MENU
klinika

"Përgëzoi pavarësinë e të ashtuquajturës Kosovë"

Abazoviç uron Kosovën, “tërbim mediatik” në Beograd

18.02.2021 - 08:39

Zv.kryeministri malazes Dritan Abazoviç uroi Ditën e Pavarësisë së Kosovës me 17 shkurt, duke u shprehur: “Ju dërgoj urimet e mia më të sinqerta me rastin e Ditës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës”.

Ai tha se Kosova po feston këtë festë në kushte të vështira të shkaktuara nga pandemia COVID-19, porse vuri në dukje se ai ishte i bindur se pandemia i kishte afruar ata dhe u kujtoi atyre vlerat thelbësore që duhet të trashëgohen.

“Duke vlerësuar marrëdhëniet miqësore dhe fqinjësore midis dy vendeve tona, ne po shohim përpara për bashkëpunim që do të sjellë përfitime për qytetarët e Malit të Zi dhe Republikës së Kosovës,” tha Abazoviç.

Abazoviç përgëzoi qytetarët e Kosovës për zgjedhjet e suksesshme parlamentare më 14 shkurt, të cilat, siç deklaroi ai, ishin një shembull i demokracisë dhe vullnetit të shprehur lirisht të qytetarëve.

“Merrni shprehjet e respektit tim më të lartë dhe përshëndetjet e përzemërta,” përfundoi Abazoviç.

Por në Beograd ky urim nuk është pritur mirë, e kjo mund të shihet në titujt e mediave lokale:

“Abazovic përgëzoi pavarësinë e të ashtuquajturës Kosovë”, “Abazovic uroi ‘pavarësinë’ e Republikës së rreme të Kosovës”, “Kjo është faleminderit për donacionet”, “Abazovic uroi pavarësinë e njëanshme të Kosovës “, janë vetëm disa nga titujt në mediat serbe.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Datë e shënuar për shqiptarët

Kosova feston 13-vjetorin e pavarësisë


“Është koha për të çuar para integrimin”

Lajçak, takime të ndara me kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë

DW: Një sfidë e re për Beogradin!

“Serbia po i mbyll vetes derën e BE”

Të burgosurit duan të rrahin vrasësin e Liridonës

Kreu i burgjeve: Plava tentoi të vetëplagoset në qeli…!