MENU
klinika

Kush mund ta zëvendësojë liderin turk

Po nëse Erdogan rrëzohet ose vdes?

15.03.2021 - 17:02

Rexhep Tajip Erdogan shënoi sot vitin e tij të 18-të në pushtet.

Kur ai fitoi një zgjedhje të posaçme parlamentare dhe më pas mori kryeministrinë, ai premtoi të ishte një reformator dhe ndërtues urash. Ai nuk ishte asnjëri nga këta.

Në vend që të reformonte dhe të përmirësonte demokracinë me të meta të Turqisë, ai e zhduku atë dhe, në vend që të zgjeronte çadrën e madhe të Turqisë, ai zgjeroi burgjet e vendit për të vazhduar spastrimet.

Ndoshta e vetmja gjë mbi të cilën mbështetësit dhe kritikët e Erdogan mund të bien dakord është se autokrati i plakur ka qenë lideri më i rëndësishëm i Turqisë që kur Mustafa Kemal Atatürk themeloi republikën moderne gati një shekull më parë.

Askush nuk e di se si do të përfundojë mbretërimi i Erdogan, por, në fund të fundit, kush do të vijë më pas mund të jetë pyetja më e rëndësishme për të parë se çfarë trajektoreje mund të marrë një Turqi post-Erdogan.

Ekziston shpresa, që Turqia të kthehet në status quo para Erdoganit. Kjo është naive.

Popullsia e Turqisë është rritur gati 20 milion që kur Erdoğan erdhi në pushtet. Rreth të njëjtit numër turqish kanë pasur tërësinë e arsimit të tyre nën programin mësimor të tij. Rreth 13 milion të tjerë kanë pasur pjesën më të madhe të arsimit të tyre post-fillor nën Erdoğan. E njëjta dinamikë ka qenë në lojë në ushtrinë dikur laike të Turqisë. Pikëpamjet midis oficerëve ushtarakë të Turqisë sot kanë shumë më pak të përbashkëta me homologët e tyre evropianë dhe shumë më tepër me ato të tyre pakistanezë.

Dëshira e Erdogan duket të jetë të mbajë udhëheqjen në familjen e tij.

Në këtë, ai është i ngjashëm me Presidentin e ndjerë Sirian Hafez al-Assad i cili rregulloi që djali Bashar të pasonte atë (pasi djali i tij i madh dhe trashëgimtari Bassel vdiqën); udhëheqësi i ndjerë libian Muammar Kadafi i cili kërkoi të vendoste djalin Saif në vend të tij; dhe Hosni Mubarak i cili e vendosi djalin Gamal si pasardhësin e tij. Vetëm Asad arriti. Saif dështoi ndërsa babai i tij mblodhi lotët.

Ta themi thjesht, në rastin e Erdogan mund të thuhet më lehtë sesa të bëhet.

. Për vite me radhë, u duk se Berat Albayrak, burri i vajzës së madhe të Erdoğan Esra, ishte zgjedhja e pa deklaruar e Erdoganit për ta pasuar atë.

Erdoğan promovoi dhëndrin e tij të pakualifikuar së pari për të qenë ministër i energjisë (ku ai kërkoi të përfitonte nga nafta e Shtetit Islamik) dhe më pas për të qenë ministër i financave (ku investitorët vunë në dyshim kompetencën e tij ).

Në nëntor 2020, Albayrak dha dorëheqjen papritur pas rënies së vlerës së monedhës turke.

Të humbasësh kontrollin e familjes, në fund të fundit, do të thotë të rrezikosh t’u mundësosh pasardhësve të rimarrin pasurinë familjare miliarda dollarëshe që Erdogan ka akumuluar gjatë kohës që ishte në detyrë. .

Bashkëpunëtorët  mendojnë se do të shpërndahen pas vdekjes së tij. Me përjashtim të Atatürk dhe Partisë së tij Popullore Republikane (CHP), partitë politike që udhëheqësit turq përdorën për të konsoliduar pushtetin nuk i mbijetuan vdekjeve të tyre. Partia Demokratike e Kryeministrit Adnan Menderes dominoi Turqinë nga 1950-1960, por u shpërbë shpejt pas rrëzimit dhe ekzekutimit të tij. Po kështu, Partia e Mëmëdheut e Kryeministrit e kthyer në President Turgut Özal nuk mbijetoi shumë pas vdekjes së tij në 1993.

Kjo sugjeron që AKP ka të ngjarë të shkrihet me udhëheqësit e saj më të shquar që shkëputen për të formuar partitë e tyre politike. Në të vërtetë, kjo tashmë ka filluar.

Ish Ministri i Jashtëm dhe Kryeministri Ahmet Davutoğlu dhe ish Ministri i Jashtëm dhe Zëvendës Kryeministri Ali Babacan janë ndarë të dy nga AKP për të formuar partitë e tyre. Babaçan ka një reputacion përgjithësisht pozitiv midis turqve për administrimin e tij të ekonomisë dhe diplomatëve për moderimin e tij.

Një kolaps i AKP mund të hapë derën për CHP. Mansur Yavaş, i cili fitoi kryebashkiakun e Ankarasë në 2019, e ka parë popullaritetin e tij të ngrihet në qiell ndërsa bën reforma dhe përmirësime të zakonshme.

Ai mund të mos jetë i vetmi kryetar bashkie që kërkon pallatin presidencial. Ekrem İmamoğlu gjithashtu mund të fitojë kontrollin pas vdekjes ose rrëzimit të Erdoganit.

Një mundësi, natyrisht, do të ishte kthimi i Turqisë në një sistem parlamentar, veçanërisht nëse mjaft turq njohin dëmin që Erdoğan bëri me një ekzekutiv të fortë.

Meral Aksener, një ish-anëtare e partisë nacionaliste që u shkëput për të formuar të vetën, nuk performoi mirë në zgjedhjet e fundit, por ende mund të ishte një faktor në politikën e koalicionit.

Hanlhan Kesici, po ashtu.

E vetmja siguri është se kur të mbarojë mandati i Erdo itan, do të jetë shumë më e papritur se sa pritet: Asnjë diktator nuk zgjohet duke menduar se sot do të jetë dita e tij e fundit.

Ndërsa është e lehtë për Ambasadën Amerikane dhe diplomatët evropianë që të injorojnë opozitën politike dhe të përqendrohen vetëm tek Erdoğani dhe rrethi i tij i ngushtë, është e nevojshme që ata të krijojnë marrëdhënie tani me ata që kërkojnë të zëvendësojnë Erdoganin.

Në të vërtetë, asgjë nuk mund të sinjalizojë më shumë rëndësi që Perëndimi i kushton demokracisë së Turqisë sesa një përpjekje e përbashkët për të respektuar pluralitetin politik të vendit.

Michael Rubin është një studiues rezident në Institutin Amerikan të Ndërmarrjeve, ku ai specializohet në Iran, Turqi dhe Lindjen e Mesme.

Përkthyer dhe përshtatur nga National Interest/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Tensionet me Turqinë/ Greqia shpresat te BE

‘Le Monde’: Erdogan s’do heqë dorë nga qëllimet e tij!