MENU
klinika

BBC për tensionet në veri të Kosovës

“Heqja e barrikadave mund të zgjasë për disa ditë”

29.12.2022 - 19:51

Tensionet në veri të Kosovës dhe bllokada e vendosur prej 20 ditësh, ka bërë jehonë edhe në mediat ndërkombëtare.

BBC ka pasqyruar sot heqjen e barrikadave, pas bisedimeve që zhvilloi Presidenti VUçiç me protestuesit gjatë orëve të mbrëmjes.

Media britanike shkruan se Vuçiç ka paralajmëruar se ende ka mosbesim në radhët e serbëve në veri të Kosovës.

Heqja e të gjitha barrikadave do të zgjasë për disa ditë. Megjithatë, policia e Kosovës tha se Merdarë, pika kryesore kufitare e Kosovës me Serbinë, ishte rihapur pas rënies së postblloqeve në anën serbe.

Masa vjen vetëm disa ditë pasi ushtria serbe tha se ishte në “nivelin e saj më të lartë të gatishmërisë luftarake” për shkak të rritjes së tensioneve me Prishtinën.

Kosova, e cila ka një shumicë dërrmuese shqiptare etnike, u shkëput nga Serbia pas një lufte në 1998-99.

Serbia nuk e njeh Kosovën si shtet të pavarur dhe as serbët etnikë që jetojnë atje.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN