MENU
klinika

Pamjet apokaliptike nga sateliti në Greqi

Reja mbulon Athinën, tymi nga zjarret shkon deri në Afrikë

05.08.2021 - 09:24

Imazhi satelitor nga Observatori Kombëtar i Athinës mëngjesin e sotëm ka bërë një panoramim të situatës në Mesdheun Lindor.

Një numër i madh i zjarreve në pyje janë në progres, kryesisht në Greqi dhe Turqi duke lëshuar sasi të mëdha të grimcave në hapësirë. Tymi vijon të përhapet qindra kilometra larg zjarreve duke arritur deri në Afrikën Veriore.

Përqendrimi i pluhurit mbi Greqi është shumë i lartë duke ulur cilësinë e ajrit. Në shumë zona për shkak të prezencës së lartë të grimcave vërehet mjegull. Përmirësimi i kësaj situate pritet të nisë nga dita e premte me forcimin e trysnisë së erërave që do të largojnë grimcat nga ajri.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Njerëzit largohen nga zjarret dhe zhvendosen në Athinë

Greqia përballet me valë ekstreme të nxehtësisë


Do të presë mijëra afganë

Greqia ngre kampin e ri

Tregon si është marrëdhënia mes dy familjeve

Vrasja e 20-vjeçares Caroline, nëna e Babis thyen heshtjen

I dërguari i ri amerikan për Ballkanin Perëndimor

DW: Kush është diplomati me emrin Escobar