MENU
klinika

Shenjat

Problemet me tensionin/ Ja kur duhet të shkoni urgjent në spital

22.09.2023 - 17:59

Presioni i lartë i gjakut (hipertensioni) është kur forca e gjakut që rrjedh nëpër enët është shumë e lartë shumë shpesh.

Rreth 50% e të rriturve jetojnë me të. Kur keni një ndryshim të papritur dhe të madh të presionit të gjakut, mund të jeni duke përjetuar urgjencë hipertensioni. Kjo mund të shkaktojë vështirësi serioze shëndetësore dhe keni nevojë për kujdes të menjëhershëm. Një emergjencë hipertensionale është kur presioni i gjakut arrin shpejt 180/120 milimetra merkur (mm Hg) ose më i lartë.

Çfarë konsiderohet urgjencë hipertensionale?

Shumë gjëra mund të shkaktojnë një rritje të presionit të gjakut, duke përfshirë stërvitjen, ankthin ose stresin. Kjo nuk do të thotë që nuk duhet t’i kushtoni vëmendje.

Urgjenca hipertensive mund të jetë një simptomë e një problemi më serioz ose potencial për vështirësi në jetën e përditshme.

Kjo është një rritje e papritur dhe e rëndë e presionit të gjakut, e cila mund t’ju vërë në rrezik të dëmtimit progresiv të organeve. Ky rrezik mund të rritet nëse keni kushte të tjera, të tilla si dështimi kongjestiv i zemrës ose sëmundje kronike të veshkave.

Ju mund të keni urgjencë edhe kur nuk ka dëshmi të dëmtimit të organeve si dështimi i veshkave, vështirësi neurologjike si goditja në tru ose vështirësi të tjera akute të zemrës së bashku me rritjen e presionit të gjakut.

Mjekët do të përdorin simptomat tuaja për të vlerësuar nëse një rritje e presionit të gjakut është urgjente ose jo.

Kur duhet të shkoni në urgjencë për hipertension?

Trajtimi në kohë është jetik sepse presioni i gjakut i patrajtuar në ose mbi 180/120 mm Hg mund të shkaktojë:

 • eklampsia (nëse jeni shtatzënë)
 • lëng në mushkëri, i njohur ndryshe si edemë pulmonare
 • dëmtimi i syve dhe veshkave
 • dhimbje në zemër
 • atak ne zemer
 • humbje kujtese
 • pavetëdije
 • goditje në tru
 • një çarje në aortë, arteria kryesore e zemrës

Ja çfarë rekomandohet nëse papritur arrini një presion të gjakut në ose mbi 180/120 mm Hg:

Prisni 5 minuta dhe bëni një matje tjetër të tensionit.

Nëse presioni është po aq i lartë, por nuk po përjetoni simptoma të dëmtimit të organeve, kontaktoni menjëherë një mjek. Ata mund t’ju kërkojnë të shtoni ose rregulloni mjekimin, dhe keni më pak gjasa të shtroheni në spital.

Nëse presioni i gjakut është i njëjtë dhe keni simptoma të tjera, telefononi lokale të urgjencës menjëherë.

Cilat simptoma krijojnë një urgjencë hipertensioni?

Një emergjencë hipertensionale është kur presioni i gjakut është në ose mbi 180/120 mm Hg. Kur keni një rritje në të dy numrat plus simptomat e dëmtimit të organeve, është një urgjencë.

Simptoma të tjera të një urgjence të mundshme përfshijnë:

 • marramendje
 • konfuzion
 • dhimbje koke
 • probleme me frymëmarrjen
 • të vjella
 • më pak dalje të urinës
 • mpirje ose dobësi
 • vështirësi në të folur
 • vizioni ndryshon
 • gulçim
 • dhimbje shpine
 • dhimbje gjoksi

Mjekët zakonisht trajtojnë urgjencat hipertensionale në departamentin e urgjencës. Ata gjithashtu mund t’ju pranojnë në një njësi të kujdesit intensiv.

Keni nevojë për ilaçe për urgjencën hipertensive?

Nëse keni urgjencë hipertensioni, një mjek mund të vendosë t’ju japë ilaçe për të ulur shpejt presionin e gjakut. Zgjedhja varet nga organet e prekura, kështu që konsultimi me ekipin e kujdesit shëndetësor është alternativa më e mirë.

Disa nga medikamentet që mund t’ju japin gjatë një urgjence hipertensioni përfshijnë:

nitroprusid natriumi, i cili është me veprim të shkurtër

labetalol, një bllokues alfa-beta

fenoldopam, një agonist periferik i receptorit të dopaminës

klevidipina, një bllokues i kanaleve të kalciumit

klonidina (Catapres), një agjent hipotensiv alfa-agonist, në vetvete ose në kombinim me medikamente të tjera për presionin e gjakut.

Mënyra më e mirë për të parandaluar një urgjencë hipertensioni është të menaxhoni nga afër presionin e gjakut dhe të merrni të gjitha medikamentet sipas rekomandimit të mjekut.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN