MENU
klinika

Analiza nga "Financial Times"

Lufta e vetmuar e OBT-së për të mbrojtur tregtinë globale

13.06.2022 - 18:11

Për gati tre dekada, Organizata Botërore e Tregtisë ka ulur barrierat ndaj tregtisë dhe ka zbutur rrugën e globalizimit. Megjithatë, takimi i tij ministror në Gjenevë këtë javë mund të rezultojë në diçka që do të bënte të kundërtën: tarifa të reja.

Me fillimin e samitit, ministrat e tregtisë nga 164 anëtarët e OBT-së ende nuk kanë rënë dakord nëse do të vazhdojnë një moratorium 25-vjeçar mbi tarifat doganore për tregtinë elektronike.

Nëse India, Afrika e Jugut dhe Indonezia vazhdojnë kundërshtimin e tyre, ajo do të skadojë në fund të takimit të mërkurën, duke i lejuar vendet të vendosin tarifa për aplikacionet e mesazheve, video thirrjet dhe rrjedhat e të dhënave.

Nëse një organizatë, qëllimi i së cilës është të lehtësojë tregtinë globale, lejon një masë të re proteksioniste, thotë Jane Drake-Brockman e grupit përfaqësues të Tryezës së Shërbimeve Australiane, “OBT-ja do ta ketë humbur komplotin”.

Mund të përforcojë gjithashtu frikën se OBT-ja është e papërshtatshme për qëllimin në një epokë të përçarjes së aleancave shumëkombëshe, politikave izolacioniste dhe deglobalizimit të mundshëm.

Historia e OBT-së gjurmon evolucionin e tregtisë së globalizuar. Që kur u krijua në 1995, vëllimet e tregtisë globale janë më shumë se dyfishuar dhe tarifat mesatare globale kanë rënë në 9 për qind, me miliarda të nxjerra nga varfëria duke marrë pjesë në ekonominë globale.

Kompanitë krijuan zinxhirë globalë të furnizimit, duke përfituar nga puna e lirë ose lëndët e para të bollshme në vendet në zhvillim si Kina.

Por rreth vitit 2015, kjo periudhë e të ashtuquajturit hiperglobalizimi filloi të marrë fund. Zgjedhja e presidentit amerikan Donald Trump në vitin 2016, i cili ndezi një luftë tregtare kundër Kinës dhe vendosi tarifa për aleatët në Evropë në emër të sigurisë kombëtare, kërcënoi të çlirojë vitet e integrimit.

Më pas erdhi pandemia Covid-19 dhe bllokimet e saj, të cilat shkaktuan një rënie dramatike të tregtisë globale. Vendet mbyllën kufijtë dhe vendosën kufizime eksporti për maskat e fytyrës, ilaçet dhe ushqimet për të mbrojtur furnizimet kur pandemia mbylli fabrikat.

Së fundi, pushtimi i Ukrainës nga Rusia, i cili shkurtoi furnizimet me ushqime për vendet që varen nga korrja e madhe e grurit, përkeqësoi tendencat proteksioniste. Sot, shumë vende janë thellësisht të shqetësuara për varësinë nga të tjerët dhe në ankth për të shkurtuar rrugët e furnizimit.

Fotografia rrallëherë është dukur më e zymtë për avokatët e tregtisë së lirë globale. Pierre-Olivier Gourinchas, kryeekonomisti i FMN-së, këtë muaj paralajmëroi për një botë të fragmentuar në “blloqe të dallueshme ekonomike me ideologji të ndryshme, sisteme politike, standarde teknologjike, sisteme pagesash dhe tregtie ndërkufitare dhe valuta rezervë”.

Pyetja është se çfarë mund të bëjë OBT në takimin e saj “MC12”, konferencën e 12-të ministrore në historinë e saj, për të mbajtur së bashku këto blloqe të ndryshme – ose të paktën për të gjetur konsensus për disa nga çështjet kryesore në diskutim: subvencionet e peshkimit, siguria ushqimore, Barazia e vaksinës Covid-19 dhe qeverisja e OBT-së.

