MENU
klinika

'Ndërtuan' një nga industritë më me ndikim në botë

Figurat më me ndikim në historinë e naftës

26.03.2023 - 14:25

Nafta ka qenë burimi i vetëm më me ndikim në historinë moderne, duke nxitur industrializimin, duke ndërtuar kombe dhe duke vendosur për rezultatin e luftërave. Ajo ka qenë përgjegjëse për nxjerrjen e miliona njerëzve nga varfëria dhe për rrafshimin me tokë të qyteteve të tëra. Nga përparimet teknologjike deri te katastrofat mjedisore, pak, nëse ka, industri kanë lënë gjurmë kaq të mëdha në tokë.

Ndërsa historia e naftës mund të gjurmohet deri në vitin 3000 pes, kur ndërtuesit në Mesopotami filluan të përdorin bitum për të forcuar tullat, historia e industrisë moderne të naftës filloi me të vërtetë në vitet 1850. Që atëherë, eksploruesit, investitorët, mbretërit, gazetarët, spiunët dhe shkencëtarët janë përpjekur të lënë gjurmë në industri. Kjo është një listë me dhjetë personat që, mirë a keq, janë përgjegjës për formimin e industrisë së naftës siç e njohim sot.

10. Winston Churchill

Churchill mund të njihet më së shumti si kryeministri kokëfortë i Britanisë së kohës së luftës, por ishte në rolin e tij si Zoti i Parë i Admiraltit që ai transformoi industrinë e naftës përgjithmonë. Në vitin 1911, ndërsa tensionet midis Gjermanisë dhe Britanisë po rriteshin përpara Luftës së Parë Botërore, Churchill mori vendimin fatal për të kthyer flotën britanike nga energjia e qymyrit në energjinë e naftës. Ndërsa sot një vendim i tillë mund të duket i qartë, në atë kohë ai konsiderohej si i pamatur dhe i kotë.

Konvertimi nuk ishte vetëm i kushtueshëm dhe eksperimental, por e la flotën britanike të pambrojtur pasi tani do t’i duhej të mbështetej në naftën nga Persia në vend të qymyrit të prodhuar në shtëpi. Në vitin 1914, për të siguruar një furnizim të besueshëm me naftë për marinën, Churchill e bindi Qeverinë Britanike të blinte 51% të Kompanisë Anglo-Persiane të Naftës (e cila më vonë do të bëhej BP).

Kur shpërtheu Lufta e Parë Botërore në korrik 1914, vendimi i Churchill u vërtetua, marina e re britanike ishte më e shpejtë dhe më efikase se homologët e saj. Tani pranohej se nafta do të ishte me të vërtetë karburanti i së ardhmes dhe sigurimi i saj ishte një çështje e sigurisë kombëtare. Falë Churchillit, industria ndërkombëtare e naftës tani do të ndërthuret përgjithmonë me politikën e jashtme. Beteja për kontroll si mbi rrugët e prodhimit ashtu edhe mbi tregtinë e këtij burimi kritik vazhdon edhe sot e kësaj dite.

9. T Boone Pickens

Për industrinë e naftës, vitet 1980 ishin një kohë e trazirave të mëdha. Pas krizës së naftës të vitit 1979, Ronald Regan çrregulloi plotësisht naftën, duke rritur konkurrencën dhe duke çuar në konsolidim në të gjithë industrinë. Në vitin 1983, Bursa Tregtare e Nju Jorkut prezantoi një kontratë të së ardhmes në naftën e papërpunuar. Deri në krijimin e një tregu të së ardhmes, çmimi i naftës ishte vendosur nga kompanitë e naftës si Standard Oil, nga rregullatorët si Komisioni i Hekurudhave të Teksasit dhe nga OPEC. Tani çmimi i naftës vendosej nga tregtarët në tregun e hapur. Këto ngjarje të kombinuara për të nënkuptuar efikasitetin dhe vlerën ishin dy tiparet më të rëndësishme për kompanitë e naftës dhe një njeri më shumë se çdo tjetër do të përfitonte nga kjo epokë e re në naftë.

