MENU
klinika

Neymar protagonist

Starton “Copa America”, Brazili e nis me “marshin e tretë”

14.06.2021 - 09:03

Mes shumë problemesh lidhur me pandeminë, më në fund startoi edhe “Copa America”, me fitoren e Brazilit si pritës. Venezuela, pothuajse e shkundur nga një seri shumë e gjatë e pozitivitetit Covid 19 nuk mund t’i rezistojë.

Përfundoi 3-0 për ekipin kombëtar të Tite, i cili në Brasilia nuk magjeps, por menjëherë justifikon statusin e tij si favorit i turneut. Herën e para, në të cilën Venezuela, për të thënë të vërtetën, arrin t’ia bëjë jetën e komplikuar Brazilit me armët e veta.

Mikpritësit humbin avantazhin me Richarlison dhe Militão, shtypin përpara në kërkim të 1-0 dhe më në fund e gjejnë atë, me Marquinhos. Richarlison e sheh të anuluar golin e dyfishimit të rezultatit për “offside”, ndërsa Neymar dy herë “gllabëron veten” përpara portës.

Në thelb, pa bërë ndonjë gjë që bie në sy, veçanërisht në fushë, ekziston vetëm Brazili. Venezuela luan me krenari, por nuk mund të rezistojë. Dhe në pjesën e dytë pëson golin e dytë nga Neymar, i cili shënon nga një goditje dënimi. Ndeshja, në praktikë, mbaron këtu.

Brazili nuk tendoset shumë, Venezuela nuk pickon. Dhe pothuajse në minutën e 90- të ka lavdi edhe për ish-lojtarin e Interit, Gabigol, i cili nuk duhet të bëjë asgjë, përveç devijimit të një krosimi nga Neymar. Përfundimisht, 3-0. Në ndeshjen e dytë, Kolumbia fitoi 1-0 me Ekuadorin.