MENU
klinika

Nga golat te Neymar dhe Thiago Silva

Fitore edhe për Pelè, Brazili dhe lojtarët hyjnë në histori

05.12.2022 - 23:33

Brazili kaloi pa shumë mund në çerekfinale të Botërorit, ku nuk mungoi edhe një banderolë nga futbollistët për legjendën Pele, i cili po vuan nga një sëmundje e rëndë. Në këtë sukses, Seleçao regjistroi edhe disa statistika historike.

– Brazili është një nga dy skuadrat (me Francën) gjithmonë prezent në çerekfinale në tre Botërorët e fundit (2014, 2018, 2022).

– Në minutën e 29-të është 3-0 më i shpejtë i shënuar nga Brazili në historinë e tij në Kupën e Botës (rekordi i mëparshëm ishte kundër Spanjës, 31′ në 1950).

– Kjo është vetëm hera e dytë që Brazili shënon katër gola në pjesën e parë të një ndeshje të Kupës së Botës, tjetri ishte kundër Meksikës në 1954.

– Që nga raundi i 16-të kundër Kilit në 1998, Brazili nuk ka shënuar të paktën katër gola në një ndeshje eliminatore të Kupës së Botës.

– Për herë të parë në histori, Brazili shënoi tre gola në gjysmën e parë të lojës në një ndeshje të Kupës së Botës.

– Para Brazilit, skuadra e fundit që ka shënuar 2 gola në 15 minutat e para të lojës në një ndeshje eliminatore të Kupës së Botës ishte Gjermania, kundër Suedisë në 2006.

– Brazili është skuadra e parë që përdor 26 lojtarë të ndryshëm në një edicion të një Botërori.

– Që nga turneu i vitit 1986 (i pari në të cilin skuadra aziatike gjeti golin), vetëm Brazili (16) ka shënuar më shumë gola nga distanca se Koreja e Jugut (15).

– Neymar është një nga 3 lojtarët brazilianë në histori – së bashku me Pelé dhe Ronaldo – të aftë për të shënuar në 3 edicione të ndryshme të Kupës së Botës.

– Gjashtë golat e fundit të Neymar për Brazilin kanë ardhur nga penalltitë.

– Neymar është një nga pesë lojtarët (me Messin, Ronaldon, Perisicin dhe Shaqirin) që mund të shënojë të paktën një herë në secilën nga tre Kupat e Botës së fundit (2014, 2018, 2022).

– Vinicius Junior është sulmuesi më i ri me të paktën një gol të shënuar dhe një asistim në këtë Botëror. Në përgjithësi, vetëm Saka është më i ri se ai në mesin e lojtarëve të përfshirë në të paktën 3 gola në këtë edicion (një gol, dy asistime).

– Braziliani Thiago Silva luajti ndeshjen e tij të 14-të në Kupën e Botës, duke barazuar kampionin e trefishtë të botës dhe legjendën Pelé në paraqitjet në këtë kompeticion.

– Në 3-0 Thiago Silva (36 vjeç, 74 ditë) u bë lojtari më i vjetër me një asist në Kupën e Botës që nga viti 1966, duke kaluar Roger Milla në 1990 (38 vjet, 42 ditë kundër Anglisë).

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN