MENU
klinika

Kongresmeni republikan, letër Komisionit të Ligjeve

“Kërkoj akses në informacionin e DASH mbi shpalljen “non grata” të Berishës”

08.06.2021 - 10:48

Kongresmeni republikan Lee Zeldin i ka kërkuar Departamentit Amerikan të Shtetit informacione lidhur me vendimin për shpalljen “non grata” të ish-kryeministrit Sali Berisha dhe familjes së tij.

Kërkesa është bërë përmes një letre drejtuar Komisionit të Ligjeve. Në kërkesë kërkohet të dihet se mbi ç’baza është marrë vendimi për Berishën dhe familjen e tij.

Kërkesa e tij vjen një ditë pasi i kërkoi sekretarit të DASH Blinken informacione specifike lidhur me vendimin e papritur. Dje ai do të shprehej se ka bërë hulumtime, por s’ka gjetur se në çfarë afere korruptive mund të ishte përfshirë politikani shqiptar.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


“Berisha non grata”, bëhet pjesë e debatit në Kongresin e SHBA

Kush është republikani Zeldin dhe lidhjet me Shqipërinë?