MENU
klinika

“Tërmet” në Pallatin Buckingham

Çfarë pritet të zbulojë dokumentari i Harry dhe Meghan?

02.12.2022 - 12:24

Një “tërmet” në Pallatin Buckingham është shkaktuar nga traileri i dokumentarit të Harry dhe Meghan në Netflix, duke dhënë një shije paraprake të sulmit të ri ndaj familjes mbretërore. Traileri u publikua disa orë pasi vizita e Princit të Kurorës William dhe gruas së tij Kate në Shtetet e Bashkuara tërhoqi zemërimin e tifozëve në stadiumin TD Garden në Boston, ku çifti princëror mori pjesë në një lojë Celtics. Edhe e gjithë kjo ndërkohë që Pallati është rrënuar nga një skandal i ri sjelljesh raciste, ku këtë herë luan kumbara e William.

Zemërim për komentet raciste të kumbarës 83-vjeçare të Princit William

Zbulimi i komenteve raciste nga baronesha Susan Hussey, kumbara e Princit William, ka shkaktuar një tjetër dhimbje koke për anëtarët e familjes mbretërore britanike, e cila po përpiqet të modernizojë imazhin e saj pasi Harry dhe Meghan ikën në Shtetet e Bashkuara.

Në deklaratën e tyre, Buckingham Palace përmendi “komente të papranueshme” dhe njoftoi dorëheqjen e baroneshës Hussey, e cila ishte në krah të Mbretëreshës Elizabeth II për më shumë se 60 vjet. Në funeralin e Princit Philip në 2021 ai kishte shoqëruar mbretëreshën Elizabeth në limuzinë në kthimin e saj në Kështjellën Windsor.

Rasti pushtoi faqet e para të të gjitha gazetave britanike.

Si ka reaguar kryeministri britanik? Ai pranon se racizmin e ka përjetuar në fëmijëri

Duke refuzuar të komentojë drejtpërdrejt incidentin, kryeministri britanik Rishi Sunak, i pari me origjinë indiane, pranoi se ai kishte përjetuar racizëm në fëmijërinë e tij dhe se sa herë që regjistrohet një rast i tillë duhet të trajtohet menjëherë.

“Racizmi që kam përjetuar si fëmijë dhe si i ri, nuk mendoj se ekziston sot sepse vendi ka bërë përparim të jashtëzakonshëm në trajtimin e racizmit. Por puna jonë nuk ka përfunduar dhe kjo është arsyeja pse sa herë që gjejmë raste të tilla, duhet të përballemi me to dhe është e rëndësishme që vazhdimisht të mësojmë prej tyre dhe të ecim drejt një të ardhmeje më të mirë”.

Shqetësim për zbulimet e afërta nga Harry dhe Meghan

Pallati Buckingham është i shqetësuar për publikimin më 8 dhjetor të një seri dokumentaresh të Netflix për Harry-n dhe Meghan-in dhe publikimin në janar të kujtimeve shumë zbuluese nga djali më i vogël i mbretit të Britanisë Charles III.

Princi Harry dhe gruaja e tij, të cilët tani jetojnë në Kaliforni, zbuluan vitin e kaluar se një anëtar i familjes mbretërore pyeti gjatë shtatzënisë së Meghan Markle, për ngjyrën e lëkurës së djalit të tyre Archie.

Familja mbretërore nuk është definitivisht raciste, siguroi Princi Ëilliam në atë kohë.