MENU
klinika

Përpjekjet për të ulur varësinë nga gazi rus

Financial Times: Çfarë plani ka Italia?

10.04.2022 - 12:57

Kryeministri italian Mario Draghi do të vizitojë Algjerinë të hënën për të nënshkruar një marrëveshje të re për furnizimin me gaz, ndërsa Roma përpiqet të reduktojë varësinë e saj nga karburanti rus pas pushtimit të Ukrainës.

Është e fundit në një seri lëvizjesh të bëra nga vendet evropiane për të siguruar burime alternative të karburantit, ndërsa ata kërkojnë të shkëputin Rusinë nga ekonomia globale si ndëshkim për luftën.

Italia blen rreth 30 miliardë metra kub gaz në vit nga Rusia, 40 për qind e konsumit të saj total. Algjeria është furnizuesi i dytë më i madh i Italisë, duke siguruar 21 miliardë metra kub në vit – rreth 31 për qind të konsumit vjetor.

Një zyrtar i qeverisë italiane tha se tubacioni Trans-Mesdhetar, i cili transporton gaz nga Algjeria në Itali nëpërmjet Tunizisë, funksionon vetëm me dy të tretat e kapacitetit të tij prej 33 miliardë metra kub në vit, duke i dhënë Italisë mundësinë për të rritur me shpejtësi blerjet e saj nga Algjeria.

“Kjo mund të ketë një ndikim të menjëhershëm, nuk keni nevojë të ndërtoni më shumë tubacione ose infrastrukturë tjetër të re,” tha zyrtari.

Një e treta e gazit rus që i furnizohet Italisë çdo vit mund të zëvendësohet me rritjen e shpejtë të importeve nga Algjeria, tha zyrtari italian.

Që nga pushtimi i Ukrainës, Draghi ka theksuar nevojën që Italia të diversifikojë urgjentisht furnizimet e saj me energji, veçanërisht duke pasur parasysh rrezikun që Rusia mund të hakmerret kundër sanksioneve të BE-së duke mbyllur rrjedhën e gazit në Evropë.

“Diversifikimi i furnizimeve tona energjetike është diçka për të cilën duhet synuar, pavarësisht se çfarë do të ndodhë me furnizimet me gaz rus në të ardhmen e afërt,” u tha Draghi ligjvënësve muajin e kaluar. “Ne nuk mund të jemi kaq të varur nga vendimet e vetëm një vendi, pasi kjo rrezikon lirinë tonë, jo vetëm prosperitetin tonë.”

Javën e kaluar, Lituania u bë vendi i parë i BE-së që ndërpreu plotësisht furnizimin me gaz rus, me dy shtetet e tjera baltike që gjithashtu ndaluan përkohësisht rrjedhën e tij.
Gjermania ka thënë se synon të jetë “praktikisht e pavarur” nga nafta ruse deri në fund të këtij viti dhe nga gazi deri në mesin e vitit 2024. Berlini nënshkroi kohët e fundit një marrëveshje afatgjatë me Katarin për furnizimin me gaz natyror të lëngshëm (LNG), për të cilën Robert Habeck, ministri i ekonomisë, tha se do të reduktonte varësinë e tij nga furnizimet ruse.

Udhëheqësit e BE-së vendosën muajin e kaluar të blejnë gaz natyror bashkërisht nga burime të tjera.

Delegacioni italian i kryesuar nga Draghi të hënën do të përfshijë ministrin e Jashtëm Luigi Di Maio dhe Roberto Cingolani, ministrin për tranzicionin ekologjik, si dhe kreun e Eni, kompania italiane e energjisë, e cila ka lidhje të forta me kompaninë algjeriane të energjisë Sonatrach.

Zyrtari italian tha se marrëveshja jo vetëm që do të hapë rrugën për rritjen e blerjeve të gazit algjerian, por do të përfshijë gjithashtu një marrëveshje për investime më të mëdha italiane në energjinë e rinovueshme në vendin e Afrikës së Veriut, e cila mund ta ndihmojë atë të reduktojë konsumin e gazit, duke çliruar më shumë për eksport.

Di Maio ka vizituar disa vende prodhuese të energjisë javët e fundit dhe Cingolani ka punuar se si të përshpejtojë zhvillimin e burimeve të rinovueshme të energjisë.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Financial Times

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Financial Times/ Çfarë i frikëson japonezët

A do të heqë dorë dhe Japonia nga gazi rus?