MENU
klinika

Financial Times/ Lëvizjet ‘oportuniste’ çuan çmimet në nivelin më të lartë

Frenimet e gazit rus përkeqësojnë tregun evropian

24.06.2021 - 12:37

Rusia ka përkeqësuar një mungesë të furnizimeve evropiane të gazit natyror që i ka çuar çmimet në nivelin më të lartë të 13-vjeçarit duke kufizuar në heshtje shitjet shtesë për klientët, sipas drejtuesve dhe analistëve.

Eksportet e tubacioneve të gazit natyror nga monopoli i mbështetur nga shteti Gazprom i Rusisë në Evropën kontinentale kanë rënë afërsisht një e pesta në 2021 në nivelet para-pandemike pavarësisht nga një rikthim i mprehtë i kërkesës dhe rezervave të ulëta të karburantit të rëndësishëm. Mosbalancimi ka ndihmuar dërgimin e çmimeve në Evropë në nivelet më të larta që nga viti 2008, duke rritur kostot e energjisë për shtëpitë dhe bizneset.

Rritja e çmimeve vjen gjatë një periudhe marrëdhëniesh të paqëndrueshme midis Rusisë dhe Perëndimit. Të mërkurën, Rusia tha se forcat e saj hapën të shtëna paralajmëruese në një shkatërrues britanik në brigjet e Krimesë, pretendimet që Britania e Madhe i mohoi. Në të njëjtën kohë, Gjermania dhe Franca kërkuan këtë javë për të qetësuar tensionet me Rusinë, duke propozuar një plan të ri të BE për angazhim më të ngushtë me Moskën.

Drejtuesit dhe analistët e industrisë energjetike thanë se ndërsa Gazprom po përmbushte detyrimet e saj kontraktuale afatgjata, hezitimi i saj për të rritur furnizimet në Evropë përmes masave më të menjëhershme të tilla si shitjet në treg po bënte presion në treg.

“Gazprom thjesht po përpiqet të maksimizojë fitimet e saj në një kohë kur çmimet e spotit janë të larta, depozitimi i gazit është bosh dhe kërkesa për LNG në Azi është e fortë”, tha një ekzekutiv në një kompani gjermane të energjisë. “Ata thjesht po tregohen oportunistë.”

Gazprom tha në një deklaratë se “furnizon gaz saktësisht në përputhje me kërkesat e konsumatorëve”.

“Bazuar në ato kërkesa, si dhe mundësitë për optimizimin e kapacitetit të portofolit, kompania rezervon kapacitetin e transportit në drejtime të veçanta,” shtoi ai.

Disa pjesëmarrës të industrisë thanë se lëvizjet e Gazprom u dukën të dizajnuara për të mbështetur çmimet dhe mund të synojnë të bëjnë presion tek qeveritë e BE për të miratuar tubacionin e diskutueshëm Nord Stream 2 në Evropë.

“Gazprom në mënyrë efektive po i thotë BE-së: ‘na jepni dritën jeshile për Nord Stream 2 dhe ne do t’ju dërgojmë të gjithë gazin që ju nevojitet”, “tha Tom Marzec-Manser, drejtuesi evropian i gazit në ICIS.

“Ne nuk do të dërgojmë gaz shtesë përmes Ukrainës dhe ju keni parë se çfarë do të thotë kjo për çmimet me shumicë në një treg të ngushtë global [të gazit natyror të lëngshëm],” shtoi ai.

Nord Stream nuk pranoi të komentojë.

Gazsjellësi Nord Stream 2, i cili është pothuajse i plotë, ka qenë i bllokuar nga sanksionet financiare dhe ligjore nga SHBA dhe kundërshtimi nga vendet e Evropës Lindore, të cilët kanë argumentuar se do të rrisë levat e Rusisë mbi furnizimet me energji të kontinentit.

