MENU
klinika

Ushqim i mirë dhe shumë diell...

9 destinacionet më të mira për pushimet pranverore!

14.03.2023 - 11:35

Për destinacionet më të mira të pushimeve pranverore, mund të kërkoni një arratisje që përfshin bare, ushqim të mirë, diell, plazhe dhe festa në plazh.  Edhe pse pushimet pranverore zakonisht shoqërohen me pushime për studentët e universitetit, shumë familje rezervojnë planet e udhëtimit gjatë të njëjtës kohë për një pushim të tyren.

Kur planifikoni udhëtimin e përsosur të pushimeve pranverore, merrni parasysh destinacionet e bukura brenda dhe jashtë Shteteve të Bashkuara. Bazuar në buxhetin dhe interesat tuaja, ka të ngjarë të vizitoni një vend me diell në pranverë. Këtu janë disa nga destinacionet kryesore të pushimeve të pushimeve pranverore.

1. Key West, Florida

Key West është i njohur për perëndimet e tij mahnitëse, jetën e natës, vendet historike dhe sportet ujore. Vendet e njohura që njerëzit vizitojnë rregullisht përfshijnë Sloppy Joe’s, Shtëpinë dhe Muzeun e Hemingway, ku autori Ernest Hemingway shkroi shumë nga veprat e tij dhe Parkun Kombëtar Dry Tortugas.

2. Beach Daytona, Florida

Ju mund të thithni diellin e Floridës në Daytona Beach, por nëse jeni duke kërkuar për një aventurë të vogël, Daytona Beach mund të jetë gjithashtu vendi për ju. Bëni një udhëtim ditor në SeaWorld dhe Universal Studios në Orlando, Florida. Vini re se kërkon pak më shumë se një orë për të shkuar nga Daytona në Walt Disney World.

3. Panama City, Florida

Më në fund, i fundit nga lokacionet e Floridës perfekte për pushimin e pranverës është Panama City. Është një vend i njohur në mesin e prindërve të pranverës për shkak të plazheve të bukura, bareve dhe motit të vështirë për t’u rrahur.

4. New Orleans, Luiziana

Nëse plazhi nuk është me të vërtetë atmosfera juaj, nuk ka problem. Nëse jeni duke kërkuar diçka larg plazheve me rërë dhe oqeanit, New Orleans është një destinacion i rekomanduar i pushimeve pranverore. Ndërsa qyteti është i njohur për festimet e Mardi Gras, është një vend i mrekullueshëm për t’u vizituar gjatë gjithë vitit. Vizitoni Pat O’Brien’s dhe dëgjoni muzikën klasike të xhazit që mbush rrugët.

5. South Padre, Teksas

Bëni pushime pranverore në stilin e Teksasit dhe shkoni në ishullin Padre Jugor për një javë. Shijoni plazhet e bukura dhe skenën e mbushur me njerëz të klubit. UME – Ultimate Music Experience – është një koncert vallëzimi elektronik i vendosur në South Padre.

6. Las Vegas, Nevada

Pavarësisht nga koha e vitit, gjithmonë ka një festë në Las Vegas. Nëse ju pëlqejnë netët e vona, lojërat e fatit dhe festat e mira, Vegasi duhet të jetë në krye të listës suaj të pushimeve pranverore. Sigurisht, Vegas ka një bollëk të tepërt të kazinove për të vizituar që janë të hapura 24 orë në ditë. Ka edhe hotele të shumta që organizojnë festa në pishinë gjatë gjithë ditës.

7. Liqeni Havasu, Arizona

Ndërsa Arizona është një vend më pak i popullarizuar i pushimeve pranverore, nuk është ende një vend për të parë të kaluarën. Nëse jeni duke shpresuar për nxehtësi, festa me varka, birrari dhe distileri, Liqeni Havasu, Arizona, është një vend i mrekullueshëm për t’u vizituar.

8. Plazhi Malmok, Aruba

Ndërsa vizita e plazheve më të bukura mund të jetë në listën tuaj të kovës, ato mund të fillojnë të duken dhe të ndihen mjaft të ngjashme pas një kohe. Nëse jeni duke kërkuar për një plazh të bukur me pak histori për të shijuar, Aruba është një destinacion i përsosur i pushimeve pranverore. Plazhi Malmok në Aruba, vendi i mbytjes më të madhe të qëllimshme të anijes në Karaibe, tërheq si të apasionuarit pas historisë, ashtu edhe zhytësit e ujit dhe zhytësit që duan të eksplorojnë mbetjet e anijes në ujërat e pastra. Vizitoni Arubën dhe kthehuni në shtëpi me një rrezitje dhe histori historike.

9. Negril, Xhamajka

Xhamajka ofron aktivitete argëtuese dhe aventureske nga kërcimi nga shkëmbi tek lundrimi dhe më shumë. Ekziston gjithashtu një skenë shumë aktive e jetës së natës në Xhamajka për t’u shijuar gjatë pushimeve.