MENU
klinika

"Rusët s’do të hyjnë kurrë as në Kie"

Kryebashkiaku: I gjithë Irpini është në duart e Ukrainës

23.03.2022 - 20:33

Pothuajse i gjithë qyteti i Irpin, i cili ka parë luftime të ashpra javët e fundit, është në duart e Ukrainës. Kështu ka deklaruar kryebashkiaku i Kievit Vitali Klitschko në ditën e 28 të luftës.

Më herët në mars, mijëra banorë u larguan nga Irpin, i cili është vetëm 20 km (12 milje) në veri-perëndim të Kievit.

Klitschko tha se forcat ukrainase kishin “shkatërruar planin për të rrethuar Kievin”.

Ish-boksieri tha gjithashtu se kishte sulme që po ndodhnin në veri dhe lindje të qytetit. Kur u pyet nga Lyse Doucet i BBC-së për shpërthimet që dukej se po i afroheshin qendrës së qytetit, ai tha: “Ata nuk do të vijnë kurrë në Kiev”.