MENU
klinika

"Kurti e përçmoi takimin me Borrell"

Tensionet në veri të Kosovës, Nazarko: Po përgatitet takimi tre-palësh

14.12.2022 - 14:32

Takimet e djeshme në Prishtinë, dhe sot në Beograd, të të dërguarit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Mirosllav Lajçak si dhe të dërguarin e Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, janë komentuar nga analisti Mentor Nazarko në studion e ABC Live me gazetaren Sibora Bitri si një përpjekje i diplomacisë për të përgatitur një takim tre –palësh të nivelit të lartë.

Sipas Nazarkos ‘presupozohet që këto takime do të krijojnë rrethanat për një takim tre-palësh të nivelit të lartë, të komisionerit Borrel me Vuçiç dhe Kurtin. Për Nazarkon, rezultati i këtyre takimeve nuk është akoma i qartë, ndërkohë që në takimin e fundit u fol për çështjen e targave, megjithëse Kurti me një gjetje taktike interesante e përçmoi takimin.

“Z. Kurti e përçmoi takimin, por në fakt më pas më ndërhyrjen e amerikanëve nënshkroi një marrëveshje, dhe nga një kuptim, është parë si një pranim, i implementimit të asocacionit”, u shpreh Nazarko.

Për Nazarkon edhe Serbia do të shkojë drejt firmosjes së një marrëveshje të tillë, dhe dua të besoj gjithashtu që presioni do të jetë maksimal.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN