MENU
klinika

Analiza

Putini ka filluar të jetë ‘i padukshëm’!

26.11.2022 - 09:30

Nga FREDERICK FORSYTH

Siç e kam vërejtur edhe më parë, të gjitha luftërat kanë betejat e tyre, Stalingradin dhe Alameinin e tyre.

Për Vladimir Putinin, tërheqja nga Khersoni mund të jetë ajo betejë. Taktikat ukrainase ‘të buta’ funksionuan. Kolonat e tyre fluturuese thyen minigarnizonet e Putinit në fshatrat përreth derisa kryeqyteti rajonal Kherson u izolua.

Linjat e furnizimit u ndërprenë, garnizoni rus më në fund u largua dhe vrapoi, i dëshpëruar për të kaluar përsëri lumin Dnipro ose nga ura e rrënuar.

Burrat ia dolën, por përsëri braktisën një mal me pajisje, të gjitha për t’u zëvendësuar.

Forcat ruse pushtojnë brezin e gjatë Lindje-Perëndim të bregdetit jugor të Ukrainës përgjatë Detit të Zi, por  tani furnizimi atje është një rrezik i madh për gjeneralët e Putinit.

Vetë diktatori nuk guxoi të shpallte humbjen, por ua la dy gjeneralëve që ta shpjegonin në një pseudokonferencë të ngulur në TV.

Ai gjithashtu nuk guxoi të paraqitej në konferencën e G20 të liderëve botërorë në Egjipt, duke ia lënë këtë një vartësi tjetër.

Është shenjë dalluese e tiranëve të dështuar që ata zhduken nga pamja dhe zakonisht më pas zhduken përgjithmonë. Forcat e Putinit në Ukrainën e pushtuar tani janë në gjendje të rëndë.

Një dimër i hidhur i pret.

Pavarësisht egërsisë së tyre ndaj civilëve ukrainas, atyre u mungon ushqimi, veshjet mbrojtëse, trajnimi, aftësitë luftarake dhe armatimi.

Batica mund të jetë kthyer.

Ka filluar të duket kështu.

Burimi: Express UK

Përktheu dhe përshtati: Konica.al