Ngozi Okonjo-Iweala, ish-ministrja nigeriane e financave që mori detyrën si drejtoreshë e përgjithshme e OBT-së në Gjenevë në mars 2021, ka vënë në rrezik reputacionin e saj për të gjetur një përgjigje. Ajo këmbënguli se takimi duhet të vazhdojë, pavarësisht marrëdhënieve të tensionuara dhe bisedimeve të ngecura. Javët e fundit, ajo ka qenë një vorbull aktiviteti, duke u shfaqur mes grupeve negociuese për të nxitur përparim.

Në maj, ajo u tha anëtarëve të merrnin parasysh se çfarë është në rrezik. “Le të kujtojmë të gjithë se OBT ka të bëjë me njerëzit – për përdorimin e tregtisë si një mjet për të rritur standardet e jetesës, për të krijuar vende pune dhe për të promovuar zhvillimin e qëndrueshëm. Pra, le të dyfishojmë përpjekjet tona, le të japim rezultate dhe le të ringjallim OBT-në,” u tha ajo ambasadorëve nga vendet në zhvillim. Ekonomistët e OBT-së kanë vlerësuar se nëse bota ndahet në dy blloqe tregtare, kjo do të ulte nivelin afatgjatë të prodhimit të brendshëm bruto real global me rreth 5 për qind.

Biznesi ka lëshuar një lutje të ngjashme. Në prag të MC12, Business Europe dhe Dhoma e Tregtisë e SHBA thanë në një deklaratë të përbashkët se “objektivi kryesor” i takimit duhet të jetë “ripohimi i multilateralizmit dhe tregtisë së bazuar në rregulla si rruga e preferuar për të nxitur rritjen ekonomike globale”. . . OBT gjithashtu duhet të demonstrojë se mund t’i përgjigjet sfidave më urgjente të kohës sonë, veçanërisht shëndetit, ndryshimeve klimatike dhe sigurisë ushqimore.

Kjo mund të tingëllojë si një urdhër i gjatë kur OBT rrezikon të dështojë të bjerë dakord edhe për shmangien e tarifave të tregtisë elektronike. Por aksionet janë shumë të larta për bizneset dhe konsumatorët që organizata të dështojë, thotë Drake-Brockman. “Kjo është një kohë e rrezikshme për tregtinë. Ne me të vërtetë kemi nevojë për ministra për të marrë një rezultat cilësor që sinjalizon se OBT është ende një organizatë pro tregtisë.”

Duke kërkuar konsensus
OBT u krijua nga 123 vende më 1 janar 1995. Ajo ka qenë pothuajse në krizë që atëherë.

Në nëntor 1999, protesta të mëdha në një takim ministror në SHBA u përhapën në trazira dhe luftime me policinë, të quajtur Beteja e Seattle. Protestuesit u fokusuan në çështje, duke përfshirë të drejtat e punëtorëve, ekonomitë e qëndrueshme dhe çështjet mjedisore dhe sociale.

Teknokratët nuk mund të ulnin më tarifat dhe të predikonin për përfitimet ekonomike të avantazhit krahasues. Raundi i Uruguait që krijoi OBT-në ishte marrëveshja e fundit tregtare shumëpalëshe. Raundi i Dohas, i nisur në vitin 2001, u rrëzua në vitin 2015.

Një takim pasues ministror, ​​MC11 në Buenos Aires në 2017, gjithashtu përfundoi pa marrëveshje. Hija e saj qëndron gjatë mbi MC12 në Gjenevë, e planifikuar fillimisht për vitin 2020, por e shtyrë nga pandemia.

Erërat gjeopolitike nuk duken të favorshme. Pushtimi i Ukrainës duket i madh; SHBA, BE dhe Kanadaja i hoqën Rusisë statusin e saj të kombit më të favorizuar, rregulli i OBT-së që do të thotë që ju duhet t’i ofroni çdo anëtari të njëjtat kushte tregtare minimale. Ambasadorët nga disa vende dalin nga dhoma sa herë që flet ambasadori rus – dhe ministrat kanë thënë se do të bëjnë të njëjtën gjë në Gjenevë.

