MENU
klinika

Analiza

Greqinë e Turqinë po i pengojnë ‘fuqitë e mëdha’

05.06.2021 - 08:46

Era është zhvendosur. Stuhitë dhe tsunami duket se kanë mbaruar të paktën tani për tani.

Të dy fqinjët, Turqia dhe Greqia, erdhën në një terren të përbashkët për bisedime dhe bashkëpunim.

Mendoj se kjo është një arsye për të qenë shpresëdhënës në lidhje me tensionet në Mesdheun Lindor.

Vizita e Ministrit të Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu në Greqi këtë javë ishte shumë gjithëpërfshirëse dhe e rëndësishme. Të dy vendet arritën një mirëkuptim mbi 25 çështje për të përmirësuar lidhjet ekonomike.

Një pikë tjetër edhe më e rëndësishme ishte se të dy ranë dakord të njohin vaksinat e njëri-tjetrit COVID-19.

Kjo do të hapë dyert për turizmin reciprok. Më lejoni t’ju kujtoj se ka një fluks turistik shumë të rëndësishëm nga Turqia në ishujt Grekë gjatë verës.

Çavuşoğlu gjithashtu tha gjatë konferencës për shtyp me homologun e tij grek se “ne tani kemi filluar të punojmë në projekte konkrete me një fokus në veprim dhe të kuptuarit. Ne kemi arritur një konsensus për 25 çështje. Institucionet tona përkatëse do të bashkohen në periudhën tjetër për shumë fusha të bashkëpunimit nga transporti në energji dhe nga turizmi në mjedis dhe tregti “.

Kjo tregon se mirëkuptimi i ndërsjellë dhe dialogu kanë zëvendësuar përballjen midis dy vendeve.

Dallimet dhe mosmarrëveshjet mbeten, por ekziston një shenjë e vullnetit të mirë nga të dy palët për të kapërcyer problemet ekzistuese.

Çështje si ato midis Turqisë dhe Greqisë nuk zgjidhen brenda ditës, atyre u duhet një periudhë e gjatë kohore për t’u zgjidhur plotësisht.

Kështu që tani për tani, nëse lejon vullneti politik, Turqia dhe Greqia mund të mësojnë të jetojnë me çështjet aktuale.

Pengesat e jashtme

Këtu problemi kryesor është përfshirja e aktorëve të jashtëm si SHBA, Rusia dhe Bashkimi Evropian.

Përfshirja e tyre i ndërlikon çështjet dhe i vë Turqinë dhe Greqinë kundër njëri-tjetrit.

Për sa kohë që ata lihen vetëm për të arritur në përfundimet e tyre, nuk ka asnjë çështje që të dy fqinjët nuk mund ta mposhtin.

Sidoqoftë, është e vështirë të mbash vendet e mëdha larg këtyre ujërave të pasura.

Por siç deklaroi gjithashtu Ministri i Jashtëm Grek Nikos Dendias, “Ekziston një përpjekje për të filluar negociata të shëndetshme dhe nëse është e mundur për të lëvizur gradualisht drejt normalizimit me kalimin e kohës.”

Këtu duhet të theksoj se njohja e vaksinave të koronavirusit dhe një program i bashkëpunimit ekonomik janë hapa shumë të rëndësishëm që do të ulin tensionin mbi Mesdheun Lindor.

Sepse, në kohë pandemike, është e dobishme për të dy vendet që të afrohen ekonomikisht dhe të rrisin aktivitetet e turizmit.

Ne jetojmë në të njëjtën botë. Pra ekzistojnë dy mundësi: Të jesh fqinj i mirë apo i keq. Unë mendoj se e para është një mundësi shumë më e mirë për të dy.

Përkthyer dhe përshtatur nga Daily Sabah/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN