MENU
klinika

Analiza

Ekonomia e Kinës është si “minë me sahat”

30.08.2023 - 09:56

Evergrande Group, gjiganti kinez i pasurive të paluajtshme po merr fund! Aksionet kanë rënë pothuajse 80% në ditën e parë të tregtimit në Hong Kong për një vit e gjysmë. Po ashtu kanë humbur më shumë se 99% të vlerës së tyre në tre vitet e fundit pasi Pekini goditi firmat e pronave. Evergrande është në qendër të një krize të tregut të pasurive të paluajtshme që kërcënon ekonominë e dytë më të madhe në botë. Të dielën, firma postoi një humbje prej 33 miliardë juanë (4.5 miliardë dollarë; 3.6 miliardë £) për gjashtë muajt e parë të vitit. Megjithatë, ky ishte një përmirësim ndaj humbjes prej 66.4 miliardë juanë që raportoi për të njëjtën periudhë të një viti më parë. Për vite, kompania me bazë në Shenzhen ishte një nga zhvilluesit më të mëdhenj të pronave në Kinë për nga shitjet. Por ajo kishte marrë shumë hua për të financuar zgjerimin e saj dhe kishte dështuar në borxhin e saj në 2021, duke shkaktuar një krizë në sektorin e pasurive të paluajtshme të Kinës , i cili dikur përbënte deri në 30% të ekonomisë së vendit. Në fillim të këtij muaji, ajo aplikoi për falimentim në Shtetet e Bashkuara.

Kriza Evergrande

Këtë muaj, pagesat e munguara të kuponit në dollarë amerikanë nga zhvilluesi më i madh privat i Kinës, Country Garden (2007.HK), nxitën shqetësimin për ngjitjen në një ekonomi tashmë të dobësuar. Në një dosje të dielën, gjiganti kinez Evergrande tha se të ardhurat e gjysmës së parë u rritën 44% nga një vit më parë në 128.2 miliardë juanë, pasi “planifikonte në mënyrë aktive për rifillimin e shitjeve dhe kapi me sukses bumin e shkurtër të tregut të pronave që u shfaq në fillim të viti”. Paratë e gatshme ranë me 6.3% në 13.4 miliardë juanë. Detyrimet ranë pak në 2.39 trilion juanë nga 2.44 trilion juanë në fund të vitit 2022, ndërsa aktivet totale gjithashtu u tkurrën në 1.74 trilion juanë nga 1.84 trilion juanë. Zhvilluesi postoi një humbje neto të kombinuar prej 81 miliardë dollarësh për 2021 dhe 2022 në një raport të vonuar të të ardhurave muajin e kaluar, kundrejt një fitimi prej 8.1 miliardë juanë në 2020. Evergrande tha se aftësia e tij për të vazhduar do të varet nga një zbatim i suksesshëm i një plani të ristrukturimit të borxhit në det të hapur dhe negociata të suksesshme me pjesën tjetër të huadhënësve.

Bota në telashe

Hapi i ndërmarrë nga China Evergrande, i cili shpreson të kufizojë dëmin në këtë mënyrë, rrezikon të ndikojë përtej kufijve të dy vendeve. PBB-ja kineze është ngadalësuar kohët e fundit dhe frika se problemet në sektorin kinez të pasurive të paluajtshme mund të përhapen në pjesë të tjera të ekonomisë së vendit është shtuar. Kjo do të shkaktonte një efekt domino në të gjitha vendet që kanë kanale tregtare dhe ekonomike me Kinën. Falimenti i China Evergrande pritet të pasohet kolapsin e një tjetër gjiganti të të njëjtit sektor, Country Garden, dikur kompania e dytë më e madhe e pasurive të paluajtshme në vend. Kreditë e njëkohshme të China Evergrande dhe Country Garden, si dhe kompanive të tjera më të vogla, e ka futur në krizë sektorin e pasurive të paluajtshme të Republikës Popullore. Country Garden ka filluar të japë shenjat e para të pamundësisë për të paguar këstet. Kriza në sektorin e pasurive të patundshme e bën të vështirë arritjen e objektivit për një rritje 5% të ekonomisë, sepse nuk do të kishte garanci mbijetese për ata që ndërlidhen me botën e punës. Dhe si rezultat, bëhet problem edhe për pjesën tjetër të botës.

Alarmi i Biden

Javën e kaluar, presidenti amerikan Joe Biden e quajti Kinën një “bombë me sahat” pasi çmimet e konsumit ranë atje për herë të parë në dy vjet dhe bëri një paralajmërim ogurzi për potencialin që Kina të bëjë “gjëra të këqija” gjatë periudhave të vështira ekonomike. Paralajmërimi i Biden vjen në një kohë kur marrëdhëniet Kinë-SHBA kanë prekiur një nivel shumë të ulët. Biden nuk specifikoi se çfarë donte të thoshte kur tha se Kina mund të bënte “gjëra të këqija”, por presidenti mund të ketë qenë duke iu referuar përshkallëzimit të tensioneve midis Kinës dhe Tajvanit. Disa analistë argumentojnë se Kina përdor nacionalizmin dhe konfrontimet e jashtme për të larguar vëmendjen nga problemet e saj të brendshme.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Project Syndicate/ A do e shmangë qeveria kolapsin e Evergrande?

Një krizë financiare e krijuar në Kinë?

Nëse Evergrande humbet pagesën sot...

‘Dridhet’ tregu i borxhit aziatik prej $400 miliardë

Nga Russian Today/ Evergrande trondit sektorin financiar

Kina përballë një krize të furnizimit me energji


"Duhen ndaluar ndërtimet e shfrenuara për të mbrojtur natyrën"

Turizmi po dëmton Greqinë!

Si përfitohet? Zerohen tri taksa vendore dhe…

Skema e qeverisë për pensionistët kryefamiljarë

Shkak, sulmet ruse në sektorin e energjisë!

Ukraina planifikon importe rekord të energjisë elektrike