Mosmarrëveshja nuk përfundon me kaq. Edhe BE-ja, historikisht një nxitës entuziast i tregtisë së hapur dhe të globalizuar, po ndjek atë që e quan një politikë të “autonomisë strategjike” në përgjigje të veprimeve agresive të SHBA-së dhe Kinës.

Blloku ka prezantuar mjete të njëanshme të mbrojtjes tregtare, duke përfshirë një instrument kundër shtrëngimit, i cili do ta lejonte atë të përgjigjet në mënyrë të njëanshme ndaj barrierave të reja tregtare pa kërkuar miratimin e OBT-së, dhe një taksë kufitare të karbonit, e cila do të vendosë tarifa për importet e çelikut dhe mallrave të tjera ku prodhuesi nuk po paguan një kosto për emetimet.

Cecilia Malmström, komisionerja e tregtisë e BE-së nga viti 2014 në 2019 dhe tani këshilltare në firmën ligjore Covington & Burling, është e shqetësuar nga kombinimi. “BE ka qenë gjithmonë një mik i madh i OBT-së dhe e ka ndihmuar atë me aleatët e tjerë për të reformuar dhe ndryshuar,” thotë ajo. Por për momentin “është duke u fokusuar shumë më tepër në mbrojtjen tregtare sesa në hapjen e tregtisë. Dhe unë mendoj se është një keqardhje e vërtetë.”

Në SHBA, Trump mund të jetë zhdukur, por proteksionizmi jo. Partia Demokratike e Joe Biden, e cila gjithashtu kontrollon Kongresin, thotë se “sistemi global tregtar ka dështuar të mbajë premtimet e tij ndaj punëtorëve amerikanë”.

Demokratët duan më shumë subvencione për prodhimin vendas, me mallra të vulosura “Made in America” ​​dhe thonë se ata “do t’i japin fund politikave që nxisin offshoring dhe në vend të kësaj do të përshpejtojnë themelimin e zinxhirëve kritikë të furnizimit, duke përfshirë furnizimet mjekësore dhe farmaceutike”.

Duke kërkuar rizgjedhjen në vitin 2024, Biden ka mbajtur mesazhe populiste për mbrojtjen e punëtorëve dhe goditjen e Kinës. Ai ka hequr përkohësisht tarifat për çelikun nga Britania e Madhe, Kanadaja dhe BE-ja, por vetëm nëse bien dakord brenda dy viteve të bashkohen për të mbajtur jashtë “çelikun e pistë kinez” me një marrëveshje të re për të vendosur tarifa për vendet pa një mekanizëm të çmimit të karbonit që detyron ndotësit. për të paguar për emetimet.

“Axhenda tregtare e Presidentit Biden në të gjitha, përveç retorikës, është saktësisht e njëjtë deri më tani me atë të presidentit Trump. Është ende Amerika e para”, thotë Malmström.

Don Graves, Zëvendës Sekretari i Tregtisë i SHBA-së, thotë se Biden “i është përkushtuar sërish OBT-së, ka deklaruar mbështetjen e tij për të punuar me dhe përmes OBT-së, duke punuar me partnerët e SHBA-së për të ofruar reformat e nevojshme”.

Megjithatë, SHBA-ja ka minuar një nga shtyllat themelore të sistemit të OBT-së: zgjidhjen e mosmarrëveshjeve. Çdo anëtar mund të ngrejë një çështje kundër një tjetri për shkelje të detyrimeve të tij, për shembull duke bllokuar importet ose duke rritur tarifat. Një panel ekspertësh vendos për ankesën, pas së cilës humbësi mund të apelojë në organin e apelit.

SHBA refuzon të lejojë emërimin e anëtarëve të rinj në panel, duke e bërë atë të padobishme. Uashingtoni ishte veçanërisht i irrituar që OBT-ja mbështeti pjesërisht BE-në në një mosmarrëveshje të gjatë mbi subvencionet e avionëve për Airbus dhe Boeing. Pra, vendet janë reduktuar në vendosjen e masave të njëanshme që shpesh provokojnë një përgjigje nga pala tjetër. “Shtetet e Bashkuara janë problemi,” thotë Arancha González, një ish-zyrtar i lartë i OBT-së dhe ministër i jashtëm spanjoll. “Duhet të pranojë se pajtueshmëria nuk është dobësi.”

