MENU
klinika

Analiza

“Surprizat e Erdoganit”, pse grekët frikësohen?

16.07.2021 - 09:16

Ministri i Jashtëm qipriot Nikos Christodoulides ka qenë në një “grevë diplomatike” parandaluese që synon të marrë mbështetje në Bruksel, Uashington dhe komunitetin ndërkombëtar për të ndaluar Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan të zbulojë “surpriza për botën” gjatë një vizite të planifikuar në ishull me 20 korrik.

Duke dalë të Dielën si mysafir në The Greek Current, një podcast nga Këshilli i Lidershipit Greko-Amerikan në bashkëpunim me Kathimerini, Christodoulides tha se ishte kritike që Erdogan të ndalohej të bënte “veprime më provokuese dhe të paligjshme” që do të ndikonin negativisht në interesat e Bashkuara Shtetet, Bashkimi Evropian dhe bashkësia ndërkombëtare.

Erdogan ka qenë duke biseduar për vizitën e tij të ardhshme në pjesën veriore të Qipros, duke i dhënë kuptim të veçantë në 20 korrik si “Dita e Paqes dhe Lirisë” për Turqit Qipriotë, e njëjta ditë e e parë nga Greqit Qipriotë në jug si një pushtim kur trupat turke zbarkuan në ishull.

Ndërsa pritet që deklaratat në lidhje me Varosha, një qytet fantazmë i braktisur në veri i vendosur të rihapet, do të tërhiqnin reagime të forta nga grekët qipriotë në jug, kishte thashetheme të tjera në mediat sociale që mund të kishin ngritur alarmin në Nikosia.

Erdogan tha se ai do të bënte një njoftim të madh në 20 korrik, duke bërë që ekspertët politikë në mediat sociale të pyesin nëse vizitat e fundit në veri nga personalitete pakistaneze mund të sinjalizojnë një përpjekje të Republikës Islamike për të vendosur marrëdhënie diplomatike me një administratë Qipriote Turke aktualisht e njohur nga asnjë vend tjetër përveç Turqisë.

“Ne po përdorim të gjitha mjetet në dispozicion, të cilat janë mjete diplomatike, politike dhe ligjore në mënyrë që të ndalojmë Turqinë,” tha Christodoulides.

Ministri qipriot, i cili ishte në Bruksel të hënën, zhvilloi diskutime me shumë nga homologët e tij duke përfshirë nga Franca, e cila mban presidencën e Këshillit të Sigurimit këtë muaj, por gjithashtu edhe armikun e Egjiptit dhe Pakistanit, India në periferi të Këshillit të Punëve të Jashtme.

Sipas Agjencisë së Lajmeve të Qipros, duke cituar një burim diplomatik, ishte “veçanërisht e rëndësishme për Qipron të organizonte mëngjesin e punës për Ministrat e Jashtëm të BE, me Ministrin e Jashtëm Egjiptian si mysafir”, duke shtuar se Ministri Egjiptian “vlerësoi rolin e Qipro në rajon, ndërsa ai iu referua ndërhyrjeve të tij në rolin destabilizues të Turqisë. ”

Kajro ka qenë në mosmarrëveshje me Ankaranë që nga viti 2014 pasi Erdogan vuri në pikëpyetje në një fjalim në Asamblenë e Përgjithshme të KB legjitimitetin e Presidentit Abdel Fattah el-Sisi, një gjeneral i ushtrisë përsëri në 2013 kur ai përmbysi qeverinë që kishte mbështetje të gjerë nga Vëllazëria Myslimane, një grup i favorizuar nga konservatorët në Turqi.

Christodoulides, një ish diplomat i karrierës, argumentoi gjithashtu se nëse Turqia vazhdonte me planet e saj gjatë vizitës në Varosha, veprime të tjera nga Ankaraja mund të ndikonin negativisht në Lindjen e Mesme si dhe interesat e BE, SH.B.A. dhe bashkësisë ndërkombëtare.

“Nëse bashkësia ndërkombëtare perceptohet nga Turqia si e dobët ose [në] vendimtare në përgjigjen e saj, Ankara nuk do të shohë asnjë arsye për t’u tërhequr nga zbatimi i planifikimit të saj në lidhje me Varosha,” tha ministri.

“Pra, ajo që është e rëndësishme tani është të veprosh [pro] në mënyrë aktive para se Erdogan të vijë në Qipro, para 20 korrikut, në mënyrë që siç të thashë të ndalosh z. Erdogan të vazhdojë me më shumë provokime,” i tha ministri podcastit.

Christodoulides tha se ai gjithashtu iu përgjigj një letre nga Presidenti i SHBA Joe Biden dhe foli në telefon me Sekretarin e Shtetit Antony Blinken, duke theksuar mesazhin e tij kryesor se “ne veprojmë tani, në mënyrë parandaluese, në mënyrë që të mos gjendemi para një situate që është e pakthyeshme”.

“Ne nuk mund ta lejojmë Erdogan të kryejë premtimet e tij për të njoftuar, siç e quajti ai, “surpriza për botën “gjatë vizitës së tij të ardhshme të paligjshme në pjesën e pushtuar të Qipros.”

Christodoulides u bëri thirrje aleatëve të bashkohen me përpjekjet, duke thënë se mënyra e vetme për ta bërë këtë do të ishte “të dërgosh tani një mesazh të qartë të vendosmërisë nga bashkësia ndërkombëtare”.

Qipro është ndarë për dekada midis një veriu turk qipriot dhe një jug qipriot grek, i cili gjithashtu funksionon ndërkombëtarisht si Republika e Qipros.

Përpjekjet e shumëfishta për të arritur një zgjidhje u shembën njëra pas tjetrës, me jugun që këmbëngulte në një zgjidhje federale dhe veriu dëshironte të ndahej, me Qipriotët Turq të akuzonin Greqit Qipriotë se nuk ishin të sinqertë ose të gatshëm për të ndarë në mënyrë të barabartë administratën e ishullit.

Përkthyer dhe përshtatur nga gazeta greke Kathimerini/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Tensionet me Turqinë/ Greqia shpresat te BE

‘Le Monde’: Erdogan s’do heqë dorë nga qëllimet e tij!

Përgjigjet Ministria e Jashtme greke

“Greqia është çmendur”, Erdogan provokon sërish