MENU
klinika

Arsenal

Mrekullia e “Topçinjve” – Wenger nënshkroi Artetën

24.01.2023 - 16:21

Në fillim të korrikut, siç është zakon çdo vit, basteshkruesit publikuan shanset e tyre për pretendentët e titullit të sezonit 2022-2023, dhe në Angli favoriti i madh ishte mbajtësi i titullit Manchester City, i cili dha shanset prej vetëm 1.5. Favoriti i dytë ishte Liverpool dhe shumë prapa ishin Chelsea, Tottenham dhe Manchester United.

Pothuajse askush nuk e llogariti Arsenalin, të cilit iu ofrua me koeficient 55, por gjashtë muaj më vonë faktet ndryshuan në mënyrë dramatike. “Topçinjtë” e Mikel Artetës kryesojnë garën e ligës pas 19 ndeshjesh, duke pasur sulmin e dytë më të mirë (42 gola) dhe mbrojtjen e dytë më të mirë (14 gola). Dhe e gjithë kjo po ndodh disa muaj pas fillimit më të keq në historinë e saj!

Më 28 gusht 2021, Arsenali humbi 5-0 nga City në Etihad. Tifozët e saj ishin larguar nga stadiumi i qytetit sapo Gabriel Jesus (me emrin) kishte bërë rezultatin 3-0 në minutën e 41-të, duke kërkuar shkarkimin e Artetës dhe përfundimin e kontratës së Granit Xhakës, i cili u përjashtua në minutën e 2-të. – 0.

Gjashtëmbëdhjetë muaj më vonë Arteta adhurohet si një zot në veri të Londrës dhe Xhaka është i dashuri i tribunës dhe kapiteni i ekipit. Shfajësimi absolut i motos “besojeni procesin” që trajneri bask përdori që në ditën e parë të kthimit te “Topçinjt[”, por edhe i administratës që e mbështeti kur as kompanitë e basteve nuk pranuan më baste për shkarkimin e tij.

“Arsen e di”

Kur në vitin 1996 Arsene Wenger mori drejtimin teknik të Arsenalit, duke qenë trajneri i parë francez në Premier League, slogani dominues në media dhe mes tifozëve ishte “Arsèn kush?”

Brenda një periudhe të shkurtër kohore slogani specifik u ndryshua në “Arsèn e di” pasi falë Alsato skuadra fitoi 3 kampionate, 7 Kupa dhe dyfishin e pamposhtur në sezonin 2003-2004! Skuadra e mëparshme që fitoi titullin e pamposhtur në Angli ishte Preston në 1888!

Wenger qëndroi tek Arsenal për 20 vite dhe ishte ai që parashikoi dhe zbatoi projektin e stadiumit të ri, ndërsa në vitin 2011 bleu Mikel Artetën në një transfertë nga Evertoni. Spanjolli i atëhershëm 29-vjeçar pranoi t’i reduktohej kontrata në mënyrë që të mund të transferohej në Londër. “Do ta testoj veten në nivelin më të vështirë, atë të Champions League.

Unë jam 29 vjeç, kështu që nuk kam shumë kohë përpara”, tha Arteta, e cila ka lindur në San Sebastián në vendin bask dhe ka luajtur për londinezët deri në vitin 2016 dhe kur doli në pension u përball me një dilemë e madhe. Arsenali e donte atë kreun e akademive të tyre, Mauricio Pochettino ndihmësin e tij në Tottenham Hotspur të urryer dhe Pep Guardiola ndihmësin e tij në City.

Në fund zgjodhi këtë të fundit, me të cilin njihej që nga koha në akademitë e Barcelonës. Një zgjedhje e mençur pasi u gjend pranë trajnerit më të mirë modern dhe në një ekip, dhoma e zhveshjes së të cilit ishte plot me diva. Pranë Pep-it, ai pati një kurs përplasjeje në stërvitje të nivelit të lartë dhe tek City kuptoi se si duhet të menaxhosh situata të vështira me personalitete të forta. Dhe ato vite në Manchester e ndihmuan atë të formonte filozofinë e tij të stërvitjes.

