MENU
klinika

Projekti "NOPEC"

Karta e fundit që Amerika do luajë kundër OPEC

08.05.2022 - 13:07

Miratimi të enjten nga një komitet i Senatit të SHBA-së i projektligjit “Jo Kartele Jo Prodhues apo Eksportues të Naftës” (NOPEC) është shenja më e sigurt se Uashingtonit më në fund i ka mbaruar durimi me Arabinë Saudite dhe me Organizatën e Eksportimit të Naftës të udhëhequr nga Arabia Saudite. Vendet (OPEC), në indiferencën e tyre për t’u marrë me çmimet e larta të naftës, marrëdhëniet e tyre të vazhdueshme me anëtarin kryesor të ‘OPEC+’ Rusinë dhe zhvendosjen e tyre të vazhdueshme drejt boshtit të fuqisë Kinë-Rusi. Uashingtoni ka vendosur që mund të jetë koha e duhur për të ngritur anën ndaj ish-aleatëve të tij.

Kostoja është e madhe për Arabinë Saudite, OPEC dhe anëtarin kryesor të OPEC+, Rusinë, pasi Projektligji i NOPEC-ut, ka një mandat të gjerë që e lejon atë të shpallë të paligjshme kufizimin artificial të prodhimit të naftës ose vendosjen e çmimeve. OPEC-u u mandatua në mënyrë specifike me themelimin e tij në 1960 për të ‘koordinuar dhe unifikuar politikat e naftës’ të të gjitha shteteve të tij anëtare, duke fiksuar në mënyrë efektive çmimet e naftës. Duke qenë se anëtarët e OPEC-ut përbëjnë rreth 40 për qind të prodhimit të naftës së papërpunuar në botë, rreth 60 për qind të naftës totale të tregtuar ndërkombëtarisht nga eksportet e tyre të naftës dhe pak më shumë se 80 për qind të rezervave të provuara të naftës në botë, ndikimi i tij në tregun global të naftës ka qenë të ngjashme me kartelin. Projektligji i NOPEC-ut, nëse dhe kur të miratohet, do të frenojë menjëherë në mënyrë dramatike çdo veprim ose deklaratë nga OPEC-u në mënyrë specifike, dhe anëtarët e tij kryesorë, dhe lideri i tij de fakto, Arabia Saudite. Kjo do të përfshijë shkurtime ose rritje të koordinuara të prodhimit të naftës dhe deklarata në lidhje me vendin ku organizata ose ndonjë nga anëtarët e saj kryesorë, përfshirë Arabinë Saudite, parashikojnë nivelet e prodhimit ose çmimet e naftës të jenë në të ardhmen. Ai gjithashtu do të hiqte menjëherë imunitetin sovran që ekzistonte në gjykatat e SHBA për OPEC-un si grup dhe për shtetet e tij individuale anëtare. Kjo do ta linte Arabinë Saudite të hapur për t’u paditur sipas legjislacionit ekzistues anti-trust të SHBA-së, me detyrimin e saj total që vlerësohet në 1 trilion dollarë investime vetëm në SHBA, siç është analizuar në thellësi edhe në librin tim të ri mbi tregjet globale të naftës.

