MENU
klinika

Lëvizjet e para

Çfarë do të bëjë Musk me Twitterin?

28.10.2022 - 10:35

Elon Musk përfundoi blerjen prej 44 miliardë dollarësh të Twitterit – hapi i parë ishte shkarkimi i menaxhmentit të lartë të rrjetit social.

Sipas njerëzve që njohin situatën, Musk shkarkoi CEO të Twitter, Parag Agrawal, Zyrtarin Kryesor Financiar Ned Segal dhe kreun e çështjeve ligjore dhe politikave, Vijay Gadde.

Agrawal dhe Segal ishin në selinë e Twitter në San Francisco kur u arrit marrëveshja dhe u shoqëruan jashtë, shtuan ato burime.

Çfarë e pret Twitter tani që Musk është në krye të tij? The Guardian tregon se cilat mund të jenë lëvizjet e para të Muskut.

Liria e fjalës
Musk theksoi vazhdimisht “lirinë e fjalës” si problemin kryesor në Twitter. Ai e reklamon vetveten si “njeriu i lirisë së fjalës” dhe shprehu shqetësimin se “platforma zvogëlon rëndësinë e postimeve të caktuara me algoritmet e saj që rregullojnë atë që shikon përdoruesi”.

Në një intervistë përpara se të pranonte të blinte Twitterin, ai shprehu shqetësimin për “promovimin ose uljen e fshehtë të tweeteve, pa një pasqyrë të qartë se çfarë po ndodh”.

Ai sugjeroi ndryshimin e algoritmit. Në një mesazh për reklamuesit, Musk tha se bleu Twitterin sepse beson se “është e rëndësishme për të ardhmen e qytetërimit që të ketë një shesh të përbashkët dixhital të qytetit, ku një gamë e gjerë besimesh mund të diskutojnë në mënyrë të shëndetshme, pa dhunë. ”

Ai shtoi se media sociale ka fuqinë të “gjenerojë urrejtje shtesë dhe të ndajë shoqërinë në dhoma ekstreme”.

Në atë deklaratë, të titulluar “Të dashur reklamues në Twitter”, Musk e tha “qartësisht” se gjithçka nuk mund të shkruhet në rrjet “pa pasoja”, por se dëshiron që platforma të jetë “mikpritëse për të gjithë”.

A do ta rikthejnë ata Donald Trumpin?
Një pasojë e qëndrimit të Muskut për lirinë e fjalës mund të jetë kthimi i llogarive të përdoruesve te njerëzit që janë ndaluar nga platforma. Ish-presidentit amerikan iu hoq llogaria në janar 2021 pas trazirave në Capitol Hill dhe miliarderi tha se do ta anulonte atë. I pyetur në muajin maj për Trumpin, ai tha “Unë do ta anuloja ndalimin e përhershëm”.

Të tjerë, llogaritë e të cilëve në Twitter janë ndaluar përfshijnë teoricienin konspirativ amerikan Alex Jones dhe komentatoren britanike të krahut të djathtë Katie Hopkins.

Largimi nga puna i 75 për qind të punëtorëve?
Musk u tha investitorëve se planifikon të pushojë 75 për qind të fuqisë punëtore, sipas dokumenteve të parë nga The Washington Post. Por raportet e reja tregojnë se CEO i Tesla u tha punonjësve të Twitter gjatë vizitës së parë në kompani të mërkurën se nuk planifikon të pushojë nga puna kaq shumë punëtorë. Megjithatë, priten ende disa shkurtime. Twitter punëson 7500 njerëz.

Në qershor, ai u tha punonjësve të Twitter se kompania “duhet të jetë e shëndetshme financiarisht” dhe të ulë kostot. “Për momentin kostot janë tejkaluar të ardhurat”, tha Musk, duke shtuar, “Nuk është një situatë e mirë.”

Nisja e një “aplikacioni për të gjithë”
Musk shkroi në Twitter se blerja e Twitter do të përshpejtonte krijimin e X, “një aplikacion për të gjithë”. Ai nuk dha detaje të mëtejshme, përveç se do të përshpejtonte krijimin e App X me pesë vjet.

Ky “aplikacion për gjithçka” duket se është frymëzuar nga Kina. Në një takim me stafin e Twitter në qershor, Musk tha se platforma duhet të jetë më e ngjashme me WeChat të Kinës, një aplikacion që mundëson mesazhe dhe pagesa celulare. Musk thuhet se tha se “Ju në Kinë jetoni në WeChat. Nëse ne mund ta bëjmë këtë me Twitter, do të jetë një sukses i madh”.

Rritja e të ardhurave
Menjëherë pasi ra dakord për të blerë Twitter, Musk tregoi se donte të pesëfishonte të ardhurat vjetore të Twitter në 26.4 miliardë dollarë deri në vitin 2028. Reklamimi përbën 90 për qind të të ardhurave të Twitter dhe Musk përshkroi një sërë propozimesh për të gjeneruar të ardhura në mënyra të tjera.

Ndryshimet e propozuara për rritjen e të ardhurave përfshijnë: rritjen e popullaritetit të shërbimit të abonimit premium të Twitter duke e bërë atë pa reklama, duke u ngarkuar një tarifë “të lehtë” përdoruesve komercialë dhe qeveritarë dhe gjetjen e mënyrave të reja për të fituar para nga tweet-et që përmbajnë informacione të rëndësishme ose bëhen virale.

Lufta kundër robotëve
Musk ka qenë i bindur se numri i llogarive false në Twitter është më i lartë se numri i raportuar nga kompania. Ai beson se numri aktual i robotëve është më i lartë se 5 për qind e përdoruesve aktivë të përditshëm, siç pretendohet nga Twitter.

Musk premtoi të “autentikojë” të gjithë njerëzit në Twitter.

Akuzat e sinjalizuesit
Ish-shefi i sigurimit të Twitter, Peiter “Mudge” Zatko bëri një sërë akuzash të ashpra kundër Twitter në gusht. Ai foli për ndërhyrjen e qeverisë së huaj, gabimet e shumta të sigurisë dhe keqmenaxhimin.

Twitter akuzoi Zatak për përhapjen e “lajmeve të rreme për Twitter” dhe tha se ai u pushua për shkak të “udhëheqjes joefektive dhe performancës së dobët”.

Pavarësisht kësaj, Musk i shtoi akuzat e Zatkos në një kundërpadi kundër Twitter. Avokatët e tij folën me Zatkën si pjesë e përgatitjeve për padinë, ndaj ka mundësi që Musk t’i kushtojë shumë vëmendje problemeve për të cilat ka folur denoncuesi.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Një nga marrëveshjet më të çmendura

Si e bleu Twitter-in njeriu më i pasur në botë!