MENU
klinika

Mario Draghi

Kush është “Super Mario”, që pritet të shpëtojë Italinë?

03.02.2021 - 16:47

Ish-kreu i bankës evropiane Mario Draghi ra dakord të mërkurën të përpiqet të formojë një qeveri jo-politike për të drejtuar Italinë përmes pandemisë së koronavirusit pasi negociatat emidis partive politike nuk arritën të prodhonin një koalicion qeverisës të zbatueshëm.

Detyra nuk do të jetë e lehtë, megjithatë, duke pasur parasysh se partia populiste me bllokun më të madh politik në Parlamentin Italian tha se nuk do të mbështeste një qeveri Draghi dhe partia e krahut të djathtë po bën presion për zgjedhje të parakohshme.

Megjithatë tregjet financiare mirëpritën indikacionet se kriza e fundit politike e Italisë mund të zgjidhet shpejt – të paktën muajt e ardhshëm.

Draghi shprehu sigurinë se ai mund të përmbushte detyrën që i kishte caktuar presidenti i Italisë.

“Unë kam besim se nga bisedimet me partitë dhe grupet në Parlament dhe forcat shoqërore, uniteti do të dalë, dhe bashkë me të, aftësia për t’i dhënë një përgjigje të përgjegjshme dhe pozitive thirrjes së presidentit të republikës,” tha Draghi.

Presidenti italian Sergio Mattarella u takua me Draghi, dhe i dha atij një mandat në përpjekje për të formuar një qeveri të re për të zëvendësuar koalicionin e përkohshëm të Kryeministrit Giuseppe Conte të Lëvizjes Pesë Yjet dhe Partisë Demokratike.

Mario Draghi accepts mandate to form Italy's next government - Axios

Conte u detyrua të japë dorëheqjen muajin e kaluar pasi ish-Kryeministri Matteo Renzi tërhoqi mbështetjen e partisë së tij të vogël, qendrore Italy Alive. Renzi, pseudonimi i të cilit është “il rottamatore”, ose “shkatërruesi”, u ankua ndër të tjera për planin e Conte për të shpenzuar më shumë se 200 miliardë euro (240 miliardë dollarë) në fonde të rimëkëmbjes pandemike të BE dhe hua.

Draghi u tha gazetarëve se ai e pranoi mandatin duke ditur që Italia përballet me sfida të shumta të një krize të kujdesit shëndetësor, një fushate kombëtare të vaksinimit dhe një recesioni ekonomik dhe në të njëjtën kohë do të ketë burime “të jashtëzakonshme” nga Bashkimi Evropian për të ndihmuar ekonominë .

Gjatë mandatit të tij në Bankën Qendrore Evropiane, Draghi u bë i njohur si “Super Mario”. Ai ishte përfolur si një zgjedhje e mundshme për të drejtuar një qeveri jo-politike nëse Conte nuk ishte në gjendje të gjente mbështetjen e mjaftueshme parlamentare për të vazhduar drejtimin e Italisë. Negociatat midis partive politike dështuan të Martën.

Italia, me mbi 89,000 vdekje të konfirmuara nga viruset, ka numrin e dytë më të lartë të vdekjeve COVID-19 në Evropë pas Britanisë. Ajo po përpiqet të rritë fushatën e saj të vaksinimit dhe duhet t’i raportojë BE se si planifikon të shpenzojë fondet e rimëkëmbjes.

Renzi, i cili ishte kryeministër nga 2014-2016, fajësoi forcat e Conte për negociatat e dështuara për të gjetur një koalicion të ri dhe program qeverisës, duke thënë se ata kishin refuzuar propozimet e tij. Ai e bëri të qartë se ishte i kënaqur me rezultatin, duke vlerësuar vendimin “e mençur” të Mattarella.

Draghi, një ekonomist i trajnuar nga Instituti i Teknologjisë në Masaçusets, drejtoi bankën qendrore italiane nga 2005-2011 kur u caktua të drejtojë Bankën Qendrore Evropiane, një post që e mbajti deri në 2019. Para kësaj, ai kishte qenë një nënkryetar dhe drejtues drejtor në Goldman Sachs International në Londër dhe një drejtor ekzekutiv në Bankën Botërore.

Ai është ndoshta më i njohur për ndërhyrjen e tij si shef i BQE-së gjatë pikut të krizës së borxhit të Evropës në 2012. Ndërsa Italia po përballej me kosto të larta huamarrjeje të paqëndrueshme që kërcënonin stabilitetin e saj financiar, Draghi tha në korrik 2012 se banka qendrore ishte e gatshme të bënte “çfarëdolloj gjëje që duhej për të ruajtur euron.

Italy looks to 'Super Mario' Draghi to end political crisis

Dhe rezultoi të ishte një pikë kthese për Evropën.

Italia, ekonomia e tretë më e madhe në Bashkimin Evropian, megjithatë kishte qenë drejt një recesioni edhe para se të bëhej vendi i parë në Perëndim që u godit rëndë nga COVID-19 shkurtin e kaluar.

Shkatërrimi ekonomik pasues vetëm i ka përkeqësuar gjërat, me produktin e brendshëm bruto që bie 8.8% vitin e kaluar dhe gati 450,000 vende pune të humbura, njoftoi këtë javë agjencia kombëtare e statistikave ISTAT.

Kostot e huamarrjes së Italisë në lidhje me referencën e bundit gjerman ranë ndjeshëm të mërkurën, duke sinjalizuar miratimin e tregjeve për Draghi. Italia duhet të drejtohet drejt tregjeve rregullisht për të ndjekur pagesat për raportin e borxhit të dytë më të lartë ndaj produktit të brendshëm bruto në zonën e euros.

Përkthyer dhe përshtatur nga Associated Press/ konica.al