MENU
klinika

Në merkato për zëvendësuesin e Kjaer

Milan “lëpin” plagët, mbi 45 mln euro nga Champions

08.12.2021 - 19:13

Milani lëpin plagët për lamtumirën e parakohshme nga Evropa dhe mund të fillojë të numërojë të ardhurat nga udhëtimi në Champions. Sipas përllogaritjeve të Calcio e Finanza, kuqezinjtë kanë garantuar minimalisht 45.17 milionë euro nga UEFA, shifër e destinuar të rritet nëse italianët e tjerë nuk arrijnë në fund të kompeticionit.

Një thesar i vogël i bukur për të investuar pjesërisht në treg për zëvendësimin e Kjaer. “Djajtë e Kuq” fituan 15.64 milionë nga bonusi i pjesëmarrjes dhe 17.1 milionë euro për renditjen historike-dhjetëvjeçare.

Është përcaktuar edhe pjesa e parë e sezonit (bazuar në pozicionin në Serinë A në 2020/21), që sjell 6 milionë euro në arkat e kuqezinjve. Nga ana tjetër, pjesa e dytë e grupit të tregut mund të vlerësohet vetëm, sepse varet nga pozicioni i italianëve të tjerë: sa më pak të shkojnë, aq më shumë mbledhin kuqezinjtë.

Duke marrë parasysh skenarin më të keq (dy italianë në finale dhe i treti në gjysmëfinale), shifra minimale do të ishte 2.7 milionë euro, një pjesë që padyshim është e destinuar të rritet.

Zëri i fundit është bonusi prej 3.73 milionë rezultatesh (pa pjesën që do të rishpërndahet për ndeshjen e barazuar). Me kualifikimin në 1/16, klubi milanez do të kishte garantuar edhe 15 milionë euro të tjera.

Një pjesë e këtij thesari do të investohet për t’i dhënë Piolit zëvendësimin e Kjaer, i cili ka mbetet jashtë gjatë gjithë sezonit. Disa emra në fletoret e Maldinit dhe Massara janëi Bremer, Milenkovic, Luiz Felipe dhe kolumbiani Yerri Mina.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN