MENU
klinika

Befason Belgjika

Domenico Tedesco trajneri i ardhshëm i ‘Djajve të Kuq’…

01.02.2023 - 14:02

Së shpejti fundi i mungesës? Shumë media belge, duke përfshirë gazetat e përditshme Het Laatste Nieuws dhe La Dernier Heure, njoftuan të martën se federata belge e futbollit (RBFA) dhe Domenico Tedesco kishin arritur një marrëveshje, që trajneri italo-gjerman të merrte postin e drejtuesit të ‘Djajtë e Kuq’ deri në vitin 2026.

Një kandidat surprizë, ish-trajneri i Schalke 04 (2017-2019), Spartak Moskës (2019-2021) dhe RB Leipzig, ka qenë favorit ditët e fundit mes kandidatëve të përzgjedhur nga grupi i punës i Federatës Belge.

Holandezi Peter Bosz, i lirë që kur u largua nga Olympique Lyonnais tetorin e kaluar, ishte kandidati tjetër i cituar në mediat lokale ditët e fundit, ndërsa francezi Thierry Henry, nuk kishte aplikuar dhe holandezi Louis van Gaal nuk ishin relevant për disa javë.

Trajneri i ri do të pasojë Roberto Martinez, i cili u largua për të udhëhequr Portugalinë, pasi e bëri Belgjikën të arrinte vendin e parë në renditjen e FIFA-s për tre vjet, ndërsa mori rezultatin më të mirë në një turne madhor me vendin e tretë në Kupën e Botës 2018.

Spanjoli ishte larguar nga kombëtarja pas dështimit të Belgjikës në Botërorin 2022. Pavarësisht pranisë së Henrit në stol, Romelu Lukaku dhe partnerët e tij nuk arritën të dilnin nga faza e grupeve në Katar. Në këtë proces, Federata Belge kishte dërguar një ofertë pune për të gjetur trajnerin e ri.

Emërimi i Domenico Tedesco ende nuk është konfirmuar nga federata, e cila duhet të marrë dritën jeshile nga bordi i saj drejtues në ditët në vijim. Trajneri 37-vjeçar ende duhet të gjejë një marrëveshje për t’u liruar nga ish-klubi i tij, RB Leipzig, i cili e shkarkoi atë në shtator 2022, por që ende po i paguan pagën.

Belgu Frank Vercauteren pritet të bëhet drejtori i ri teknik i federatës, funksion që Roberto Martinez, i cili la postin pas eliminimit të Belgjikës në raundin e parë të Botërorit 2022, e kombinoi me atë të trajnerit.

Belgjika, e eliminuar në raundin e parë të Kupës së Botës 2022, duhet të luajë ndeshjen e parë kualifikuese për Euro2024 më 24 mars në Suedi, para një ndeshjeje miqësore kundër Gjermanisë katër ditë më vonë.

Ndeshja Poloni-Shqipëri

Mesazhet që mori Silvinjo

Milani i ofron kontratë të re

Zlatan Ibrahimovic si vera

Vdekja në harrim dhe varfëri

Shërbyesja që ndryshoi botën e sportit!

Dy ndeshjet që zhvillohen në qershor

Kombëtarja detyrim gjashtë pikët