T Boone Pickens u pozicionua në kryqëzimin e industrisë së naftës dhe Wall Street, duke e stiluar veten si një shërbëtor i vlerës së aksionerëve. Ai ishte një mjeshtër i bashkimeve dhe blerjeve në industri dhe do të luante një rol kyç për ta bërë industrinë më të dobët dhe më efikase. Strategjia e tij përfshinte gjetjen e një kompanie, çmimi i aksioneve të së cilës nuk pasqyronte vlerën e rezervave të saj të naftës dhe gazit, blerjen e një blloku të konsiderueshëm të aksioneve të saj dhe më pas detyrimin e menaxhmentit të kompanisë që të vepronte për të rritur vlerën e aksioneve të saj. Marrëveshjet e tij më të famshme përfshinin Gulf Oil, Phillips Petroleum dhe Unocal. Çdo sulmues i korporatës dhe investitor aktivist në industri sot i detyrohet një borxh T Boone Pickens, njeriu që u tregoi investitorëve se si të merrnin pushtetin nga gjigantët e naftës.

8. Harry St John Bridger Philby

Ndërsa ai nuk është as personi më i famshëm në familjen e tij (djali i tij Kim ishte oficeri famëkeq i inteligjencës britanike që veproi si agjent i dyfishtë për Bashkimin Sovjetik), Harry Philby luajti një rol integral në zhvillimin e industrisë së naftës në Arabinë Saudite, duke ndihmuar në formimin e asaj që përfundimisht do të bëhej kompania më e madhe e naftës në tokë, Saudi Aramco.

Filbi lindi në Sri Lankën e sotme, studioi në Universitetin e Kembrixhit dhe në vitin 1915 u rekrutua në Shërbimin Civil Indian ku ndihmoi në organizimin e Revolutit Arab kundër Perandorisë Osmane. Ky postim i parë shënoi fillimin e obsesionit të tij gjatë gjithë jetës me kulturën dhe gjuhët arabe. Në vitin 1917, ai u zgjodh për të udhëhequr një mision në Gadishullin Arabik ku do të takonte një prijës fisnor të quajtur Ibn Saud – themeluesi i ardhshëm i Arabisë Saudite. Takimi i tij me Ibn Saud përfundimisht do ta bënte Philpy-n të largohej nga Shërbimi Civil Indian, të konvertohej në Islam dhe të luante një rol qendror në negocimin e asaj që mund të konsiderohet si marrëveshja më e madhe e naftës e të gjitha kohërave.

Në vitin 1930, Filbi ishte i bindur se Ibn Saudi dhe qeveria e tij ishin ulur në një burim të madh natyror të pashfrytëzuar, por Mbreti ishte më i interesuar në shpimet për ujë sesa për naftë. Vetëm në vitin 1932 kur Standard Oil i Kalifornisë bëri një zbulim në Bahrein që Mbreti filloi të merrte në konsideratë potencialin e naftës së vendit të tij. Standard Oil i Kalifornisë i ishte afruar tashmë Filbit me shpresën për të fituar një njohje me Mbretin, por Philby, për të rritur çmimin, iu afrua Anglo-Persianëve dhe filloi një luftë ofertash. Në fund të fundit, në maj 1933, Standard Oil i Kalifornisë arriti të tejkalonte Anglo-Persion, duke shënuar hyrjen e Shteteve të Bashkuara në Arabinë Saudite, një vendim që do të kishte pasoja të gjera si për industrinë e naftës ashtu edhe për dinamikën gjeopolitike në rajon.

7. Mohammad Mosaddegh

Kryeministri i Iranit nga 1951-1953, Mohammad Mosaddegh ishte lideri i parë i një kombi nafte të Lindjes së Mesme që ushtroi ‘opsionin bërthamor’ të nacionalizimit të koncesioneve të tij të naftës. Në përgjigje të këtij shtetëzimi, Britania zbatoi një embargo ndaj naftës iraniane që pa prodhimin e vendit nga 660,000 fuçi në ditë në 1950 në vetëm 20,000 fuçi në ditë në 1952.

Megjithë presionin në rritje ekonomik, Mosaddegh refuzoi të dorëzohej, duke indinjuar negociatorët si nga Britania ashtu edhe nga SHBA. Në gusht të vitit 1953, CIA dhe MI6 nisën Operacionin Ajax, një operacion i projektuar për të rrëzuar Mosaddegh në një grusht shteti. Operacioni ishte një sukses, por dinamika e industrisë së naftës tashmë kishte ndryshuar përgjithmonë.

