MENU
klinika

Episodi me bazë racizmi

Gjermania braktis ndeshjen në mes para Olimpiadës

17.07.2021 - 19:48

Një ngjarje që ka tronditur jo pak organizatorët e Olimpiadës së Tokyos. Gjatë miqësores mes Gjermanisë dhe Honduras, mbrojtësi gjerman Jordan Torunarigha, me origjinë nigeriane, ishte viktimë e fyerjeve raciste.

Para këtij episodi, skuadra ka vendosur të dalë nga fusha në shenjë proteste. Trajneri Stefan Kuntz ka shpjeguar këndvështrimin e tij mbi episodin, duke dënuar atë që ka ndodhur:

“Nëse një nga lojtarët tanë ofendohet me fyerje raciste, ne nuk mund të vazhdojmë të luajmë”. Kombëtarja e Honduras është mjaftuar duke e përkufizuar episodin si një keqkuptim të thjeshtë. Tensioni pritet të rritet akoma…

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN