MENU
klinika

Greqia në alarm

Më shumë se 500 vatra zjarri vetëm në 10 ditë

27.07.2023 - 14:03

Greqia vijon të jetë akoma në zonën e rrezikut përsa i përket zjarreve që janë aktive prej ditësh. Mediat vendase shkruajnë se vetëm në dy javë janë ndezur rreth 500 vatra zjarri në disa zona të Greqisë.

Me zjarret që janë ndezur në Magnezi, Rodos dhe rajone të tjera të vendit tonë, rreziku i zjarreve në disa rajone të Greqisë është i lartë edhe këtë të enjte.

Ndërkohë si pasojë e zjarreve në Greqi raportohet se kanë humbur jetën 4 persona mes të cilëve dy pilotë që humbën jetën në përpjekje për të shuar flakët.

Gjithashtu nga fillimi i zjarreve e deri më tani në vendin fqinj janë lënduar 74 zjarrfikës të cilët po marrin ndihmë mjekësore.

Sipas Hartës së Parashikimit të Rrezikut nga Zjarri të lëshuar nga Sekretariati i Përgjithshëm i Mbrojtjes Civile të Ministrisë së Krizave Klimatike dhe Mbrojtjes Civile, parashikohet:

Rreziku ekstrem nga zjarri – Gjendja e alarmit (kategoria e rrezikut 5) për zonat e mëposhtme:

Rajoni i Atikës (rajonet e PE të Atikës Perëndimore)

Rajoni i Greqisë Qendrore (Evia – duke përjashtuar ishullin e Skyros)

Rajoni i Peloponezit (Rajoni i Argolidës, Rajoni i Korinthisë, Rajoni i Messinisë)

Rajoni i Greqisë Perëndimore (rajonet e Akaisë, Ilia)

Rajoni i Thesalisë (rajonet e Larisës, Magnezisë, Sporadës)

Rajoni i Maqedonisë Qendrore (NP Selaniku, NP Halkidiki, Mali Athos)

Rrethi i Ishujve Jon

Rrezik zjarri shumë i lartë (kategoria e rrezikut 4) për zonat e mëposhtme:

Rajoni i Atikës (përveç zonave të NP të Atikës Perëndimore)

Rajoni i Kretës

Rajoni i Peloponezit (Rajoni i Arkadisë, Rajoni i Lakonisë)

Rajoni i Greqisë Perëndimore (Etoloakarnania, rajonet e Akaisë)

Rajoni i Greqisë Qendrore (Rajoni i Fokidës, Rajoni i Boeotias, Rajoni i Fthiotidës)

Rajoni i Thesalisë (rajonet e Larisës)

Rajoni i Maqedonisë Qendrore (NP Kilkis, zonat e NP Serres, NP Pieria)

Rajoni i Egjeut të Veriut (Rajoni Lesvos, Rajoni i Kios, Rajoni Samos, Rajoni Ikaria).

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN