MENU
klinika

"The Economist"/ Ndryshimi mund të jetë rrugës

A është gati Kina të braktisë luftën e saj me Covid-19?

10.11.2022 - 14:28

A është gati Kina të braktisë luftën e saj me Covid-19? Duke gjykuar nga lëvizjet e fundit në tregje, mund të mendoni kështu. Thashethemet se Kina kishte mbledhur një komitet rihapjeje frymëzuan një rritje të madhe në aksionet e vendit, juanin në det të hapur dhe madje edhe çmimin e bakrit në ditët e para të këtij muaji. Një mesazh i mediave sociale që ndihmoi në qarkullimin e idesë u quajt më pas tweet-i “trilion dollarë”.

Nëse asgjë tjetër, lëvizjet e tregut ishin një kujtesë e kostove të strategjisë “zero-covid” të Kinës, e cila kërkon testime masive dhe bllokime të shpeshta për të zhdukur sëmundjen. Pak politika janë aq të dëmshme ekonomikisht sa thashethemet e thjeshta për shfuqizimin e tyre mund të krijojnë kaq shumë pasuri kaq shpejt. Një rihapje mund të rrisë vlerën e aksioneve të Kinës me 20% ose 2.6 trilion dollarë, sipas Goldman Sachs, një bankë. Për shkak se Kina është e vetmja ekonomi e madhe ende e prirur ndaj bllokimeve, është mundësia e fundit për investitorët që të përfitojnë nga një tubim i rihapjes. Këto priren të ndodhin herët dhe shpejt.

Optimistët theksojnë se Kina po ndërmerr hapa modestë për t’u bërë më e hapur. Rregullatori i tij i aviacionit ka më shumë se dyfishuar fluturimet ndërkombëtare të planifikuara për muajt e ardhshëm, krahasuar me një vit më parë. Kina mund të shkurtojë karantinën për udhëtarët që vijnë dhe të braktisë “ndërprerësin” i cili pezullon linjat ajrore që sjellin pasagjerë të infektuar. Ngjarjet ndërkombëtare sportive po rikthehen. Shanghai, i qetë i frikshëm gjatë bllokimit të tij në prill dhe maj, do të dëgjojë zhurmën e makinave të garave kur Formula 1 të kthehet në prill 2023.

Në shtator Kina miratoi një vaksinë pluhur që tani po përdoret në 14 qytete. Në një konferencë private më 4 nëntor, një ish-zyrtar në Qendrën e Kinës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, tha se “ndryshime thelbësore” në qasjen e vendit ishin të mundshme në gjashtë muajt e ardhshëm, sipas Reuters, një agjenci lajmesh.

Por nëse Kina po përgatitet të largohet, përgatitjet do të jenë të gjata. Së pari do të dëshirojë të shtypë shpërthimet e vogla por të përhapura në mbi 100 qytete, duke përfshirë Guangzhou, kryeqytetin e Guangdong, një provincë me një PBB aq të madhe sa ajo e Koresë së Jugut. Më pas do të dëshirojë të mbajë një kapak ndaj infeksioneve gjatë dimrit, në mënyrë që të mos mbitakojë spitalet e saj. Dhe me sa duket nuk do të marrë vendime të mëdha derisa zyrtarët e rinj të vendosen në Kongresin Popullor Kombëtar në mars.

Përpara se të rihapet me ndonjë besim, Kina do të duhet gjithashtu të grumbullojë barna antivirale. Ajo gjithashtu do të duhet të ndërtojë më shumë njësi të kujdesit intensiv dhe, më e rëndësishmja, të rrisë shkallën e vaksinimit tek të moshuarit e saj.

Shkalla e vaksinimit është një “tregues kryesor” i rihapjes, konsideron Citigroup, një bankë tjetër. Përqindja e njerëzve të moshës 60 vjeç e lart që kanë marrë një vaksinë përforcuese arriti në 66% në fillim të këtij viti, përpara se të ngecnin. Disa pyesin veten nëse Kina po pret për ndërhyrje më efektive në vend përpara se të rinovojë aktivitetin e saj të imunizimit.

Është gjithashtu e mundur që zyrtarët kinezë nuk duan t’i nxisin të moshuarit të marrin një goditje tjetër derisa të kuptojnë se rihapja është në rrugë e sipër. Mbrojtja e dhënë edhe nga goditjet më të mira zbehet. Pra, ka rreziqe në vaksinimin e njerëzve shumë shpejt, si dhe shumë pak. Siç ndodh, përqindja e të moshuarve të nxitur u rrit në 68.5% në nëntor. Nëse vazhdon të rritet, spekulimet për një rihapje do të intensifikohen.

Ekonomia mund të rritet me 5.5-6% në rast të një rihapjeje të rregullt, sipas Economist Intelligence Unit. Skenarët më të zymtë janë të mundshëm: një fund kaotik i regjimit “zero-kovid” mund të shkaktojë tkurrjen e ekonomisë për një të katërtën, përpara një rikuperimi të mëvonshëm. Për këtë arsye, sa herë që fillon, ritmi i rihapjes ka të ngjarë të jetë i kujdesshëm.

Edhe pse shumë do të ndiejnë lehtësim pasi kontrollet janë të relaksuara, të tjerët do të jenë të shqetësuar. Do të duhet më shumë se një artikull në People’s Daily për të larguar stigmën që mbart tani sëmundja, që do të thotë se besimi i konsumatorit mund të rritet ngadalë. Më 6 nëntor, garuesit e vaksinuar morën pjesë në maratonën e Pekinit, e para për dy vjet, duke vrapuar mbi 26 milje nga sheshi Tiananmen në stadiumin olimpik. Rruga drejt rihapjes mund të jetë po aq e mundimshme.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga “The Economist

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"The Economist"/ Konsumatorët, tjetër bëjnë e tjetër thonë!

Ekonomia globale drejt një tjetër recesioni?