Në vitin 2018, kur Arsenali ishte në rënie, Arteta ishte në listën e pasardhësve të mundshëm, por në fund u zgjodh një tjetër bask, Unai Emery. Ai zgjati vetëm 1.5 vjet dhe në dhjetor 2019 Arteta u largua nga perëndimi i Anglisë për herë të dytë për t’u transferuar në veri të Londrës.

Një dhomë zhveshje e mbushur plot

“Unë i kuptoj plotësisht shqetësimet e njerëzve, por premtoj se do të bëj gjithçka për të mirën e ekipit”, kishte thënë ai në prezantimin e tij zyrtar në dhjetor 2019 dhe u sigurua të shpjegonte se çfarë do të zbatohej brenda dhe jashtë fushës. Në fushë ai kërkonte pasion, dominim, agresivitet dhe lojë në zonën e kundërshtarëve. Jashtë fushës ai e bëri të qartë se respekti, disiplina, përulësia, përgjegjësia, uniteti dhe besimi ishin të “panegociueshme” për të. Dhoma e zhveshjes së Arsenalit ishte e mbushur me yje të llastuar që vendosën egon e tyre mbi ekipin dhe procesi i rindërtimit të ekipit ishte vërtet tmerrësisht i vështirë dhe i dhimbshëm.

Arteta filloi dalëngadalë heqjen e listës së tij, duke hequr të gjithë ata që nuk mund të ndiqnin dëshirat e tij, ai u dha një rol aktiv fëmijëve që vinin nga akademitë e skuadrës dhe ndjenin se çfarë do të thoshte Arsenali dhe u solli lojtarëve të “Emirates”, të dhënat e reja që donte të sillte në ekip. Për të qenë të saktë, në të dhënat e vjetra që ai vetë e dinte se ekzistonin në skuadër, dhe i lejonte të luanin yje dhe të fitonte tituj.

Por kjo erdhi me një kosto të madhe, me Arsenalin në sezonin 2020-2021 duke përfunduar në vendin e 8-të (pozicioni i tyre më i keq në shekullin e 21-të) dhe duke qëndruar jashtë Evropës. Megjithatë, Arteta kishte mbështetjen e plotë të drejtuesve dhe drejtorit teknik Edu, një futbollist veteran brazilian me magji te londinezët, të cilët e kishin përzgjedhur, kështu që kur basku kërkoi largimin e Pierre-Emerick Aubameyang (i fundit i të llastuarve) ai e kishte në pjatë.

Arteta tani kishte ekipin e tij dhe pavarësisht një fillimi makthi të sezonit të kaluar, ‘besimi në proces’ nuk u humb kurrë te lojtarët dhe klubi. Gushtin e kaluar, Arsenali humbi një vend në Ligën e Kampionëve në fund të sezonit (duke paguar humbjet ndaj Newcastle dhe Tottenham), por edhe kjo nuk mjaftoi për të ndalur vrullin e përmbytjes bardhekuq nga veriu i Londrës.

Himni i ri

Verën e kaluar Arsenali udhëtoi në Shtetet e Bashkuara për një seri miqësoresh. Arteta, pasi kishte mbledhur tashmë të gjitha pjesët e enigmës që donte të ndërtonte, u sigurua që t’i formonte sipas dëshirës edhe në pjesën jashtë fushës.

Ai organizoi një natë barbekju, me veten dhe ndihmësit e tij që bënin grilën dhe merrnin pjesë në lojërat me lojtarët, ndërsa duke u kthyer në Londër bëri diçka të ngjashme në qendrën stërvitore të ekipit, duke sjellë fëmijët e akademisë si dhe stafin e zyrës.

