Shaqiri vendos rekord

Zvicra shkruan historinë, Brazili bëhet tokësor

02.12.2022 - 23:44

Zvicra ka avancuar nga faza e grupeve në tre paraqitje radhazi në Kupën e Botës për herë të parë në historinë e saj (2014, 2018 dhe 2022). Që nga viti 2014, Zvicra është vetëm një nga dy ekipet kombëtare evropiane, së bashku me Francën, që janë kualifikuar gjithmonë në fazat eliminatore në secilin nga pesë turnetë e fundit të mëdhenj ndërkombëtarë të luajtur (Europiane dhe Kupa e Botës).

Xherdan Shaqiri është lojtari i parë i Zvicrës që ka gjetur rrjetën në tre Botërorë të ndryshëm (2014, 2018 dhe 2022). Ai së bashku me Lionel Messin dhe Cristiano Ronaldon, është një nga tre lojtarët e vetëm të aftë për të gjetur rrjetën në secilin nga tre Botërorët e fundit (2014, 2018 dhe 2022).

Nga viti 2014 e deri më sot Xherdan Shaqiri ka gjetur rrjetën në të pesë turnetë e mëdha ndërkombëtare të luajtura (kampionati botëror dhe evropian); si ai mes futbollistëve evropianë vetëm Cristiano Ronaldo mban të njëjtin rekord.

Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka dhe Ricardo Rodriguez bënë paraqitjen e tyre të 11-të në Kupën e Botës për Zvicrën kundër Serbisë; ky është rekordi i ndeshjeve të luajtura me fanellën e Zvicrës në Kupën e Botës.

Dushan Vlahovic është lojtari i tretë që shënon në debutimin e tij në Kupën e Botës për Serbinë, pas Sasha Ilic dhe Nikola Zigic në 2006. Breel Embolo ka shënuar dy herë në këtë Botëror; Që nga edicioni i vitit 2014 (Xherdan Shaqiri – tre) një lojtar zviceran nuk kishte shënuar më shumë se një gol në një kampionat të vetëm.

Aleksandar Mitrovic ka shënuar tetë gola në shtatë paraqitjet e tij të fundit për Serbinë në të gjitha garat: ai është lojtari i vetëm që ka shënuar më shumë se një gol në Kupën e Botës për këtë vend (tre – dy nga ata kundër Zvicrës).

Serbia ka regjistruar katër humbje në pesë ndeshjet e fundit të Kupës së Botës (B1) duke pranuar nëntë gola në katër nokaut (mesatarisht 2.25 për lojë). Vetëm Kosta Rika (11) ka pranuar më shumë gola se Serbia (tetë) në fazën e grupeve të Kupës së Botës 2022.

STATISTIKAT E KAMERUN-BRAZIL

Brazili humbi një ndeshje të fazës së grupeve në një Kupë Bote për herë të parë që nga humbja 2-1 nga Norvegjia në 1998.

Vincent Aboubakar shënoi golin e tij të dytë në këtë Botëror. Lojtari i fundit i Kamerunit që shënoi dy herë në një edicion të vetëm të Kupës së Botës ishte Samuel Eto’o në 2010 – vetëm Roger Milla ka shënuar më shumë në një edicion të vetëm (katër në 1990).

Vincent Aboubakar është vetëm lojtari i tretë afrikan që shënon kundër Brazilit në një ndeshje të Kupës së Botës, pas Didier Drogba (2010) dhe Joel Matip (2014).

Devis Epassy ka barazuar më shumë pritje nga një portier i Kamerunit në një ndeshje të vetme të Kupës së Botës (7 – gjithashtu nga N’Kono në 1982 dhe 1990 dhe Bell në 1994).

Për herë të parë që nga viti 1990, Kameruni mbajti portën e pastër në një ndeshje të Kupës së Botës kundër një ekipi të Amerikës së Jugut (në atë rast në një fitore 1-0 kundër Argjentinës).

Goditja e Bryan Mbeumo në pjesën e parë ishte gjuajtja e parë që Brazili pranoi në portë në këtë Botëror. Asnjëherë që nga viti 1966 një ekip nuk kishte grumbulluar kaq shumë minuta për të pësuar një goditje në portë në një fazë të vetme grupore (224 minuta).

Brazili humbi një ndeshje të Kupës së Botës kundër një skuadre afrikane për herë të parë pasi kishte fituar shtatë ndeshjet e mëparshme të tilla.

Brazili ka dështuar të shënojë në pjesën e parë në asnjë nga pesë ndeshjet e fundit të Kupës së Botës, me të shtatë golat e fundit të kompeticionit të ardhur pas pushimit.

Vetëm tetë skuadra evropiane u kualifikuan në fazën e 16-të në këtë Botëror. Vetëm në 2010 dhe 2014 (në të dyja 6-të) më pak kombe nga Kontinenti i Vjetër arritën në fazat e eliminimit që nga prezantimi i raundit të 16-të në 1986.

Dani Alves bëhet lojtari më i vjetër që ka luajtur në një ndeshje të Kupës së Botës për Brazilin sot, 39 vjeç e 210 ditë. Pavarësisht se e futi mbrojtësin në 11-shen e tyre fillestare, Brazili ka luajtur skuadrën më të re (27 vjeç, 101 ditë) që nga finalja e Kupës së Botës 2002 kundër Gjermanisë (26 vjeç, 236 ditë).