Për Arabinë Saudite, kjo do të nënkuptojë gjithashtu se vlera efektive e gjigantit të saj të naftës dhe gazit, Saudi Aramco, mund të jetë zero, duke pasur parasysh se është instrumenti kryesor i korporatës që përdoret për të menaxhuar rrjedhat e naftës të liderit de fakto të liderit kryesor në botë, fakto karteli i naftës. Edhe pse Saudi Aramco nuk është i përfshirë drejtpërdrejt në bërjen e politikës, legjislacioni anti-trust i SHBA-së dhe Mbretërisë së Bashkuar mund të tregojë se Aramco është bashkëpunëtore në fiksimin e çmimeve përmes rregullimit të prodhimit të saj për të ndihmuar në menaxhimin e çmimeve të naftës dhe nga zyrtarët kryesorë të korporatave që bëjnë deklarata për nivelet e ardhshme të prodhimit të kompanisë dhe pritshmëritë e saj për çmimet. Kjo pikëpamje përforcohet më tej nga fakti se një përqindje kaq e vogël e aksioneve të saj u shpërndanë në ofertën publike fillestare në dhjetor 2019 dhe se u bë e qartë në kohën e ofertës se kompania do të mbetej e drejtuar operacionalisht nga qeveria e Arabisë Saudite. Arabia. Në të vërtetë, shefi ekzekutiv i Saudi Aramco, Amin Nasser, tha në kohën e IPO-së se vendimet e prodhimit të naftës dhe gazit të Saudi Aramco ishin çështje sovrane që do t’i mbetej qeverisë. Kjo do të nënkuptojë gjithashtu se tregtimi i produkteve të Aramco, përfshirë naftën, do t’i nënshtrohet legjislacionit antitrust, që do të thotë ndalimi i shitjeve në dollarë amerikanë. Kjo do të nënkuptonte më tej ndarjen eventuale të Aramco-s në kompani përbërëse shumë më të vogla që nuk janë të afta të ndikojnë në çmimin e naftës, nëse sauditët nuk mund të ofronin asnjë mënyrë tjetër për të respektuar ligjet anti-trust.

Që situata duhet të vijë në përdorimin përfundimtar të kërcënimit të projektligjit NOPEC është një funksion i tre faktorëve. E para ishte prishja e marrëveshjes thelbësore të vitit 1945, e arritur midis Shteteve të Bashkuara të atëhershme. Presidenti, Franklin D. Roosevelt dhe mbreti saudit në atë kohë, Abdulaziz në bordin e kryqëzorit të marinës amerikane Quincy në Kanalin e Suezit. Marrëveshja për të cilën ata ranë dakord, e cila u zhvillua relativisht pa probleme për vite me rradhë, ishte se SHBA-të do të merrnin të gjitha furnizimet e naftës që i nevojiteshin për aq kohë sa Arabia kishte naftë në vend, në këmbim të së cilës SHBA do të garantonte sigurinë si të Dhomës së Saudit në pushtet, ashtu edhe të Arabisë Saudite. Edhe pse pati një gungë në rrugë me Embargon e Naftës 1973/4, sfida e vërtetë për këtë marrëveshje erdhi në Luftën e Çmimeve të Naftës 2014-2016 e iniciuar nga Arabia Saudite me qëllimin kryesor për të shkatërruar ose të paktën paaftësuar rëndë atë të sapolindur. Sektori i naftës argjilore amerikane. Që në ditët më të hershme, veçanërisht të administratës së ish-presidentit Donald Trump, kërcënimi për miratimin e projektligjit NOPEC u përdor për të ‘bindur’ sauditët që t’i përmbaheshin ‘Rapsit të Naftës së Trump’, një dysheme prej 35-40 dollarë amerikanë për fuçi Brent. çmimi mbi të cilin shumica e prodhuesve amerikanë të naftës shist argjilor mund të bënin fitim dhe kufiri prej 75-80 dollarë amerikanë pb (mbi të cilin kishte gjasa të kishte efekte negative ekonomike për SHBA-në).

