MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Çfarë është sindroma e “zemrës së thyer”?

11.08.2022 - 11:47

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti:Çfarë është sindroma e “zemrës së thyer”?

Mjeku:  Kur një person zhvillon sindromën e zemrës së thyer (TMC), një pjesë e zemrës së tij zmadhohet dhe nuk arrin të pompojë normalisht gjakun, duke privuar organet vitale nga gjaku (dhe rrjedhimisht oksigjeni). Në disa raste, arteriet koronare do të çahen, duke shkaktuar një bllokim të rrjedhjes së gjakut në zemër. Në këtë sindromë, niveli i katekolaminave është gjetur të jetë shumë më i lartë se në gjendje të tjera të rënda si infarkti i miokardit, edema pulmonare etj.

Katekolaminat (s.s. katekolaminat janë një kategori e rëndësishme e hormoneve dhe neurotransmetuesve, të cilët marrin pjesë në proceset biokimike dhe fiziologjike të organizmave shtazorë) shkaktojnë tkurrje të arteriolave të vogla duke rezultuar në një reduktim të mprehtë, por të përkohshëm të furnizimit të tyre me gjak. Gjithashtu, lidhja e adrenalinës me qelizat e zemrës shkakton hyrjen e një sasie të madhe kalciumi, duke ndikuar në funksionin normal të tyre.

Rreziku duket të jetë më i madh kur shkaku është një goditje hemorragjike, kriza epileptike, atak të rëndë të astmës, gjakderdhje të rëndë, hipoglikemia, temperaturë e lartë, etj.

Simptomat e një zemre të thyer

Simptomat e TCM janë pothuajse të njëjta me ato të një ataku kardiak. Dallimi kryesor është se në një atak në zemër, një bllokim domethënës në një nga arteriet koronare shkakton simptoma, ndërsa në TCM nuk ka bllokim fizik.

Tre simptomat më të zakonshme të sëmundjes së zemrës së thyer janë dhimbje të papritura, të mprehta në gjoks, gulçim dhe të fikët. Mund të diagnostikohet përmes një ekzaminimi fizik, si dhe në mënyra të ndryshme, duke përfshirë rrezet X të gjoksit, analizat e gjakut dhe një EKG ose EKG ose MRI të zemrës.

Kush është më i rrezikuar nga sindroma e zemrës së thyer?

Një person me një histori familjare të TCM mund të jetë në rrezik më të lartë, si dhe njerëzit që vuajnë nga çrregullimet e ankthit. Megjithatë, faktorët që mund të rrisin rrezikun e sulmeve në zemër, siç është pirja e duhanit, nuk rrisin rrezikun e TCM.

Një studim i vitit 2021 në Gazetën e Shoqatës Amerikane të Zemrës zbuloi se nga viti 2016-2017, diagnoza e sindromës së zemrës së thyer u rrit të paktën 6-10 herë më shpejt për gratë midis moshës 60-74 vjeç sesa për çdo grup tjetër.

Sipas kardiologut Dr. Ilan Wittstein nga Universiteti John Hopkins, arsyeja e saktë për këtë nuk dihet, megjithëse besohet se hormoni estrogjen ndihmon në mbrojtjen e zemrës nga efektet e dëmshme të adrenalinës. Pasi gratë arrijnë menopauzën dhe nivelet e tyre të estrogjenit ulen, ato bëhen veçanërisht të ndjeshme ndaj efekteve kardiake të stresit të papritur.

Por Ëittstein tha në një intervistë të fundit me USA Today se megjithëse gratë kanë më shumë gjasa të vuajnë nga sindroma e zemrës së thyer, burrat që e zhvillojnë atë janë në rrezik më të madh për të vdekur.

TCM është më pak fatale se një atak në zemër, me një shkallë vdekshmërie prej 2% krahasuar me rreth 12%, por mund të jetë ende kërcënuese për jetën, veçanërisht nëse trajtimi nuk jepet mjaft shpejt. Por nëse një person merr trajtimin e duhur dhe kujdesin pasues, ai zakonisht shërohet plotësisht.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga menaxhimi i peshës tek sasia e kripës

10 hapa për një zemër të shëndetshme!