MENU
klinika

Formula 1

Pagat e pilotëve, diferenca të frikshme nga kreu në fund

14.08.2022 - 12:08

Në mesin e sezonit, kur pilotët e Formula 1 janë ende me pushime, janë zbuluar pagat e pilotëve. Lewis Hamilton e Max Verstappen janë më të paguarit, me nga 40 milionë stërlina në sezon.

Këtë shumë, holandezi i Red Bull e ka të garantuar deri në vitin 2028, kur dhe skadon kontrata e tij. Shumë pas janë dy pilotët e Ferrari, në vendet 7-8 për sa i përket pagave.

Pagat e pilotëve të Formula 1 (2022)

1) Max Verstappen, 40 mln stërlina

2) Lewis Hamilton, 40 mln

3) Fernando Alonso, 15 mln

4) Lando Norris, 12 mln

5) Sebastian Vettel, 11 mln

5) Daniel Ricciardo, 11 mln

7) Charles Leclerc, 9 mln

8) Carlos Sainz, 7 mln

8) Valtteri Bottas, 7 mln

10) Lance Stroll, 7 mln

11) Sergio Perez, 6 mln

12) Kevin Magnussen, 4.8 mln

13) George Russell, 4 mln

13) Esteban Ocon, 4 mln

13) Pierre Gasly, 4 mln

16) Alex Albon, 1.5 mln

17) Guan Yu Zhou 730,800 mijë

17) Mick Schumacher 730,800 mijë

17) Nicholas Latifi 730,800 mijë

20) Yuki Tsunoda 364,900 mijë