MENU
klinika

Botërori 2022, Grupi F

Maroku surprizon të gjithë, eliminohet Belgjika

01.12.2022 - 19:03

Maroku dhe Kroacia janë dy skuadrat që u kualifikuan më tej nga Grupi F. Marokenët fituan 2-1 përballë Kanadasë dhe avancon si kokë grupi, ndërsa Kroacisë i mjaftoi një barazim 0-0 ndaj Belgjikës për të zënë vendin e dytë.

Kroacia dominoi në pjesën e parë. Pas një mundësie të mirë për secilën skuadër, në minutën e 15-të ka penallti për Kroacinë. Carrasco shkel në zonë Kramaric dhe arbitri drejton gishtin te pika e bardhë. Por pas rishikimit në VAR, 11-metërshi anulohet për pozicion jashtë loje. Ballkanasit tentuan disa herë, por fraksioni i parë nuk pati gola.

Në fakt, i gjithë takimi u mbyll pa gol. Edhe pse kishte ritëm dhe sulme nga të dyja skuadrat, nuk ishte e thënë që të shënohej. Belgjika insistoi më shumë, madje Lukaku goditi edhe shtyllën. Në fund festojnë kroatët, ndërsa belgët edhe pse pretendentë, largohen me kokën ulur.

Në ndeshjen tjetër, surpriza e madhe e këtij Botërori është Maroku, që e nisi me gol sfidën. Gabimi i mbrojtësit vijohet me atë të portierit, përfiton Ziyech dhe shënon. En Nesyri në minutën e 23-të dyfishon shifrat për të tijtë. Edhe pse mes dy mbrojtësve kanadezë, sulmuesi maroken nuk fal.

Në minutën e 40-të amerikano-veriorët barazojnë pas një autogoli. Në shtesën e së parës El Nesyri shënon golin e tretë, por në gjuajtjen e tij ka një maroken para rrezes së portierit dhe goli anulohet për jashtë loje. Në pjesën e dytë kanadezët dominuan totalisht, por nuk ishte e thënë të largoheshin të paktën me një pikë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNNjë tjetër skuadër i bashkohet grupit të Europës

Tirana mbetet e shkëputur edhe pas hapit fals

Ja sa pritet të mungojë titullari i katalanasve!

Lajme të këqija për Barcelonën

Nga Juventusi te Reali e Barcelona

Të gjithë në garë për titullarin e Interit

Në skenë del dhe klubi historik europian

Zidan në kërkim në të një skuadre të re

Çon skuadrën të stërvitet në… ushtri

Poter tenton të ringjallë Çelsin

Balaj pritet titullar, Mala është në dyshim

Ja si mund të rreshtohet Vllaznia përballë Erzenit!