Ndikimi i Kinës dhe Indisë
Kërcënimet më të mëdha ndaj rritjes së tregtisë globale janë në fakt fuqitë që janë pasuruar në anën e pasme të saj, sipas Chad Bown, një anëtar i Institutit Peterson për Ekonominë Ndërkombëtare në Uashington.

Ekspozita A, thotë ai, është Kina, hyrja e së cilës 20 vjet më parë supozohej të provonte rëndësinë e OBT-së, duke sjellë përfituesin kryesor të globalizimit në sistem.

Ndërsa bëhej më e pasur dhe më e ndërlidhur me perëndimin, kështu që politika e saj do të bëhej edhe më perëndimore, shpreheshin argumentet e ithtarëve të tillë si presidenti i atëhershëm Bill Clinton. “Do të hapë dyer të reja tregtare për Amerikën dhe shpresë të re për ndryshim në Kinë”, tha ai në atë kohë.

Por në vitet e fundit presidenti Xi Jinping ka shtrënguar kontrollin e partisë komuniste në të gjitha aspektet e jetës. Partia u jep shumë kompanive subvencione shtetërore dhe kredi të lira. Ekonomia e shërbimeve është kryesisht e mbyllur.

Ka bojkotime të rregullta të kompanive që flasin hapur për çështjet e të drejtave të njeriut, si Nike dhe H&M. Në të vërtetë, që nga dhjetori Kina ka bojkotuar prodhimet e një vendi të tërë: Lituaninë, pasi përmirësoi marrëdhëniet e saj me Tajvanin, ishullin e qeverisur në mënyrë të pavarur, të cilin Pekini e konsideron territor sovran. BE-ja ka paraqitur një ankesë në OBT për sjelljen e Kinës, një nga dy rastet kundër Kinës këtë vit.

“Sistemi ekonomik i Kinës nuk është ai që funksionon brenda OBT-së,” thotë Bown. “Ata kanë kaq shumë politika ekonomike që askush tjetër nuk do të mendonte t’i përdorte.”

Pastaj është India. Në tregti, Delhi dëshiron trajtimin e veçantë të një vendi të vogël në zhvillim, thonë zyrtarët e tregtisë së Gjenevës. Ai po ndihmon në arritjen e një marrëveshjeje për të drejtat e peshkimit duke këmbëngulur që të marrë “trajtim të veçantë dhe të ndryshëm”, të rezervuar për vendet më të varfra, pavarësisht se ka një flotë të madhe. Për subvencionet bujqësore, ajo këmbëngul në të drejtën e shtetit për të blerë drithë me çmime të fryra nga fermerët për të rezervuar në rast të mungesës së ushqimit.

Sektorë të mëdhenj të ekonomisë së saj janë të mbyllur për kompanitë ndërkombëtare, edhe pse bizneset e saj të prodhimit vendas dhe IT rriten në BE dhe SHBA.

Delhi së fundmi ka treguar shenja fejese. Ajo nënshkroi një marrëveshje të pjesshme tregtare me Australinë këtë vit dhe ka rifilluar bisedimet tregtare me BE-në. Ajo gjithashtu ka kompromentuar kërkesat e saj në OBT që kompanitë e barnave të dorëzojnë falas recetat e tyre të vaksinës Covid-19. (Shih kutinë.)

Por qëndrimi i saj në bisedimet shumëpalëshe mbetet jotransigjent, thonë diplomatët, dhe ajo ka të drejtën e vetos. “Për sa kohë që ekziston India, nuk do të arrish kurrë ndonjë marrëveshje,” thotë Bown.

“OBT do të lëkundet”
Megjithatë, pavarësisht gjithë asaj që tregtia po lulëzon ende, González, i cili ishte shef i stafit të ish-drejtorit të përgjithshëm të OBT-së, Pascal Lamy, tha këtë muaj në një seminar në qendrën kërkimore të Qendrës së Politikave Evropiane në Bruksel.

“Kur shikoj shifrat, nuk shoh deglobalizim, nuk e shoh në tregti. Unë nuk e shoh atë në investime dhe sigurisht nuk e shoh atë në shkëmbimet dixhitale,” tha ajo. Tregtia ndërkufitare dhe investimet e huaja direkte janë më të larta se sa ishin para pandemisë.