Gazsjellësi, i cili kalon përmes Detit Baltik në Gjermani, gjithashtu anashkalon Ukrainën, e cila varet shumë nga tarifat e tranzitit të gazit nga Rusia për të mbështetur ekonominë e saj. Rusia ka mbështetur një luftë proxy në territorin lindor të Ukrainës që nga viti 2014 kur Moska aneksoi Krimesë.

Gjermania ka qenë një mbështetëse afatgjatë e projektit Nord Stream 2. Ka vendosur të miratojë fillimin e tubacionit këtë vit pasi administrata e Biden hoqi dorë nga sanksionet shtesë kundër operatorit të gazsjellësit, një pranim i heshtur se Uashingtoni nuk ishte në gjendje të parandalonte përfundimin e tij. Por zgjedhjet gjermane në shtator mund të rritin partinë e Gjelbër, e cila ka kundërshtuar tubacionin.

Murray Douglas në konsulencë Wood Mackenzie tha se ishte i befasuar që Rusia nuk filloi rritjen e eksporteve përmes Ukrainës në fillim të këtij viti por argumentoi se pozicioni i Gazprom mund të jetë më i nuancuar.

“Në vitet para Covid, Gazprom ishte duke ndërtuar pjesën e saj të tregut në Evropë dhe duke siguruar atë që duhej, por mund të ndodhë që dërgimi i vëllimeve të konsiderueshme përmes Ukrainës sot është më i komplikuar,” tha ai.

Qëndrimi i Gazprom nuk është arsyeja e vetme për rritjen e çmimeve, por ai e ka shtuar tubimin, thanë analistët. Një dimër i ftohtë ka kulluar gazin natyror në depozitë në Evropë në nivelet më të ulëta në nëntë vjet, ndërsa kërkesa nga ndërmarrjet për të djegur gazin natyror në vend të qymyrit është rritur nga rritja e kostove të lejimeve të karbonit të BE në më shumë se 50 € për një ton.

Globalisht, furnizimet me gaz janë të pakta pasi më shumë ngarkesa të LNG lundrojnë për në Azi sesa në Evropë. Por Rusia shihet si i vetmi vend me kapacitet të mjaftueshëm prodhues për të zbutur tubimin.

Analistët thanë se kufizimi i shitjeve në tregun spot ishte një devijim i qetë nga praktika e kaluar e Gazprom për të siguruar kryesisht aq gaz sa dëshironin klientët. Strategjia e Rusisë mund të jetë duke u zhvilluar përia gjermani t’u bërë më shumë si Opec, karteli i prodhimit të naftës me të cilin Moska ka bashkëpunuar që nga viti 2016 për të menaxhuar furnizimet e naftës dhe për të mbështetur çmimet.

Elena Burmistrova, drejtoresha e përgjithshme e eksporteve në Gazprom, mohoi muajin e kaluar se kishte pasur një ndryshim në strategji, por pranoi se kishte pasur kërkesa për vëllime shtesë. Ajo tha në maj se kompania do të ishte “në gjendje të furnizonte kërkesë shtesë” me “nisjen e tubacionit të gazit Nord Stream 2”.
Marzec-Manser në ICIS argumentoi se Gazprom ishte “duke shfrytëzuar situatën globale të furnizimit për të provuar dhe për të marrë rezultatin që ata me të vërtetë duan”.

“Ata mund ta kishin zgjidhur tashmë këtë problem, por ata po zgjedhin të mos e zgjidhin. Është e vështirë të argumentosh se kostoja shtesë e transportit përmes Ukrainës është shumë e lartë kur çmimet janë kaq të larta. Po i bën njerëzit në industri të kuptojnë se ka diçka më strategjike në lojë.”

*Raportime shtesë nga Henry Foy në Moskë dhe Nathalie Thomas në Edinburg

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Financial Times

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Russian Today/ "Ne do të kemi nevojë për gaz në vitet e ardhshme..."

“Nord Stream 2 i Rusisë është i besueshëm për Evropën”