MENU
klinika

Analiza

Finlanda dhe e ardhmja e saj, në një fije peri!

07.05.2022 - 20:00

Finlanda mund të jetë gati të njoftojë se po i bashkohet aleancës ushtarake të NATO-s – në atë që do të shënonte një kthesë dramatike për politikën e saj të jashtme dhe do të zemëronte presidentin rus Vladimir Putin.

Kombi nordik ndan një kufi tokësor prej 808 miljesh me Rusinë dhe ka ecur me kujdes në litarin e ngushtë të politikës së jashtme midis Moskës dhe Perëndimit për shumë dekada.

Finlanda miratoi një politikë neutraliteti gjatë Luftës së Ftohtë, që do të thotë se do të shmangte konfrontimin me Rusinë.

Dhe në fazat e hershme të Luftës së Dytë Botërore, finlandezët zmbrapsën me sukses një pushtim sovjetik në atë që u bë e njohur si “Lufta e Dimrit”.

Por neutraliteti i tij afatgjatë, i mbështetur nga shumë finlandezë, mund të përfundojë për shkak të pushtimit të paprovokuar të Ukrainës nga Rusia.

Jacob Kirkegaard, një bashkëpunëtor në fondin gjerman Marshall të Shteteve të Bashkuara, i tha CNBC se pranimi i Finlandës në NATO do t’i jepte fund idesë së “neutralitetit të detyruar midis Lindjes dhe Perëndimit”.

“Kjo nxjerr në pah se si veprimet mizore të Rusisë në Ukrainë i kanë detyruar vendet e mëparshme neutrale që të angazhohen plotësisht ndaj NATO-s”, tha ai.

Rusia ka deklaruar vazhdimisht se është kundër çdo zgjerimi të NATO-s, që ishte një nga arsyet e dhëna nga Kremlini për pushtimin e Ukrainës.

Volodymyr Zelenskyy, presidenti i Ukrainës, kishte shprehur dëshirën e tij për t’u bashkuar me aleancën përpara pushtimit, por ka pranuar se tani nuk ka gjasa të ndodhë.

Deri më tani, vendet e NATO-s (me 30 anëtarë gjithsej) kanë mbështetur Ukrainën me pajisje ushtarake, por ata kanë refuzuar të dërgojnë trupa pasi kjo do të niste automatikisht një luftë Rusi-Perëndim.

Një nga parimet udhëzuese të NATO-s është se një sulm ndaj një anëtari konsiderohet si sulm ndaj të gjithëve.

“Unë nuk do të jap asnjë lloj afati kur do të marrim vendimet tona, por mendoj se do të ndodhë mjaft shpejt,” tha kryeministrja e Finlandës, Sanna Marin, javën e kaluar, duke shtuar se anëtarësimi i vendit të saj në NATO do të vendoset “brenda javësh. .”

Sondazhet e tregojnë se që nga pushtimi i Rusisë në Ukrainë më 24 shkurt, shumica e finlandezëve janë tani pro anëtarësimit në NATO. Ish-kryeministri finlandez Alexander Stubb tha të enjten se Finlanda “definitivisht” do të aplikonte për anëtarësim në NATO në mesin e majit.

NATO ka të ngjarë të përfitojë nga vendndodhja gjeografike dhe aftësitë ushtarake të Finlandës.

Sekretari i përgjithshëm i saj, Jens Stoltenberg, ka thënë tashmë se vendi do të mirëpritet.

Por, në të njëjtën kohë, Helsinki është i vetëdijshëm edhe për rreziqet e anëtarësimit në aleancë.

Rusia ka thënë se do të duhej të “ribalanconte situatën” nëse anëtarësimi i Finlandës në NATO do të vazhdonte.

Ndoshta, edhe më e rëndësishmja, përpjekja e Finlandës për t’u anëtarësuar në NATO mund ta nxisë edhe Suedinë të bëjë të njëjtën gjë.

Duke folur muajin e kaluar, së bashku me homologen e saj finlandeze, kryeministrja e Suedisë, Magdalena Andersson, tha se vendi i saj po bënte të njëjtën analizë si Finlanda.

“Anëtarësimi i Finlandës në NATO do të nxisë gjithashtu një Suedi tradicionalisht më ngurruese që të anëtarësohet në të njëjtën kohë. Kjo i jep fund neutralitetit disa shekullor për Suedinë dhe i shton NATO-s një fuqi të madhe ushtarake dhe prodhues të armëve”, tha gjithashtu Kirkegaard.

BurimI: CNBC

Përktheu dhe përshtati: Konica.al