MENU
klinika

Analiza nga "The Guardian"

Turi i Zelenskyt në Europë ishte një sukses, por dhuratat e Perëndimit nuk mjaftojnë

22.05.2023 - 09:30

Nga Dan Sabbagh, The Guardian /Edhe sipas standardeve të Volodymyr Zelensky, udhëtimi i tij nëpër kryeqytetet kryesore të Europës ishte i suksesshëm. Vetëm me një udhëtim në Berlin ai arriti të merrte 2.7 miliardë euro furnizime me armë.

Parisi ofroi më shumë trajnime trupash dhe tanke dhe Londra do të fillojë trajnimin e pilotëve dhe do të dërgojë dronë me rreze të gjatë veprimi. Furnizimi i vazhdueshëm me armë perëndimore është ajo që i jep Kievit shpresën më të mirë për të larguar pushtuesit rusë, një pikë e nënvizuar nga bombardimi i Kievit gjatë natës nga Moska.

18 raketat që me sa duket synonin sistemet e mbrojtjes ajrore Patriot të prodhuara në SHBA u rrëzuan, falë sistemeve të mbrojtjes ajrore të Perëndimit.

Por lind pyetja a po merr Ukraina armë të mjaftueshme për të pasur një shans për të fituar luftën me vendosmëri?

Një përgjigje e pjesshme do të vijë sa herë që Ukraina të nisë kundërsulmin e saj tashmë të parashikuar, megjithëse me mençuri, Zelenskiy tha se vendi ka nevojë për më shumë kohë, ndërsa takoi kryeministrin e Britanisë, Rishi Sunak, të hënën në Checkers.

Disa nga dhuratat më të fundit europiane janë për përdorim tani. Më e dukshme janë rezervat e raketave britanike Storm Shadow. Ka shumë të ngjarë që numri i tyre është disa dhjetëra, distanca e të cilave (ka gjasa të jetë mbi 300 km) e bën një objektiv kudo në Ukrainën e pushtuar nga Rusia, raporton abcnews.al.

Por shumica e premtimeve të fundit do të dërgohen gjatë vitit. Kjo do të thotë, në terma ushtarakë, se turi i Zelensky nënkuptonte se çdo e premtuar nga Perëndimi mund të mos jetë ende e mjaftueshme dhe se është e nevojshme të sigurohet një tubacion furnizimi në të ardhmen nga Europa gjatë gjithë vitit 2023.

Premtimi i Gjermanisë për një dhuratë prej 2.7 miliardë eurosh armësh në thelb përputhet me angazhimin ekzistues të Mbretërisë së Bashkuar për të ofruar 2.3 miliardë paund këtë vit.

Një premtim i tillë rikonfirmon politikën e jashtme Zeitenwende,(pikë kthese), të shpallur nga kancelari Olaf Scholz menjëherë pas fillimit të pushtimit dhe vizita e Zelenskiy në Berlin tregon se pas muajsh zhgënjimi fillestar me ritmin e ngadaltë të dorëzimit të armëve, marrëdhëniet tani janë pozitive.

Megjithatë, më interesant ishte theksi mbi nevojën që Ukraina të siguronte avionë të rinj luftarakë nga Mbretëria e Bashkuar dhe Franca. Në shkurt, në një udhëtim të mëparshëm në Mbretërinë e Bashkuar, udhëheqësi ukrainas kërkoi “krahë për liri” në një fjalim në Westminster, duke i dorëzuar kryetarit të Parlamentit të Commons, Lindsay Hoyle, helmetën e një piloti.

Kjo u shoqërua me një kërkesë të pamundur për avionë europianë Typhoon, që nuk janë cilësuar kurë si idealet për nevojat e Ukrainës. Këtë herë, Zelenskiy foli për ndërtimin e një “koalicioni avionësh”, që do të thotë një përpjekje për të bindur butësisht Shtëpinë e Bardhë që të japë dritën jeshile për dhuratën e F-16 të prodhuar nga SHBA.

Sunak u zotua menjëherë që Mbretëria e Bashkuar të ndihmonte me “trajnimin e pilotëve dhe të gjithë logjistikën” për të krijuar një kuadër pilotësh të gatshëm për të fluturuar një F-16.

Gjatë natës, presidenti francez, Emmanuel Macro premtoi gjithashtu angazhimin e vendit të tij. Scholz, megjithatë, iu shmang pyetjes kur mbajti një konferencë shtypi në Berlin dhe, të paktën tani për tani, SHBA nuk ka treguar asnjë shenjë për ndryshimin e qëndrimit të saj, raporton abcnews.al.

Por samiti i ardhshëm vjetor i NATO-s pritet në mes të korrikut (dhe një takim i G7 do të vijë në fund të javës), gjë që mund të ndihmojë që ato shtete që ngurojnë të ndërrojnë mendje.

Ende nuk dihet nëse kjo forcë e vogël ajrore e Ukrainës mund t’i mbijetojë një lufte të gjatë. Mbështetja ushtarake europiane nuk do të mjaftojë vetëm për Kievin për të mposhtur pushtuesit rusë, duke pasur parasysh se kontribuuesi më i madh i vetëm, në një farë mase, janë SHBA-të.

Uashingtoni ka premtuar 36.9 miliardë dollarë armë që nga fillimi i pushtimit të plotë në shkurt 2022, duke përfshirë 1.2 miliardë dollarë të tjerë një javë më parë.

Por në një kohë kur rishfaqja e Donald Trump i kujton Kievit se mbështetja e plotë e SHBA-së nuk mund të garantohet pas zgjedhjeve të ardhshme presidenciale, mbështetja e aleatëve kryesorë europianë përpara raundit të hershëm të verës të samiteve ndërkombëtare ka një kuptimi për sa i përket anës strategjike.