Edhe me Shahun e rikthyer në pushtet, nuk mund të ndryshonte entuziazmi nacionalist në lidhje me naftën që kishte ndezur Mossadegh. Zemërimi ndaj qeverisë britanike dhe kompanisë anglo-iraniane të naftës ishte po aq i fortë sa kurrë në Iran. Ndërkohë, kompanitë amerikane hezitonin të përfshiheshin në atë që ata e shihnin si një sipërmarrje me rrezik të lartë. Pa presion nga qeveritë, dukej se nuk kishte rrugë kthimi për industrinë e naftës të Iranit.
Në mes të Luftës së Ftohtë, qeveria amerikane ishte e shqetësuar se Irani do të binte në sferën e influencës ruse nëse industria e tij e naftës nuk do të ringjallej nga kompanitë perëndimore. Në fund, shtatë kompani, të mbështetura nga qeveritë e SHBA-së dhe Britanisë, ranë dakord të formonin një konsorcium në Iran. Në mënyrë kritike, konsorciumi u detyrua të pranonte se Kompania Kombëtare Iraniane e Naftës zotëronte tani burimet dhe objektet e naftës të vendit. Mosaddegh mund të ishte rrëzuar dhe do ta kalonte pjesën tjetër të jetës në arrest shtëpiak, por ai kishte fituar një fitore jetike për vendet e naftës. Koncepti i të huajve që zotërojnë një koncesion nafte tani kishte ndryshuar përgjithmonë dhe Lindja e Mesme nuk do të ishte kurrë e njëjta.

6. Wanda Jablonski

E cilësuar si “gazetarja më me ndikim e naftës në kohën e saj” në Çmimin e Daniel Yergin, Wanda Jablonski themeloi Petroleum Intelligence Weekly, revistën e cila u bë e njohur si “Bibla e industrisë së naftës”. Megjithatë, nuk është gazetaria e saj e jashtëzakonshme dhe as trashëgimia e saj si pioniere për gratë në industri që e fut atë në këtë listë. ‘Wanda’, siç iu referua në industri, luajti një rol kritik në formimin e një prej organizatave më me ndikim të naftës në botë: OPEC.

Ishte viti 1959 dhe tensionet midis kompanive ndërkombëtare të naftës dhe vendeve eksportuese të naftës po rriteshin. Rusia sapo ishte kthyer në tregjet ndërkombëtare të naftës dhe oferta po rritej më shpejt se kërkesa. Kjo çoi në një luftë çmimesh që pa kompanitë e naftës të ulnin çmimin e postuar të naftës – duke ulur në mënyrë të njëanshme të ardhurat kombëtare të vendeve eksportuese të naftës. Në të njëjtën kohë, në Kajro po zhvillohej Kongresi i parë Arab i Naftës, me 400 të pranishëm, duke përfshirë, natyrisht, Wanda. Në konferencë, ajo ftoi dy nga individët më të zjarrtë të kompanive kundër naftës në botë në dhomën e saj për një takim. Kjo ishte hera e parë që ministri saudit i naftës Abdullah Tariki takoi Juan Pablo Perez Alfonso, Ministrin e Minierave dhe Hidrokarbureve të Venezuelës. Siç kishte parashikuar Wanda, të dy burrat krijuan menjëherë një marrëdhënie dhe vazhduan të organizojnë një takim sekret me ministrat e tjerë të naftës në anën e konferencës së Kajros. Pikërisht në këtë takim u krijua koncepti i Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës.

5. Nick Steinsberger

Tani, kjo mund të jetë e diskutueshme. Shpesh, është George P. Mitchell ai që vlerësohet për zgjidhjen e një prej problemeve më të rëndësishme në historinë e naftës: si të nxirret ekonomikisht nafta dhe gazi nga shkëmbinjtë argjilor. Por ishte Nick Steinsberger, një inxhinier në kompaninë e Mitchell, i cili në vitin 1997 aplikoi për herë të parë me sukses teknikën e thyerjes së ujit të njomë që përfundimisht çoi në bumin e argjilës në SHBA. Mitchell tashmë ka emrin “babai i fracking”, kështu që duket e drejtë që Steinsberger të ketë vendin e tij në këtë listë.

Teknikisht, thyerja e shkëmbinjve për të stimuluar puset e naftës mund të gjurmohet që nga viti 1864 kur Edward A. L. Roberts zhvilloi silurin e parë si një mënyrë për të rritur prodhimin. Thyerja hidraulike, duke përdorur një lëng nën presion për të thyer shkëmbinj, mund të gjurmohet në një eksperiment në vitin 1947. Por vetëm në pusin e Steinsberger-it të vitit 1997 u vërtetua se ishte ekonomikisht i qëndrueshëm. Prodhimi i naftës në SHBA, i cili kishte qenë në rënie përfundimtare, filloi të rritet në shpinë të këtij përparimi teknologjik. Në vitin 2018, në një masë të madhe falë bumit të argjilës argjilore, Shtetet e Bashkuara u bënë prodhuesi më i madh i naftës në botë. Në të njëjtën kohë, frakingu erdhi në vëmendjen e grupeve mjedisore pasi u pa se helmonte ujërat nëntokësore, shkaktonte tërmete dhe lëshonte nivele të mëdha metani. Edhe sot e kësaj dite, ajo mbetet një temë e diskutueshme, me disa vende që ndalojnë krejtësisht fracking-un, ndërsa të tjerët e shohin atë si një rrugë drejt pavarësisë ekonomike. Çfarëdo që të mendoni për të, ka pak përparime teknologjike që kanë pasur të njëjtin ndikim gjeopolitik, mjedisor dhe ekonomik si thyerja hidraulike.

4. Ida Tarbell

Asnjë histori e industrisë së naftës nuk do të ishte e plotë pa gruan që u përball me amerikanin më të pasur të të gjitha kohërave, John D. Rockefeller. Ida Tarbell ishte një gazetare investigative, siç njiheshin atëherë, e vendosur të kërkonte llogari nga industria e naftës. Çdo padi anti-trust ose pretendim mjedisor që është ngritur kundër industrisë së naftës që nga koha e saj është duke u ndërtuar mbi trashëgiminë e saj.

Në karrierën e saj të shkëlqyer, Tarbell shkroi biografi si të Napoleonit ashtu edhe të Linkolnit, por është më e famshme për librin e saj të vitit 1904 me titull “Historia e naftës standarde”. Libri, i përshkruar nga historiani J. North Conway si një “kryevepër e gazetarisë investigative”, detajonte se si Standard Oil do të përdorte pasurinë, fuqinë dhe një rrjet të gjerë inteligjence për të ushtruar presion të jashtëzakonshëm ndaj të pavarurve dhe konkurrentëve të tjerë. Ajo shkroi se Rockefeller kishte “luajtur në mënyrë sistematike me zare të ngarkuar” dhe e kishte pikturuar atë, sipas fjalëve të Daniel Yergen, si një “grabitqar amoral”. Në fund të fundit, puna e Tarbell çoi në shpërbërjen e kompanisë më të madhe të naftës në botë dhe, me kalimin e kohës, në lindjen e kompanive të mëdha të naftës amerikane që ne njohim sot.

3. John D. Rockefeller

Karriera e John D. Rockefeller në industrinë e naftës filloi në 1865 kur ai bleu partnerin e tij të biznesit nga firma e tyre e transportit të produkteve dhe ngadalë por me siguri e rifokusoi atë në rafinimin e naftës. Pesë vjet më vonë, në një përpjekje për të konsoliduar industrinë gjatë një rënie çmimi, ai u bashkua me katër naftëtarë të tjerë për të formuar atë që do të bëhej kompania më e fuqishme e naftës në histori, Standard Oil. Në vitet në vijim, ndërsa vajguri dhe benzina u bënë një gur themeli i jetës në Amerikë, Rockefeller përdori fitimet e tij për të blerë gjithnjë e më shumë industri – thuhet se kontrollonte 90% të naftës së SHBA deri në vitin 1880.

Qëllimi kryesor i Rockefeller ishte të zbutte industrinë e re dhe jashtë kontrollit të naftës në mënyrë që të sigurohej që ajo të ishte sa më efikase dhe e shëndetshme. Në ndjekjen e këtij qëllimi, Rockefeller krijoi kompaninë e parë të integruar të naftës, nisi luftërat e çmimeve për të shtypur konkurrentët dhe, siç zbuloi Tarbell, në fund ndërtoi një monopol nafte.

Kur Standard Oil u shpërbë në 1911, shuma e pjesëve të saj përfundoi duke qenë më e vlefshme se kompania në tërësi, dhe Rockefeller u bë edhe më i pasur. Ndërsa fokusi i tij u zhvendos kryesisht te filantropia në shekullin e 20-të, hija e Rockefeller ende duket e madhe mbi industrinë e naftës. Në fakt, gjigantët modernë të naftës Exxon Mobil, Chevron dhe Marathon Petroleum mund të gjurmojnë të gjithë origjinën e tyre që nga shpërbërja e Standard Oil në 1911.

2. Juan Pablo Perez Alfonzo

Lista e arritjeve të Juan Pablo Perez Alfonzo në industrinë e naftës është aq e gjatë sa është mbresëlënëse. Ai është ndoshta më i njohur si një nga dy themeluesit e OPEC, një organizatë që ai e përshkroi më vonë si “ideja ime e vogël që ka ndryshuar historinë e botës”. Por OPEC ishte thjesht përfundimi logjik i punës që ai kishte nisur vite më parë.

