MENU
klinika

Kupa e botës për klubet

Real Madrid dhe Flamengo, sot njohin rivalët e tyre…

04.02.2023 - 16:56

Flamengo dhe Real Madrid, kampionët aktualë të Amerikës së Jugut dhe Europës, si dhe favoritët e mëdhenj për titullin e Kupës së Botës për Klube, do të njihen këtë të shtunë me rivalët e tyre në gjysmëfinalë, fituesit e çifteve respektivisht Wydad Casablanca-Al Hilal (15:30) dhe Seattle Sounders-Al Ahly (18:00).

Wydad Casablanca, mikpritës i turneut dhe kampion i Champions League të Afrikës, kërkon fitoren për t’u përballur me Flamengon. Klubi ka trajner francezo-tunizianin Mehdi Nafti, i cili ka arritur të pozicionojë Wydad Casablanca në vendin e dytë të tabelës, vetëm dy pikë prapa liderit.

Së paku, ai do të përpiqet të imitojë Rajën, që në edicionin e parë të Marokut në vitin 2013 arriti në finale (humbi kundër Bayernit ), ndërkohë që pas Botërorit të Katarit, nën urdhrat e Walid Regragui, futbolli maroken ka marrë tjetër shkëlqim.

Rivali i tyre, Al Hilal, përfaqësues i Konfederatës Aziatike të Futbollit, bën paraqitjen e tretë në turne. Trajneri i saj, argjentinasi Ramón Díaz, ka drejtuar River Plate në dy raste, si dhe ekipin kombëtar të Paraguajit për dy vjet. Skuadra saudite do të përpiqet të përmirësojë pozitën e katërt të arritur në 2019 dhe 2021, për të cilën duhet të fitojë në stadiumin ‘Prince Moulay Abdellah’ në Rabat.

Këtë ndeshje do ta drejtojë gjyqtari salvadorani Ivan Arcides Barton. Një nga asistentet e tij do të jetë amerikania Kathryn Nesbitt, e cila pas Katarit, është përfshirë në listën e arbitrave të FIFA-s dhe pas pak muajsh ajo do të udhëtojë në Australi dhe Zelandën e Re për Botërorin e Femrave 2023.

Nga ana tjetër, rivali i mundshëm i Real Madridit do të bëhet i ditur pas ndeshjes mes amerikanëve të Seattle Sounders dhe egjiptianëve të Al Ahly, ku ky i fundit ka qenë i treti në dy edicionet e fundit të Kupës së Botës për Klube .

Skuadra e Amerikës së Veriut debuton si kampione në Champions League të Concacaf-it dhe u prish me hegjemoninë meksikane prej 16 vitesh. Ai do të bëjë historinë e MLS-së ndërkombëtarisht, pasi do të jetë ekskluziviteti i parë i futbollit amerikan që do të marrë pjesë në turne.

Al Ahly, nënkampion i Champions League të Afrikës, arriti të mposht Auckland Cityn 3-0 në raundin e parë. Skuadra egjiptiane është më e suksesshmja në nivel afrikan, me dhjetë tituj të Champions League, si dhe në vendin e tyre, me 42 kurora në ligë dhe 37 kurora të Kupës.

Gjysmëfinalja e parë në të cilën do të marrë pjesë Flamengo do të zhvillohet të martën e ardhshme (20:00), ndërsa e dyta me protagonist Real Madrid do të jetë të mërkurën më 8 shkurt (20:00).

Ja dhe kalentari i ndeshjeve të Kupës së Botës për Klube, që po zhvillohet në Marok:

E mërkurë, 1 shkurt 2023
Al Ahly (EGI) – Auckland City (NZL) 3-0

​E shtunë, 4 shkurt 2023

​Wydad Athletic (MAR)-Al Hilal (SAU)
​Seattle Sounders (SHBA)-Al Ahly (EGI)

E martë, 7 shkurt 2023, GJYSMËFINALJA

Flamengo (BRA) -Wydad ose Al Hilal

​E mërkurë, 8 shkurt 2023, GJYSMËFINALJA

​Seattle ose Al Ahly – Real Madrid (ESP)

E shtunë, 11 shkurt 2023, FINALJA