MENU
klinika

Mundohuni të mos i konsumoni

Kjo është arsyeja përse jeni të fiksuar pas pijeve me gaz

05.06.2023 - 10:55

Pijet e njohura me gaz përmbajnë një sasi të lartë kafeine dhe kjo shpejgon arsyen përse në vaktet e ndërmjetme juve ju shkon shpesh mendja për to.

Një dëshirë e shtuar për pijet me gaz tregon gjithashtu se mund të keni një mungesë kalciumi ose magnezi në organizmin tuaj.

Kafeina, sheqeri dhe gazi që kanë këto pije, kanë aftësinë t’ju krijojnë varësi ndaj konsumit të tyre.

Çfarë rekomandohet të bëni në raste të tilla:

  • Shmangni dozat e larta të kafeinës. Pihet me gaz përmbajnë gjithashtu edhe shumë sheqer, që mund të prishin dietën tuaj në plan afatgjatë.
  • Nëse e ndieni veten të lodhur rekomandohet të pini një çaj bio ose të hani në sasi  shumë të moderuar një copë çokollatë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Pijet e gazuara, patatet e skuqura dhe kofshat e pulës

‘Vrasësit e heshtur’ të stomakut tuaj