MENU
klinika

Thuhet se ka rënë në koma

Rusia: Nuk dimë asgjë për shëndetin e Kadyrov

18.09.2023 - 18:32

Që nga java e kaluar, aktivistët çeçenë dhe inteligjenca ukrainase kanë raportuar se lideri çeçen Ramzan Kadyrov ndodhet në gjendje të rënduar shëndetësore.

Ndërsa Kremlini thotë se nuk di asgjë për shëndetin e Kadyrov.“Nuk kemi asnjë informacion për këtë çështje. Në çdo rast, administrata e presidentit është e dyshimtë nëse ai është në gjendje të japë informacion për gjendjen shëndetësore. Prandaj, në këtë rast nuk mund të themi asgjë”, tha përfaqësuesi i presidentit rus Peskov.

Kur u pyet nëse Kadyrov ishte në Moskë të dielën dhe u takua me presidentin rus, Peskov tha ky lajm nuk është i vërtetë. Burime për mediat bëjnë me dije se që nga fillimi i shtatorit, një aeroplan i presidentit të Çeçenisë, Ramzan Kadyrov, ka fluturuar tre herë drejt Moskës. Udhëtimi i fundit u zhvillua më 15 shtator, ndërsa dy ditë më vonë thuhet se avioni i politikanit u kthye në Çeçeni.

Media tërhoqi vëmendjen për lëvizjet e avionit mes thashethemeve për përkeqësimin e shpejtë të shëndetit të liderit çeçen dhe trajtimit të tij në Spitalin Klinik Qendror të Moskës nën administratën presidenciale ruse.

Kadyrov mendohet se vuan nga dështimi i rëndë i veshkave dhe kërkon dializë të shpeshtë.

Gjithashtu disa kanale opozitare çeçene, pa cituar burime, shkruan se Kadyrov ka rënë në koma. Më 17 shtator, politikani çeçen i opozitës dhe aktivisti për të drejtat e njeriut Abubakar Yavngulmayev shkroi se Kadyrov kishte vdekur.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Do thyejmë shtyllën kurrizore të NATO-s"

Gati të vdesë për Putin, Kadyrov kërcënon hapur Perëndimin

Vasali çeçen i Putinit akuzon NATO-n

“Po nxit konfliktin midis Serbisë dhe Kosovës!”

The Times: Fati i Kadyrov i lidhur me Putinin

E ardhmja e liderit çeçen nëse president rus vdes ose rrëzohet