MENU
klinika

Kilicdaroglu shpreson për një ndryshim

Nesër zgjedhjet në Turqi/ Erdogan ngelet favoriti para raundit të dytë

27.05.2023 - 08:52

Klima në Turqi është e tensionuar 24 orë para se qytetarët e vendit të shkojnë sërish në kutitë e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Ndërsa kandidatët kryesorë Recep Tayyip Erdogan dhe Kemal Kilicdaroglu, të cilët nuk arritën të sigurojnë presidencën në raundin e parë, përgatiten për zgjedhjet e së dielës, sistemi i aleancës politike të Turqisë është bërë më kompleks, i karakterizuar nga debate polarizuese për çështje të tilla si nacionalizmi, refugjatët sirianë dhe kurdët.

Në të njëjtin vit që Turqia mbush 100 vjet nga themelimi i shtetit modern turk, atmosfera politike e vendit është bërë më e pasigurt se kurrë. Presidenti turk po përpiqet të zgjasë 20 vitet e tij në pushtet edhe me pesë të tjera, pasi rivali i tij joshë votat nacionaliste duke premtuar se do të dëbojë miliona refugjatë sirianë nëse ai rrëzon Erdoganin, i cili e ka akuzuar atë për gjuhë urrejtjeje. Erdogan tha se fitorja për liderin e opozitës do të ishte një fitore e “terroristëve”.

Kemal Kilicdaroglu, i mbështetur nga një opozitë e gjerë, i ka cilësuar zgjedhjet si një referendum mbi drejtimin e ardhshëm të Turqisë dhe ka kërkuar mbështetjen e votuesve nacionalistë për të rritur shanset e tij për fitore. Kundërshtari i Erdoganit dëshiron të shfuqizojë sistemin presidencial të prezantuar pesë vjet më parë dhe t’i kthejë pushtetin parlamentit dhe kryeministrit. Gjykatat e pavarura dhe shtypi i lirë do të pasojnë.

Roli i presidentit do të jetë rol nderi dhe pesë partitë e tjera në aleancën e Kilicdaroglu do të kenë secila një nënkryetar së bashku me dy kryebashkiakët e qendrës së majtë të Ankarasë dhe Stambollit. Por partia e Erdoganit dhe aleatët e saj nacionalistë dhe konservatorë kanë siguruar një shumicë në parlament dhe nëse aleanca opozitare do të fitonte presidencën, ata mund ta kenë të vështirë të shtyjnë reformat e tyre.

Të dielën, qendrat e votimit hapen në orën 08:00 me orën lokale dhe mbyllen në orën 17:00. Raundi i dytë i zgjedhjeve po zhvillohet tre muaj pasi tërmetet në Turqinë juglindore vranë më shumë se 50,000 njerëz.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Me Putin kam lidhje të veçantë, Biden s’mund të më quajë autokrat"

Erdogan intervistë për CNN: Nuk jam diktator!