MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Kur dhimbja e kokës sinjalizon tumor të trurit?

02.10.2022 - 09:15

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Kur dhimbja e kokës sinjalizon tumor të trurit?

Mjeku: Kur keni një dhimbje koke tw fortë pa ndonjë arsye të dukshme, me siguri supozoni se nuk keni pirë ujë të mjaftueshëm, nuk keni fjetur mirë ose keni tension të muskujve për shkak të stresit.

Në fund të fundit, shkaqet e dhimbjeve të kokës dhe migrenës mund të variojnë nga ushqimet që hani deri te kalimi i tepërt i kohës para ekranit të kompjuterit tuaj. Por kur kjo dhimbje fillon të zgjasë, të ndihet e rëndë ose të ndodhw shpesh, është normale të pyesni veten nëse mund të tregojë diçka më serioze.

Merrni frymë thellë: Gjasat janë të shkëlqyera që dhimbja juaj e kokës të mos jetë tumor i trurit.

Sa shpesh dhimbja e kokës është shenjë e tumorit të trurit?

“Dhimbjet e kokës janë tepër të zakonshme dhe tumoret e trurit janë tepër të rrallë. Rreth pesë në 100,000 njerëz në vit diagnostikohen me një lloj tumori të trurit, ndërsa një në shtatë njerëz raportojnë migrenë çdo vit.

Migrena është vetëm një nga shkaqet e dhimbjes së kokës. Dhimbjet e kokës nga tensioni, dhimbje koke grupore dhe dhimbje koke të thjeshta por të bezdisshme.

Përveç kësaj, dhimbje koke ose asnjë, rreziku gjatë gjithë jetës për tumor të trurit ose të palcës kurrizore është më pak se 1%, sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit. Dhe ndërsa “Po, unë kam tumor të trurit”, nuk është diçka që ka të ngjarë të dëgjoni ndonjëherë, shumica e tumoreve parësore të trurit (më shumë se dy të tretat) nuk janë kanceroze, sipas Shoqatës Amerikane të Tumorit të Trurit. (Një tumor primar i trurit është ai që ka origjinën në tru, në krahasim me kancerin e gjirit ose kancerin e mushkërive, për shembull, që është përhapur në tru dhe do të kishte pasur shumë tregues të tjerë përpara një dhimbje koke.)

Kur dhimbja e kokës është shenjë e tumorit në tru?

Në mënyrë që dhimbja e kokës të jetë simptomë treguese e tumorit primar të trurit, ajo duhet të jetë goxha e madhe. Kafka është një hapësirë ​​fikse dhe lejon vetëm trurin, lëngun kurrizor dhe gjakun.

Plus, vetë truri nuk mund të dallojë dhimbjen. Nëse ka ndonjë gjë tjetër brenda, ajo krijon presion (në nervat e enëve të gjakut), kështu që një tumor duhet të rritet mjaft i madh përpara se të ndjeni presion intrakranial.

E gjithë kjo për të thënë, një dhimbje koke është rrallë simptoma e parë ose e vetme e një tumori primar të trurit. Është shumë më e zakonshme që njerëzit të kenë simptoma të tjera neurologjike, ndoshta së bashku me një dhimbje koke. Këto përfshijnë konvulsione, ndryshime të shikimit, dobësi në njërën anë të trupit tuaj, paqartësi të të folurit, ndër të tjera.

Si ndihet dhimbja e kokës e shkaktuar nga tumori i trurit?

Ndjehet pothuajse njësoj si dhimbjet e tjera të kokës, veçanërisht migrena. Nuk ka asnjë model të vetëm që e dallon dhimbjen e kokës nga tumori i trurit nga diapazoni i dhimbjeve normale të kokës që njerëzit mund të kenë, duke shtuar se tumoret e trurit kanë të bëjnë me marrjen e hapësirës në kafkë, çdo gjë që rrit presionin në kokë mund të shkaktojë një dhimbje koke që është për shkak të një tumori të trurit.

Një dhimbje koke e shkaktuar nga një tumor në tru, megjithatë, nuk ka gjasa të shfaqet gjatë ditës, mund t’ju zgjojë natën ose orët e hershme të mëngjesit. Por vetëm kjo nuk do të ishte flamuri më i madh i kuq: simptomat neurologjike së bashku me dhimbjen e kokës janë një shkak shumë më i madh për shqetësim.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Mbase nuk i dini të gjitha...

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

Si përgjigjen ekspertët?

A e largon kafja dhimbjen e kokës?