MENU
klinika

Rriten temperaturat

5 ushqimet që duhet të shmangni për të parandaluar dehidratimin!

27.04.2023 - 08:10

Kur bëhet fjalë për verën, gjithçka ka të bëjë me të qëndruarit e hidratuar pasi nxehtësia vjen me një rrezik më të lartë të dehidrimit dhe implikime serioze shëndetësore. Pa sasi të mjaftueshme uji, nxehtësia në mjedis nxjerr të gjithë energjinë nga trupi ynë dhe na bën të ndihemi të dobët.

Por jo vetëm të ushqehesh shëndetshëm është jetike, por është gjithashtu thelbësore të jesh i vetëdijshëm për disa ushqime të cilat mund të pengojnë misionin tuaj për të qëndruar të hidratuar me afrimin e sezonit të nxehtësisë.

Moti është një faktor kyç në përcaktimin se si funksionon trupi ynë. Mënyra se si ai përballet me një mjedis të nxehtë varet nga lloji i ushqimit që konsumojmë. Disa ushqime mund të na ndihmojnë të mbajmë trupin tonë të freskët dhe të hidratuar, ndërsa të tjerat mund të bëjnë që temperatura e trupit të rritet. Përveç kësaj, ajo që hamë dhe pimë gjithashtu ndikon në nivelet tona të energjisë.

Qëndroni larg këtyre ushqimeve për ta bërë verën dhe shëndetin tuaj më të freskët:

Kripa e tepërt
Një dietë me nivele të larta të kripës çon në probleme të ndryshme shëndetësore, duke përfshirë fryrjen, presionin e lartë të gjakut dhe sëmundjet e zemrës. Më e rëndësishmja, marrja e kripës më shumë se sa duhet mund të dëmtojë rëndë veshkat. Reduktimi i marrjes së kripës në ushqim do t’ju bëjë të ndiheni plot energji gjatë gjithë ditës. Shpesh konsumimi i tepërt i kripës është fajtor për shumicën e rasteve të dehidrimit që ndodh në mot të nxehtë. Kripa përmban natrium, i cili është një komponent kryesor i dietës sonë, por kur tejkalohet mund të jetë i dëmshëm për shëndetin pasi çon në dehidrim.

Pijet me kafeinë
Pijet e nxehta me kafeinë bëjnë që temperatura e trupit tuaj të rritet. Konsumimi i kafesë dhe çajit disa herë në ditë nuk mund të konsiderohet një zgjedhje e zgjuar nëse mendoni për shëndetin tuaj. Nëse dëshironi që trupi juaj të ftohet dhe të qëndrojë i hidratuar në nxehtësinë e zjarrtë, shmangni ose reduktoni pijet e nxehta si çaji ose kafeja.

Ushqimi pikant
Të mos shkosh për ushqim pikant gjatë verës ka qenë gjithmonë këshilla e të moshuarve. Ushqimi pikant ju ndez zorrët. Ushqimet pikante përmbajnë elementë që ndikojnë negativisht në pitta dosha që shkaktojnë nxehtësinë e trupit, e cila nga ana tjetër rezulton në djersitje të tepërt, vlime në lëkurë, dehidrim.

Ushqimet e skuqura
Ushqimet e skuqura nuk janë shumë të mira për shëndetin, por nuk ndihmojnë as për ta mbajtur trupin më të freskët. Përkundrazi, përmbajtja e lartë e kripës së vajit mund t’ju shkaktojë dehidratim. Këto lloj ushqimesh mund të ndikojnë negativisht në shëndetin e zorrëve.

Turshitë
Turshitë përmbajnë sasi të larta natriumi që është faktori kryesor pas dehidrimit. Mund të shkaktojë shqetësim në stomak ose dispepsi, nëse keni shumë lëng turshi. Meqenëse dietat e pasura me natrium çojnë në ulçera, ënjtje dhe fryrje, është më mirë t’i mbani duart larg.

Mbajtja e një diete të shëndetshme dhe qëndrimi i hidratuar gjatë verës janë thelbësore. Ushqimet dhe pijet si shalqiri, kastraveci, uji i kokosit dhe lëngjet e freskëta janë jashtëzakonisht të dobishme për të mbajtur trupin tonë të freskët dhe energjik.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Tani që temperaturat fillojnë të rriten

3 këshilla për të qenë të hidratuar