MENU
klinika

Mbase nuk i dini të gjitha...

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

15.08.2020 - 18:16

Kur godet një dhimbje koke e keqe, thjesht dëshiron që ajo të marrë fund. Dhimbja e fortë dhe e vazhdueshme mund të jetë dobësuese dhe të rezultojë në takime të humbura në punë ose kohë me familjen dhe miqtë.

Pavarësisht nëse jeni të prirur për migrene ose dhimbje koke tensioni, mund të jeni në gjendje të zvogëloni shpeshtësinë e tyre duke identifikuar se çfarë i sjell ato. Ja një vështrim në nxitësit më të zakonshëm për secilën nga këto lloj dhimbjesh.

  • Stresi. Stresi mund të shkaktojë muskuj të ngurtë  në shpatulla dhe qafë, gjë që shpesh çon në dhimbje koke. Besohet se fillojnë në muskujt. Kur dhimbjet e kokës bëhen të shpeshta, dhimbja në muskujt e shpatullave dhe qafës ndjehet nga truri si dhimbje në kokë. Stresi është gjithashtu një nxitje e zakonshme për migrenë.

 

  • Dieta. Vetë uria mund të shkaktojë një dhimbje koke nga migrena ose tensioni. Por ngrënia e ushqimeve të caktuara mund të shkaktojë migrene. Mund të jetë vetëm një lloj ushqimi – si fasulet ose arrat – ose shumë ushqime, të tilla si avokado, banane, djathë, çokollatë, agrume, produkte të qumështit dhe qepë. Ushqimet e përpunuara me nitrite, nitrate, ngjyra të verdha ushqimore ose sodë mund të jenë veçanërisht problematike,” vëren Dr. Ashina.

 

  • Alkooli. Alkooli është një shkak i zakonshëm i migrenës dhe dhimbjeve të kokës. Për disa njerëz, pak verë e kuqe është gjithçka që duhet për të provokuar një dhimbje koke, megjithëse çdo lloj alkooli mund të jetë një shkas. Nuk është e qartë nëse alkooli vetë fajësohet ose nëse një komponent tjetër në pije shkakton problemin.

  • Mjedisi. Dhimbjet e kokës duket se janë sezonale dhe shpesh ndodhin në pranverë ose në vjeshtë. Faktorët mjedisorë si drita e ndritshme, tymi, lagështia, aromat e forta ose moti i ftohtë janë të shoqëruara me dhimbje koke të migrenës.

  • Hormonet. Ndryshimet në nivelet e estrogjenit shoqërohen me migrene te gratë, dhe gratë vuajnë nga migrena më shpesh sesa burrat. Ciklet menstruale mund të jenë të lidhura me migrenën tek gratë më të reja. Ndryshimi i niveleve të estrogjenit gjatë perimenopauzës nganjëherë mund të fillojë migrene me dhimbje që kurrë nuk i kanë provuar më parë. Terapia e estrogjenit gjithashtu mund të jetë një shkaktues i migrenës. Menopauza duket se i jep fund migrenave për shumicën e grave.

  • Konsumimi i kafeinës. Nëse normalisht konsumoni kafeinë ose çaj, ndalimi i konsumit të papritur mund të shkaktojë një migrenë. Kjo mund të jetë për shkak se kafeina bën që enët e gjakut të shtrëngohen; pa kafeinë, enët e gjakut zgjerohen dhe duket sikur do të shpërthejnë me secilën rrahje të zemrës – një arsye kryesore për dhimbjen  goditëse të migrenës.

  • Mungesa e gjumit. Mungesa e gjumit është e lidhur me migrene dhe dhimbje koke tensioni. Nuk  dihet pse, por dihet se ka një lidhje dhe se gjumi mund të çojë në lehtësim të dhimbjes. Ndonjëherë njerëzit ndjehen më mirë pasi flenë.

Këtu janë tre llojet e zakonshme të dhimbjeve të kokës dhe simptomat e tyre.

Dhimbje koke tensioni. Dhimbja shpesh fillon në qafë dhe shpinë dhe funksionon deri në mënyrë që të ndjeheni si një brez të ngushtë rreth kokës . Shpesh largohet me pushim.

Dhimbje koke migrene. Dhimbja në mënyrë tipike fillon në njërën anë të kokës dhe ju bën të ndjeshëm ndaj dritës dhe tingullit. Mund të shkaktojë nauze. Një migrenë mund të zgjasë me orë ose ditë.

Dhimbje koke klaster. Një dhimbje koke klaster ndjehet si një dhimbje thithjeje në sy. Mund të shkaktojë dhimbje  në sy ose skuqje, hundë me erë të keqe ose bllokim të hundës. Mund të zgjasë për disa minuta ose orë, të largohet dhe të kthehet disa herë në ditë. Këto grupime të dhimbjes së kokës mund të ndodhin me muaj, të zhduken dhe të rishfaqen një kohë të gjatë më vonë.

Çfarë mund të bëni?

Të kuptuarit e shkakut për  dhimbjen e kokës mund t’ju ndihmojë ti shmangni në të ardhmen. Por identifikimi i shkaktuesve mund të jetë i ndërlikuar, veçanërisht nëse keni më shumë se një (si disa lloje ushqimesh). Për këtë rekomandohet mbajtja e një ditari për të shënuar ditën, kohën, simptomat dhe rrethanat që rrethojnë një dhimbje koke (çfarë keni ngrënë? Kur ndodhi? etj).

Nëse shmangia e shkaktuesve nuk është e mjaftueshme për të mbajtur nën kontroll dhimbjen e kokës, bisedoni me mjekun. Ka shumë ilaçe pa recetë, si dhe trajtime pa pilula (akupunkturë, meditim, , terapi relaksuese) që mund të ndihmojnë në uljen e shpeshtësisë së dhimbjes së kokës.

Sigurohuni që të flini gjumë  mjaftueshëm, të bëni stërvitje, të hani një dietë të shëndetshme, të kufizoni konsumimin e alkoolit dhe të zvogëloni stresin. Dhimbjet e kokës janë një gjendje e mbindjeshmërisë, kështu që ju duhet ekuilibër në sistemin imunitar për të luftuar shkaktuesit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Agolli, poeti i tokës, njeriut dhe... vdekjes.

“Ç’t’i bësh! S’më rrihet pa shkrepur një varg”