epokën e hidrogjenit.

“Parë në këtë mënyrë, fundi i Nord Stream është fillimi i gazit të lëngshëm amerikan. Është shumë më i shtrenjtë dhe ndotës, por është biznes për SHBA”, tha Pieper për Euronews. “Pra, për SHBA-në, qoftë Trump apo Biden, Nord Stream nuk ka të bëjë me interesa të sigurisë, ka të bëjë me biznesin e tyre me ndarje, në kurriz të mjedisit”.

Një dilemë gjeopolitike

Projekti Nord Stream 2 është një tubacion gazi nënujor që po ndërtohet nga firma energjetike e Rusisë Gazprom dhe mbështetet nga pesë kompani europiane të energjisë. Kanali 1,225 km do të kalojë nën Detin Baltik, duke lidhur Rusinë me bregdetin gjerman pranë Greifswald. Ai do të punojë paralelisht me Rrjedhën e parë Nord, e cila ka funksionuar për vite me rradhë. Të kombinuara, të dy tubacionet pritet të rrisin kapacitetin në një total prej 110 miliardë metra kub gaz në vit.

Kritikat janë shtuar mbi projektin gjatë dekadës së fundit dhe janë rritur ndjeshëm vitet e fundit kur përfundimi i tij është afër. Kundërshtarët argumentojnë se Nord Stream 2 paraqet një rrezik sigurie dhe do ta bëjë Europën edhe më të varur nga lëndët djegëse fosile ruse, ashtu si blloku po kalon drejt burimeve të rinovueshme.

Për më tepër, tubacioni ka fituar një dimension gjeopolitik, me vëzhguesit që paralajmërojnë se përfundimi i tij do t’i japë Putin një mjet të lehtë për të zgjeruar dhe ngulitur ndikimin e tij në të gjithë kontinentin. Projekti është kritikuar nga disa vende europiane, të tilla si Polonia, gjithmonë skeptike për çdo manovër ruse dhe Ukraina, e cila ka frikë se sistemi i saj i transmetimit të gazit mund të bëhet i tepërt.

Për Gjermaninë, tubacioni është bërë një dhimbje koke diplomatike. Kompanitë gjermane kanë investuar shumë në Nord Stream 2, kostoja e të cilit vlerësohet rreth 10 miliardë euro. Një ndalim i përhershëm që i kthen vitet e ndërtimit në një përpjekje të kotë mund të sjellë pasoja katastrofike për të gjithë partnerët e biznesit.

E megjithatë, Gjermania, së bashku me BE-në, vazhdon të vendosë sanksione ndaj individit dhe njësive ruse të cilat rinovohen periodikisht dhe lëshon deklarata që denoncojnë regjimin e Putinit për një gamë të gjerë çështjesh, si pushtimi i Krimesë, fushatat e keqinformimit dhe helmimet kimike. Vetë Kancelarja gjermane Angela Merkel ka qenë në shënjestër të hakerave rusë.

‘Një projekt thjesht tregtar’

Pavarësisht presionit kombëtar dhe ndërkombëtar për të ndaluar ndërtimin ose anuluar krejtësisht tubacionin, Gjermania ka mbetur në mënyrë jopologetike mbështetëse e Nord Stream 2, duke argumentuar se ai është thjesht një projekt komercial që nuk ka asnjë lidhje me politikën e jashtme ose të drejtat e njeriut.

“Gjermanët janë në një gjendje të çuditshme që as europianët dhe as amerikanët nuk e kuptojnë. Ata pretendojnë se ky është thjesht një projekt komercial dhe se është e drejtë e Gjermanisë të zhvillojë një projekt të tillë. Ai anashkalon ligjin europian, sepse ata gjetën në të vërtetë një vrimë nën të cilën për ta ndërtuar atë dhe ata duan të vazhdojnë me të, “i thotë Euronews Gustav Gressel, bashkëpunëtor i lartë i politikës në Këshillin Europian për Marrëdhëniet me Jashtë.

Eurodeputetët nuk janë të vetmit që insistojnë që Gjermania të ndryshojë mendim përpara se të jetë tepër vonë. Vitin e kaluar, Kongresi Amerikan miratoi një mekanizëm sanksionesh që lejon qeverinë e SHBA të synojë çdo kompani të përfshirë në projekt. Masa kaloi me mbështetjen dypartiake.

Gjatë seancës së konfirmimit të Antony Blinken, zgjedhja e Joe Biden për Sekretarin e Shtetit, Senatori Ted Cruz i Teksasit, një nga promovuesit e sanksioneve, e pyeti Blinken nëse Administrata e Biden do të mbante linjën dhe do të parandalonte Nord Stream 2 nga përfundimi.

Blinken u përgjigj se Presidenti Biden mendon se tubacioni është një “ide e keqe” dhe mund të konsiderojë përdorimin e mekanizmit të ri të sanksioneve. “Unë e di që Biden do të na kërkojë të përdorim çdo mjet bindës që kemi për të bindur miqtë dhe partnerët tanë, përfshirë Gjermaninë, të mos ecin përpara me të,” deklaroi Blinken.

Presidenti Biden është i etur për të zhbërë trashëgiminë e paraardhësit të tij dhe synon të sjellë aleatë në bord për të trajtuar çështjet ndërkombëtare të paraqitura nga Kina, Rusia, Irani dhe të tjerët. Menjëherë pas marrjes së detyrës, Biden nënshkroi një deklaratë që SHBA të bashkohej me Marrëveshjen e Klimës në Paris dhe anuloi lejen e ndërtimit për Keystone XL, një tubacion për të transportuar naftë bruto nga Alberta, Kanada, në Bregun e Gjirit Amerikan.

Ekspertët, megjithatë, paralajmërojnë që projekti është shumë i madh për të dështuar dhe se as sanksionet dhe as rezolutat parlamentare nuk mund të jenë të mjaftueshme për të tejkaluar interesat e parave.

“Çdo vonesë në momentin e Nord Stream nuk është aq e rëndësishme. Nord Stream mund të pësojë vonesa nëse e sanksiononi sot, por gjithsesi do të bëhet dhe pasojat nuk do të jenë aq të rënda, veçanërisht me Covid ku kemi parë një ulje të kërkesës për gaz, “i thotë Euronews Jean-Arnold Vinois, Këshilltar për Politikën e Energjisë Evropiane në Institutin Jacques Delors.

“Dhe pastaj, natyrisht, nëse ka një reduktim të kërkesës për gaz, ne kemi mjaft infrastrukturë të mjaftueshme për të sjellë gazin e nevojshëm në Bashkimin Europian.”