MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Pse nuk duhet të hamë shumë perime?

29.10.2022 - 09:25

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Pse nuk duhet të hamë shumë perime?

Mjeku: Sapo keni ngrënë një sallatë të madhe, plot me zarzavate me gjethe dhe gjithë ato gjëra të mira. Ndihesh si një perëndeshë e shëndetit dhe thjesht krenare për zgjedhjen tënde të virtytshme të drekës. Por gjysmë ore më vonë, ju merrni atë gjëmim të njohur në barkun tuaj. Po, ju jeni ende të uritur, kështu që po kërkoni furishëm për një meze të lehtë për t’ju mbajtur deri në darkë.

A tingëllon e njohur e gjithë kjo? Ju nuk jeni vetëm dhe nuk jeni të çmendur, sepse në fakt ka një arsye të mirë që vetëm perimet nuk ju ngopin.

Sepse nuk mund të ngopeni me perime

Shumica e perimeve janë të pasura me fibra, kështu që në teori ato duhet t’ju bëjnë të ndiheni të ngopur. Por këtu është gjëja: të ndihesh i ngopur nuk ka të bëjë vetëm me mbushjen e stomakut.

Ngopja është një sistem kompleks që përfshin mendjen dhe zorrën tuaj. Dhe perimet nuk janë shumë të dendura me kalori dhe përbëhen kryesisht nga ajri dhe uji. Pra, pasi t’i hani ato, nuk shkon shumë sasi në stomak.

Lajmi i mirë është se duke shtuar disa përbërës të tjerë në sallatën tuaj, do të jeni në gjendje të ndiheni të ngopur për disa orë.

Si t’i bëni sallatat tuaja më të shijshme

Përfshini perime me niseshte

Perimet me niseshte si kungulli dhe majdanozi priren të jenë pak më të larta në karbohidrate dhe më të dendura se zarzavatet me gjethe. Provoni t’i pjekni disa nga këto perime në furrë dhe t’i shtoni ato në sallatën tuaj – jo vetëm që do t’ju mbajnë më të ngopur për më gjatë, por janë gjithashtu tepër të shijshme. Ju gjithashtu mund të shtoni karbohidrate të tjera të shijshme si orizi, quinoa ose elbi.

Shtoni pak yndyrë

Dhjami është miku ynë. E përsëris, yndyra nuk na shton peshë, është miku juaj. Shtimi i një sasie të vogël yndyre të shëndetshme dhe të pangopur në vaktin tuaj do të ngadalësojë shpejtësinë me të cilën stomaku juaj zbrazet gjatë tretjes. Gjithashtu ndihmon në lirimin e hormoneve që kontrollojnë oreksin tuaj.

Provoni të shtoni pak vaj ulliri, avokado, apo edhe ndonjë djathë si djathi i dhisë ose feta dhe vini re se sa më të kënaqur do të ndiheni.

Sinqerisht, pa pak yndyrë, perimet nuk më ngopin. Është normale. E njëjta gjë është e vërtetë kur gatuani perimet tuaja në shtëpi. Mos kini frikë t’i lyeni me një sasi të bollshme vaj ulliri kur i gatuani.

Në fund të fundit, ju jeni duke ngrënë një sallatë dhe të shtoni pak salcë ose disa elementë argëtues nuk do të dëmtojë. Në fakt, në fakt do t’i bëni një nder vetes pasi do të ndiheni të kënaqur dhe të ngopur për mjaft kohë.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.