MENU
klinika

Analiza

Pse vdekja e Kadyrov do të ishte goditje për Putinin?

22.09.2023 - 09:30

Nga Marsela Shytia

Ka spekulime publike në rritje për shëndetin e Ramzan Kadyrov, mes raporteve se lideri i Çeçenisë është i sëmurë rëndë apo edhe ka vdekur, ndërsa ekspertët thonë se shqetësimet e vazhdueshme për shëndetin e tij mund të ndikojnë në stabilitetin e tij dhe rrjedhimisht kontrollin e presidentit rus Vladimir Putin. “Kadyrov ka vdekur,” shkroi aktivisti çeçen Abubakar Yangulbayev në “Telegram” të dielën, pa dhënë detaje të mëtejshme. Kanali “Telegram” në gjuhën ruse me mbi 224,000 ndjekës raportoi atë ditë se Kadyrov vdiq gjatë fundjavës, ndërsa një media ukrainase raportoi se ai vdiq të shtunën në mbrëmje, sipas “Newsweek”. Thashethemet për shëndetin e Kadyrov morën vrull javën e kaluar, kur zëdhënësi i inteligjencës ushtarake ukrainase Andriy Yusov tha për portalin bjellorus “Next” se udhëheqësi çeçen ka qenë i sëmurë “për një kohë të gjatë” dhe ka “probleme shëndetësore të vazhdueshme”.

Vdekja e papritur

Portali ukrainas “Obozrevatel” raportoi se Kadyrov ra në koma dhe u transferua në Moskë për trajtim. Të hënën u deklarua se i ishte nënshtruar transplantit të veshkës dhe ishte në “gjendje kritike”, ndërsa në rrjetet sociale u shfaqën informacione të pakonfirmuara se Kadyrov vdiq natën në Spitalin Qendror Klinik të Administratës së Presidentit të Federatës Ruse. siç raporton “RIA Novosti”. Anton Gerashchenko, këshilltar i ministrit të Punëve të Brendshme të Ukrainës, publikoi raportin e kanalit rus “Telegram” se automjetet me regjistrime çeçene hynë në Spitalin Qendror Klinik në Moskë, “ku Kadyrov dyshohej se po i nënshtrohej ekzaminimit/trajtimit”. Gazetari kazak Azamat Matianov tha në mars se udhëheqësi çeçen është në gjendje shumë të keqe fizike, me shumë gjasa për shkak të problemeve me veshkat. Ai më pas raportoi se Kadyrov kishte sjellë një nefrolog të njohur nga Emiratet e Bashkuara Arabe, Yassin Ibrahim el-Shahat, në Grozny për trajtim. Kadyrov mund të ketë humbur fjalimin vjetor të Putinit në Asamblenë Federale më 21 shkurt për shkak të sëmundjes, sepse sipas disa raporteve, ai ishte në Emiratet për trajtim në atë kohë.

Problemet me shëndetin

Jusov tha të premten se shëndeti i udhëheqësit çeçen është përkeqësuar ndjeshëm. Udhëheqësi çeçen dukej i fryrë dhe kishte vështirësi të mbante sytë hapur në videot që nga fillimi i vitit. Kadyrov dyshohet se fajësoi mjekun e tij personal dhe ish zëvendëskryeministrin Elchan Suleimanov për përkeqësimin e papritur të shëndetit të tij, duke e akuzuar se ai e helmoi atë me injeksione. Sipas burimeve nga kanali rus “Telegram”, mjeku nuk është parë që nga tetori i vitit të kaluar. Më pak se një javë para se të binte në koma, Kadyrov u akuzua për vrasjen e mjekut të tij në një tentativë të dyshuar helmimi. Madje ka zëra se ai është varrosur i gjallë”. Pavarësisht raporteve të tilla, nuk është e qartë se në çfarë gjendje është Kadyrov. Ai u shfaq në një video të postuar në mediat sociale nga ndihmësi i tij, Umar Daudov, ku tregonte se Kadyrov po ecte me familjen e tij mes thashethemeve për sëmundjen ose vdekjen e tij.

Shqetësimi i Putin

Zëdhënësi presidencial rus Dmitry Peskov tha të hënën se Kremlini nuk ka informacion për sëmundjen e mundshme të Kadyrov. Ndërkohë, Instituti për Studimin e Luftës (ISW) njoftoi se “shqetësimet për shëndetin e Kadyrov në hapësirën e informacionit ruse nënvizojnë varësinë e Putinit nga Kadyrov për stabilitetin e vazhdueshëm në Çeçeni”. “Destabilizimi i sundimit të Kadyrov në Çeçeni do të ishte një goditje e madhe për regjimin e Putinit, pjesërisht sepse vendosja e stabilitetit në Çeçeni përmes një lufte brutale dhe të përgjakshme ishte thelbësore për popullaritetin e Putinit në Rusi,” tha ISW të dielën. Njësitë e tij luajtën një rol kyç në luftën në Ukrainë, megjithëse Kadyrov shpesh kritikonte sjelljen e Rusisë në konflikt, pa përmendur drejtpërdrejt Putinin. Në fakt, nuk bëhet fjalë vetëm për Çeçeninë, por edhe për luftën e ardhshme për rishpërndarjen e fondeve dhe sferat e ndryshme të ndikimit. Mbetet për t’u parë se si do të zhvillohen ngjarjet dhe çfarë pasojash do të ketë “koma ose vdekja” e liderit çeçen në rajon ose Rusi.