Por ajo paralajmëroi për “fragmentim”. SHBA po kërkon të investojë në minerale strategjike dhe prodhim në vendet aleate, një politikë që ajo e quan “friendshoring”. Kina po ndërton një rrjet partnerësh tregtarë afrikanë përmes iniciativës së saj “Një brez dhe një rrugë”. Edhe BE-ja po kërkon nga shtetet mike si Norvegjia dhe SHBA-ja për alternativa ndaj naftës dhe gazit rus.

Ky aktivitet ilustron se ka ende një rol për të luajtur OBT-ja, tha ajo. “Evropa lulëzon në një ekonomi të hapur dhe bizneset evropiane lulëzojnë duke pasur një grup rregullash, të cilat organizatat dhe marrëveshjet shumëpalëshe i sjellin Evropës dhe bizneseve evropiane, po aq sa e sjellin për bizneset kineze dhe bizneset amerikane.”

Ka ende çështje globale që mund të zgjidhen vetëm nga forume shumëpalëshe, shton Bown. “Shikoni ndryshimin e klimës. Ne kemi vetëm një planet.” Ai sugjeron se vendet mund të formojnë grupe “shumëpalëshe” që bien dakord për gjërat dhe të kenë vulën e OBT-së dhe ndoshta t’i kontrollojnë ato.

Por me gjithë përpjekjet e Okonjo-Iweala për të ndjekur synime më të gjera në samitin e kësaj jave, politika ka ende gjasa të pengojë përparimin kuptimplotë. Në mjedisin aktual, qeveritë demokratike e kanë të vështirë të bindin ligjvënësit dhe publikun për të miratuar marrëveshjet tregtare dypalëshe, e lëre më marrëveshje gjithëpërfshirëse shumëpalëshe.

Si rezultat, MC12 ka më shumë gjasa të shohë marrëveshje në rritje sesa marrëveshje maksimaliste. Ministrat ka të ngjarë të bien dakord për të përmbysur një marrëveshje për të lejuar që tregtia elektronike të rrjedhë lirshëm deri në takimin e ardhshëm pas dy vjetësh, për shembull, por as të përpiqen për një kornizë gjithëpërfshirëse për të menaxhuar tregtinë me rritje të shpejtë. “OBT do të lëkundet,” thotë Bown. “Ne do të kemi sa më shumë, ose më shumë, tregti, por thjesht do të shkojmë në vende të ndryshme.”

Është gjithashtu e mundur që fragmentimi i rendit botëror shumëpalësh të jetë një problem që vetëm anëtarët e atij rendi mund ta rregullojnë. Dhoma Ndërkombëtare e Tregtisë, me më shumë se 45 milionë kompani në më shumë se 100 vende, thotë se është detyrë e qeverive kombëtare të bëjnë kompromis dhe të lidhin përsëri sistemin tregtar.

“Udhëheqësit dhe ministrat nuk e kanë kuptuar se sa i rëndësishëm do të ishte dështimi për të arritur rezultate për biznesin global,” thotë sekretari i përgjithshëm i ICC, John Denton. “Nëse ministrat nuk mund të shpenzojnë kapital të vërtetë politik për ta bërë OBT-në të funksionojë, ata rrezikojnë ta fundosin organizatën në mungesë të mëtejshme.”

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Financial Times

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Marrëveshjet historike dikur dhe sot

Tensionet “vrasin” tregtinë globale

Çfarë po ndodh me tregtinë globale?

COVID-19 ‘po i fal’ miliarda dollarë mjekësisë


Kategoritë që përfitojnë dhe kur pritet të hyjë në fuqi vendimi

Punonjësit e Policisë së Shtetit do të kenë rritje page me 30%

Analiza nga "Deutsche Welle": Çështje kohe dhe parash

A mundet Evropa të sigurojë lëndët e para të veta kritike?

“Është 4 herë më i lartë se niveli minimal”

Shoqata e Prodhuese të Birrave kërkon shfuqizimin e ligjit për akcizën