MENU
klinika

Kategoria Superiore, Java 6

Tirana triumfon në derbi me 10 lojtarë!

02.10.2022 - 20:59

Tirana edhe njëherë tjetër dominon ndaj Partizanit, në një ndeshje plot emocione, ashtu si vetëm derbi mund të dhurojë. Penallti, karton i kuq, ovacione, kontestime, por nuk fund triumfon Tirana 0-2, madje me 10 lojtarë.

Fati dukej si ishte me bardheblutë teksa gjyqtari i takimit me ndihmën e sistemit VAR akordojë një penallti në favor të Tiranës. Nga 11 metra distanca, Rexhepi bën heroin duke i kuptuar krahun Xhixhës. Fati kaloi nga ana tjetër e kryeqytetit, teksa në minutën e 35-të, Bruno Lulaj i ndëshkua me karton të kuq pas një ndërhyrje ndaj Skukës duke lënë Tiranën me 10-të lojtarë.

Atëherë kur më pak pritej, në limitet e pjesës së parë, Xhixha përfitoi nga një gafë e portierit Rexhepi duke kaluar Tiranën në avantazh dhe tifozët bardheblu në delir.

Në fraksionin e dytë, Partizani s’postoi rivalët në gjysmëfushë, por fati nuk ishte me “demat” që flirtuan me golin e barazimit në më shumë se një herë. Të hedhur përpara, të kuqtë harruan sërish Xhixhën, me sulmuesin që përfitoi duke realizuar një super gol.

Ekipi i kuq e mbyll ndeshjen me një lojtar më pak, pas daljes me të kuqe të Matondos (për shkak të një ndërhyerje). Ekipi i Shehit merr një sukses me forcë dhe karakter, mban kryeqytetin bardheblu dhe afron Tiranën me vetëm një pikë larg kreut që vijon të mbahet nga Partizani.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN