MENU
klinika

Analiza

OPEC+ nuk do të ndryshojë politikën e prodhimit

22.03.2023 - 20:00

Grupi OPEC + nuk pritet të ndërhyjë në tregun e naftës me ndryshime në politikën e tij të prodhimit, me gjasë duke mbajtur kuotat aktuale deri në fund të vitit 2023, pavarësisht rënies së çmimit të naftës dhe trazirave të tregjeve financiare, thanë tre delegatë të OPEC + për Reuters të mërkurën.

Nafta pësoi një rrëshqitje prej 10% në dy javët e fundit, shkaktuar nga shqetësimet për shëndetin e sektorëve bankar amerikanë dhe evropianë dhe nga implikimet e mundshme më të gjera për ekonominë globale.

Megjithatë, OPEC + është vendosur t’i përmbahet marrëveshjes nga tetori 2022 për të ulur prodhimin me 2 milionë fuçi në ditë (bpd) deri në vitin 2023, sipas delegatëve nga aleanca.

“Asnjë ndryshim për grupin deri në fund të vitit,” tha një delegat për Reuters.

OPEC+ nuk planifikon ulje shtesë për të ndihmuar në rritjen e çmimeve, tha një delegat tjetër, dhe një përfaqësues i tretë nga grupi i tha Reuters se rënia e çmimeve ishte nxitur nga tregtia spekulative, jo nga bazat e tregut të naftës.

Rusia, pjesë e aleancës OPEC+ që udhëheq prodhuesit jo-OPEC në marrëveshje, tha të martën se do të vazhdojë uljen e prodhimit të naftës prej 500,000 fuçi në ditë deri në fund të qershorit të këtij viti.

Javën e kaluar, konsulentët në Energy Aspects thanë se OPEC+ nuk do të garonte për të reaguar ndaj rënies së çmimit të naftës dhe do të priste që tregjet financiare të qetësoheshin pas frikësimit të sektorit bankar.

“Do të ishte e parakohshme që OPEC+ të ndërmerrte veprime pa kuptuar më parë se cilat janë rreziqet”, thanë analistët e Energy Aspects në një shënim të transmetuar nga Bloomberg.

Në fillim të javës së kaluar, përpara se Credit Suisse të trembte tregjet, ministri i Energjisë i Arabisë Saudite, Princi Abdulaziz bin Salman i tha Energy Intelligence se OPEC+ do të mbante objektivat e tij të prodhimit të naftës të pandryshuara deri në fund të vitit, në funksion të nivelit të lartë të pasigurisë në tregjet globale. dhe me rritjen ekonomike globale.

Komiteti i Përbashkët i Monitorimit Ministror i OPEC+ (JMMC), paneli që rekomandon veprimet e politikës së naftës, ka një takim të planifikuar për 3 prill.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga “OilPrice.com

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Lojërat e Arabisë Saudite për të fshehur rezervat e naftës

Dështimet nuk i kanë mësuar gjë Mbretërisë