Për të, klima familjare është çelësi i funksionimit të ekipit. Dhe tani, duke pasur dhomën e zhveshjes që dëshironte, pjesa e dytë e sezonit të vitit të kaluar e afroi atë me botën, e cila tani tregoi qartë besimin e tij në këtë proces, deri në atë pikë sa fansat e tretën menjëherë përzgjedhjen e tij muzikore përpara ndeshjeve në shtëpi. ndeshje e skuadrës, ku tani gjithë Emiratet këndojnë “The Angel-North London forever”: Cilido që të jetë moti / Këto rrugë janë tonat”.

Lojtarët kryesorë

Procesi i transformimit të Arsenalit, si dhe vula e trajnerit të Artetas, varet gjithashtu nga aftësitë e lojtarëve të tij, me përzierjen e të vjetrës dhe të resë që është krijuar asgjë më pak se e jashtëzakonshme.

Martin Edegard
Më 15 tetor 2014, Martin Edegard bëri histori me kombëtaren norvegjeze, pasi në moshën 16-vjeçare u bë futbollisti më i ri që ka luajtur në kualifikueset e Kampionatit Evropian. Strömsgondget u ble nga Reali disa muaj më vonë, megjithatë, në 6 vitet që ishte pjesë e ekipit të tyre, ai luajti vetëm 8 herë, u huazua në ekipe të ndryshme dhe në janar 2021 shkoi në Arsenal (përsëri në huazim). . Arteta dhe Edu i dhanë Realit 30 milionë dhe në moshën 25-vjeçare ai është një lider i vërtetë në fushë.

Granit Xhaka

Në tetor 2019, kur u bë një ndryshim në ndeshjen në shtëpi kundër Crystal Palace (rezultati 2-2), turma e shau, ai hoqi dhe hodhi fanellën dhe ishte një fatkeqësi. Në makthin 5-0 kundër Cityt në gusht 2021, përjashtimi i tij e vuri atë përsëri në syrin e tifozëve, por Arteta e mbështeti atë dhe Xhaka tani është gjaku i skuadrës brenda dhe jashtë fushës.

Edi Enketia
Filloi te Chelsea, por në moshën 14-vjeçare vendosi të ndërronte blutë me bardhekuqtë dhe iu bashkua akademive të Arsenalit. Skuadra gjeti një kapje të vërtetë, me Nketiah që u bë në tetor 2017 lojtari i tyre i parë që shënoi (në një ndeshje kundër Norwich për Kupën e Ligës) që lindi pasi mori drejtimin teknik të skuadrës nga Wenger! Ai vesh numrin 14 të të preferuarit të tij Thierry Henry dhe tani që Gabriel Jesus është në fushë për shkak të lëndimit, ai e mbush plotësisht boshllëkun e tij.

Gabriel Jezusi
Në 236 ndeshje që luajti për Manchester Cityn, ai shënoi 95 gola dhe dha 48 asistime. Por ai kurrë nuk e ndjeu sensin e bazës, sado zgjidhje të jepte. Kështu, ardhja e Erling Haaland e solli atë në derën e daljes për të qenë në Londër, ndonëse shumë skuadra të mëdha evropiane e donin atë. “Erdha për shkak të Artetës”, shpjegoi ai teksa njiheshin që nga koha e tyre bashkë në City dhe u siguruan që të shpërblenin besimin e treguar ndaj tij me 5 gola dhe 7 asistime në 20 ndeshjet që luajti para pushimit të Kupës së Botës.

Bucayo Saka
I lindur në Londër nga prindër nigerianë, emri i tij do të thotë ‘ai që shton lumturinë’, ai ishte në akademinë e Arsenalit në moshën 7 vjeçare dhe iu bashkua U23 në moshën 17 (!), por disa javë më vonë ai luajti (si zëvendësues) në një ndeshje të Europa League. Në verën e vitit 2021 ai rezultoi fatal në finalen e Euros kundër Italisë ku humbi penalltinë e fundit (dhe ishte viktimë e sulmeve raciste), megjithatë nuk u përkul dhe këtë vit është pikë referimi me 6 gola dhe 7 asistime.