MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Ndryshimet që pëson trupi i grave gjatë menstruacioneve

18.12.2022 - 12:15

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Ndryshimet që pëson trupi i grave gjatë menstruacioneve

Mjeku: Cikli menstrual është një proces kompleks që rregullon trupin e femrës dhe nuk ka dyshim se ai ndikon në mënyrë të drejtpërdrejtë në jetën e grave.

Bright Side përmblodhi disa fakte që gjinekologu juaj ndoshta nuk jua ka thënë dhe po i ndajmë me ju.

Hipokampusi në fakt rritet në madhësi: Studimet tregojnë se kur nivelet e estrogjenit rriten, hipokampusi rritet në madhësi. Këto ndryshime të trurit në fakt ndikojnë në sjelljen e grave. Studiuesit arritën në përfundimin se nëse gratë në faza të caktuara të ciklit të tyre janë veçanërisht të ndjeshme ndaj ndryshimeve në sjelljen e tyre, mund të jetë një kohë e mirë për terapi për të luftuar ndryshimet e humorit, përshembull.

Hormonet ndikojnë ndryshe në trupin tuaj në varësi të javëve: Hormonet luajnë një rol të madh në trupin tuaj. Normalisht, një cikël menstrual duket kështu:

Në javën e parë, mund të ndjeni disa probleme menstruale përpara se të fillojnë menstruacionet. Pastaj nivelet tuaja të estrogjenit fillojnë të rriten dhe ju filloni të ndiheni më mirë.

Në javën e dytë, ndiheni më mirë dhe nivelet e testosteronit rriten për një kohë të shkurtër. Ju mund të ndiheni sikur dëshironi të kaloni një kohë më intime me partnerin tuaj.

Në javën e tretë, niveli i estrogjenit tuaj ulet në mënyrë dramatike dhe progesteroni rritet. Mund të ndjeni luhatje humori dhe të vuani nga luhatjet e humorit.

Në javën e katërt, estrogjeni dhe progesteroni ulen dhe disa gra fillojnë të vuajnë nga sindroma pre-menstruale.

Dhimbjet menstruale në fakt mund të ndryshojnë strukturën e trurit të grave: Studiuesit thonë se dhimbjet menstruale prekin nga 20% deri në 90% të vajzave adoleshente. Mund të zgjasë deri në 72 orë. Një studim tjetër tregoi se gratë që raportuan dhimbje menstruale treguan ulje të vëllimit në zonat e trurit që përfshihen në përpunimin e transmetimit, përpunimin e nivelit më të lartë ndijor dhe rregullimin e funksionit endokrin. Nëse ndiheni sikur keni filluar të performoni më keq në punë, ndoshta dhimbjet menstruale janë arsyeja për këtë.

Cikli juaj menstrual mund të ndryshojë zërin tuaj: Ky nuk është një lajm i mirë për këngëtarët, por një studim tregoi se gjatë menstruacioneve mund të përjetoni sindromën vokale premenstruale, që nënkupton humbjen e fuqisë vokale dhe aftësinë e reduktuar për të kënduar. Kordat vokale të thata mund ta bëjnë edhe më të vështirë kontrollin e vibratos.

Menstruacionet tuaja përkeqësohen kur është ftohtë: Sipas mjekëve, gratë ankohen se periodat e tyre përkeqësohen dhe shoqërohen me dhimbje më të mëdha në dimër. Moti i ftohtë gjithashtu mund të ndikojë në gjatësinë e ciklit. Në verë, cikli është më i shkurtër. (për 0,9 ditë.)

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Përgjigjet mjeku androlog

A ekziston menopauza tek meshkujt?