Një nga problemet më të vështira në industrinë e naftës është ndarja e ‘qirës’. Në terma ekonomikë, qiraja e naftës është diferenca midis vlerës së naftës bruto të prodhuar dhe kostos totale të prodhimit. Nga viti 1943 deri në 1948, Juan Pablo Perez Alfonzo luajti një rol kyç në formësimin e asaj që do të bëhej norma globale për ndarjen e këtyre qirave midis kompanive dhe vendeve. Sipas marrëveshjes 50/50 që ai ndihmoi në formësimin, Venezuela dhe kompanitë ndërkombëtare të naftës ranë dakord ta ndajnë atë qira në mënyrë të barabartë. Marrëveshja rezultoi në rritjen e të ardhurave të Venezuelës nga nafta me 600% midis 1942 dhe 1948.

Megjithatë, Perez Alfonzo nuk mbaroi. Ai pranoi se prodhuesit me kosto të ulët në Lindjen e Mesme përbënin një kërcënim për pjesën e tregut të Venezuelës, dhe po kështu dokumentet u përkthyen në arabisht dhe u sollën në Lindjen e Mesme nga një delegacion venezuelian. Papritur, Arabia Saudite donte një ndarje 50/50 të qirave, ndërsa Mosaddegh i Iranit donte të shkonte më tej. Pasi u krijua koncepti i ndarjes së të ardhurave nga nafta në mënyrë të barabartë midis vendeve dhe kompanive, ishte pothuajse e pamundur për kompanitë e naftës ta luftonin atë. Formula 50/50 mbeti norma globale derisa kriza e naftës e vitit 1973 prishi tregjet edhe një herë.

Në vitin 1948, pas grushtit të shtetit që rrëzoi Presidentin Rómulo Gallegos, Perez Alfonzo mori azil politik në Shtetet e Bashkuara dhe kaloi vite duke studiuar Komisionin Hekurudhor të Teksasit dhe mënyrën se si ai ishte përballur me rrëzimin e naftës në vitet 1930. Ishte gjatë kësaj periudhe që u formuan shumë nga mendimet e tij të para se si duhet të funksiononte OPEC-u, ide që më pas i ndau me Abdullah Tariki kur Wanda i prezantoi ato në Kajro.

Mund të befasojë disa që një njeri që ishte kaq qendror në formësimin e industrisë së naftës e konsideronte veten një ekolog dhe ishte i fokusuar kryesisht në ruajtjen e energjisë. Ai besonte se OPEC do të ulte përfundimisht përdorimin e energjisë në mbarë botën.

1. George Bissell

I referuar zakonisht si “babai i industrisë amerikane të naftës”, George Bissell ishte shkëndija që ndezi marshimin e pashmangshëm të naftës nga një lëng relativisht i parëndësishëm që dilte nga shkëmbinjtë në burimin më të rëndësishëm në tokë.

Bissell e kuptoi se ‘vaji i shkëmbinjve’, të cilin ai e kishte parë të grumbullohej me lecka për të bërë ilaç, në fakt mund të përdorej si një ndriçues. Nëse ai dhe partneri i tij i biznesit James Townsend mund të nxirrnin lëngun vetëm në sasi të mjaftueshme, ai mund të konkurronte me yndyrën e balenës dhe ‘vajrat e qymyrit’ që atëherë përdoreshin në llamba. Pasi konfirmuan se ky ‘rock oil‘ kishte karakteristikën e dëshiruar kimike, Bissel dhe partnerët e tij të biznesit hapën kompaninë e parë të naftës, Pennsylvania Rock Oil Company.

Kompania e naftës e Pensilvanisë Rock vendosi që mënyra më e mirë për të bërë nxjerrjen e naftës do të ishte shpimi për të duke përdorur të njëjtën teknikë që ishte zhvilluar për të shpuar kripë. Kompania punësoi Edwin L. Drake, një konduktor hekurudhor pa punë, i cili po qëndronte në të njëjtin hotel me James Townsend, për të realizuar projektin. Drake udhëtoi për në fshatin e vogël të Titusville, siguroi titullin e tokës dhe punësoi William A. Smith për ta ndihmuar atë të bënte stërvitje. Më 27 gusht 1859, dy burrat goditën naftën për herë të parë në histori. Bissell nxitoi menjëherë në Titusville për të blerë dhe marrë me qira sa më shumë ferma që të mundej, duke u bërë i pari nga shumë që do të fitonin pasurinë e tyre nga një industri që do të ndryshonte përgjithmonë botën.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga “OilPrice.com