Arsyeja e dytë është indiferenca e dukshme e sauditëve dhe e OPEC-ut për të ndihmuar në uljen e çmimeve të naftës tani, në atë masë që princi saudit i kurorës Mohammed bin Salman (dhe Princi i Kurorës së Abu Dhabit, Mohammed bin Zayed Al Nahyan) madje refuzuan të marrin një telefonatë urgjente për këtë temë nga Presidenti Joe Biden. Për ekonominë e SHBA-së, precedenti historik thekson se çdo ndryshim prej 10 dollarësh për fuçi në çmimin e naftës së papërpunuar rezulton në një ndryshim 25-30 cent në çmimin e një gallon benzine. Rregulli i parë i përhershëm është se për çdo një cent që rritet çmimi mesatar i benzinës në SHBA, humbet më shumë se 1 miliard dollarë në vit në shpenzime shtesë diskrecionale të konsumatorit. Politikisht, është një çështje e faktit historik, që nga Lufta e Parë Botërore, presidenti aktual i SHBA-së ka fituar rizgjedhjen 11 herë nga 11 nëse ekonomia e SHBA nuk ishte në recesion brenda dy viteve nga zgjedhjet e ardhshme. Megjithatë, presidentët që hynë në një fushatë rizgjedhjeje me ekonominë në recesion fituan vetëm një herë nga shtatë herë. Presidenti Biden, ose cilido qoftë kandidati demokrat, do të përballet me një tjetër zgjedhje presidenciale në vitin 2024, por edhe para kësaj, ai përballet me zgjedhje kritike afatmesme në nëntor 2022, kur demokratët e tij mund të humbasin shumicën e ngushtë në Dhomën e Përfaqësuesve.

Arsyeja e tretë për zemërimin në rritje të SHBA-së për mospërfilljen e Arabisë Saudite dhe OPEC-ut për marrëveshjet dhe garancitë e mëparshme të bëra me SHBA-në është se gjatë gjithë kohës ata janë afruar më pranë boshtit të fuqisë Kinë-Rusi dhe Uashingtoni tani e sheh plotësisht kjo si të ketë arritur një pikë lakimi politik që shndërrohet në një ‘lojë me shumën zero’ të vërtetë. Arabia Saudite ka shtyrë për një zgjerim dhe thellim të bashkëpunimit të shteteve arabe si në terma të përgjithshëm ashtu edhe në mënyrë specifike nëpërmjet Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit (GCC), dhe është dukur se po shkon më tej drejt sferës së ndikimit të Kinës të paktën që nga viti 2016. Kjo u theksua kohët e fundit nga seria e fundit e takimeve në Pekin midis zyrtarëve të lartë nga qeveria kineze dhe ministrave të jashtëm nga Arabia Saudite, Kuvajti, Omani, Bahreini dhe sekretari i përgjithshëm i Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit (GCC). Në këto takime, temat kryesore të bisedës ishin vulosja përfundimisht e një Marrëveshjeje të Tregtisë së Lirë Kinë-GCC dhe “bashkëpunimi më i thellë strategjik në një rajon ku dominimi i SHBA-së po tregon shenja tërheqjeje”, sipas raporteve të lajmeve lokale.

“Projektligji NOPEC” i ka ardhur shumë afër miratimit të plotë më parë, veçanërisht në shkurt 2019 kur u miratua nga Komiteti Gjyqësor i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, i cili hapi rrugën për një votim mbi projektligjin përpara Dhomës së Përfaqësuesve. Në të njëjtën ditë, demokratët Patrick Leahy dhe Amy Klobuchar dhe, më e çuditshmja dy republikanë, Chuck Grassley dhe Mike Lee, prezantuan projektligjin NOPEC në Senat. Kësaj radhe, “Ligji i NOPEC”, i sponsorizuar nga senatorë, përfshirë republikanin Chuck Grassley dhe demokraten Amy Klobuchar, kaloi 17-4 në Komitetin Gjyqësor të Senatit. Nga kjo pikë, me sa duket, nëse administrata e Biden nuk mendon se Arabia Saudite dhe OPEC do të bëhen më bashkëpunuese në të ardhmen, atëherë ‘Ligji i NOPEC’ do të shkonte në Senat dhe Dhomë të plotë dhe më pas do të nënshkruhej nga Presidenti Joe Biden për t’u bërë ligj.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga OilPrice.com

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Hapi i radhës së aleatëve

OPEC/ Nafta ‘pret’ zgjidhje!

Nga Russian Today/ Çfarë po ndodh me Mbretërinë?

Arabia Saudite, prag të humbjes së kontrollit në tregjet e naftës?

Shuplakë për prodhuesit e naftës

CNN/ Arabia Saudite fillon luftën e çmimeve