MENU
klinika

Shkaqet

Pse kam dhimbje fyti gjatë natës?

22.06.2022 - 16:40

Ka një sërë kushtesh që mund të shkaktojnë dhimbje të fytit gjatë natës, nga të folurit gjatë gjithë ditës deri në një infeksion serioz. Disa nga këto kushte përfshijnë:

*Alergjitë

Nëse jeni alergjik ndaj diçkaje dhe jeni të ekspozuar ndaj saj gjatë ditës, sistemi  imunitar reagon sikur trupi po sulmohet. Dhe shpesh, alergjenët janë substanca beninje, të tilla si:

 • qimet e kafshëve shtëpiake
 • pluhuri
 • bimët
 • ushqimet
 • tymi i cigares
 • parfume
 • myk
 • polen

Këta alergjenë mund t’ju shkaktojnë dhimbje ose gërvishtje të fytit gjatë orëve të mbrëmjes dhe të natës.

Shumicën e kohës, simptoma të tjera të zakonshme të raportuara të alergjisë përfshijnë:

 • sytë që kruhen
 • sy të përlotur
 • teshtitje
 • rrjedhje e hundës
 • kollitje
 • rrjedhje të hundës

*Pikimi pas hundës

Pikimi pas hundës ndodh kur keni shumë mukus që derdhet nga sinuset në pjesën e pasme të fytit. Ky kullim mund të bëjë që fyti të dhemb ose të ndjeni  gërvishtje. Shkaktarë të shumtë mund të shkaktojnë pikimin pas hundës, si p.sh.

 • duke ngrënë ushqime pikante
 • duke rënë në kontakt me alergenet
 • ndryshimet e motit
 • medikamente
 • pluhuri

Simptoma të tjera që mund të përjetoni përfshijnë:

 • frymë me erë të keqe
 • ndjeni të përziera nga lëngu që lëviz në stomak
 • ndjeheni sikur duhet të pastroni fytin ose të gëlltisni vazhdimisht
 • kollë që përkeqësohet gjatë natës

*Ajri i brendshëm i thatë

Nëse ajri në shtëpi është veçanërisht i thatë, rrugët e hundës dhe fyti mund të thahen gjatë natës, duke ju bërë që të zgjoheni me gërvishtje ose dhimbje të fytit.

Është e zakonshme që ajri i brendshëm të jetë i thatë gjatë muajve të dimrit.

*Sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD)

GERD, i njohur gjithashtu si refluksi i acidit ose urthi, është një gjendje e zakonshme e traktit tretës. Në GERD, sfinkteri në fund të ezofagut është shumë i dobët për të qëndruar i mbyllur aq fort sa duhet. Kjo shkakton regurgitim të acidit të stomakut, i cili mund të shkaktojë një ndjesi djegieje në gjoks ose në pjesën e pasme të fytit. Acidi mund të irritojë fytin dhe ta bëjë atë të dhemb. Mund të dëmtojë gjithashtu indin në fyt dhe ezofag.

GERD ka tendencë të përkeqësohet menjëherë pas ngrënies ose para gjumit, pasi shtrirja mund të nxisë refluksin. Nëse jeni duke përjetuar një dhimbje të përsëritur të fytit gjatë natës, është e mundur që të keni GERD.

Përveç dhimbjes së fytit, disa ankesa të zakonshme që lidhen me GERD përfshijnë:

 • vështirësi në gëlltitje
 • rigurgitimi i acidit të stomakut ose sasive të vogla të përmbajtjes së stomakut
 • shije të thartë në gojë
 • urth ose parehati në gjoks
 • djegie dhe acarim në pjesën e sipërme të barkut

*Tendosja e muskujve

Nëse keni folur shumë, duke bërtitur, duke kënduar ose duke ngritur zërin për një periudhë të gjatë kohore, kjo mund të shkaktojë ngjirje ose të keni dhimbje fyti në fund të ditës.

Kjo do të thotë që ju ka të ngjarë të keni tendosur muskujt në fyt dhe keni nevojë të pushoni zërin. Nëse keni pasur një ditë të ngarkuar të mbushur me të folur, veçanërisht nëse ju është dashur të ngrini zërin shpesh, është e mundur që dhimbja e fytit gjatë natës mund të shkaktohet nga tendosja e muskujve.

*Epiglotitis

Në epiglotitis, epigloti, i cili mbulon grykën , bëhet i përflakur dhe i fryrë. Kjo mund të shkaktohet nga një infeksion bakterial ose viral. Kur epigloti fryhet, mund të shkaktojë një pengesë të frymëmarrjes kërcënuese për jetën. Mund të shkaktojë gjithashtu një dhimbje të fortë të fytit. Nëse keni epiglotitis, mund t’ju duhet kujdes urgjent mjekësor.

Disa simptoma të epiglotitit përfshijnë:

 • zë i mbytur ose i vrullshëm
 • frymëmarrje e zhurmshme
 • ethe dhe djersitje
 • probleme me frymëmarrjen
 • probleme me gëlltitjen

*Infeksionet virale ose bakteriale të fytit

Një dhimbje e fortë e fytit që nuk lehtësohet duke ngrënë ose pirë mund të shkaktohet nga një infeksion viral ose bakterial i fytit. Disa nga këto infeksione përfshijnë streptokokun, bajamet, gripin ose ftohjen e zakonshme. Në varësi të diagnozës, mund t’ju duhet ilaçe antivirale ose një kurë antibiotikësh përpara se të filloni të ndiheni më mirë.

Disa shenja të një fyti të infektuar mund të përfshijnë:

 • dhimbje të forta të fytit që pengojnë të folurit, gjumin ose ngrënien
 • bajamet e fryra
 • njolla të bardha në bajame ose në pjesën e pasme të fytit
 • ethe
 • të dridhura
 • humbje oreksi
 • gjëndra limfatike të zmadhuara, të dhimbshme në qafë
 • dhimbje koke
 • lodhje
 • dobësi e muskujve

Dhimbja e fytit gjatë natës që shkaktohet nga alergjitë, GERD, ajri i thatë ose tendosja e zërit, shpesh menaxhohet lehtësisht me mjete juridike shtëpiake dhe medikamente pa recetë. Nëse keni të bëni me një infeksion, antibiotikët, antiviralët ose steroidet duhet të lehtësojnë simptomat brenda rreth një jave. Nëse vazhdoni të keni dhimbje të fytit gjatë natës, konsultohuni me mjekun.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Qëndroni larg ushqimeve të skuqura dhe acidike

10 ushqime që duhet t’i hani kur keni dhimbje fyti!